YouTube’da Yapabileceğiniz 20 Harika Özelliği Keşfedin

İnsanlar günümüzün en popüler sosyal paylaşım sitelerinden bahsettiğinde, YouTube sık sık Facebook ve Twitter gibi sitelerin arkasında gelir.

Ancak aldanmayın: YouTube’da bundan çok daha fazlası var. Her ne kadar Facebook en büyük sosyal paylaşım sitesi olsa da, YouTube, Facebook’tan sonra en büyük ikinci erişime sahip genel kullanım açısından. YouTube’da yapabileceğiniz bir sürü harika şey var. Örneğin, herhangi bir videoyu 360 derece görüntülemek için YouTube’un kendi sanal gerçeklik (VR) ayarına sahip olduğunu biliyor muydunuz? Veya izleyicileri videodaki belirli bir ana getiren bir YouTube zaman bağlantısı oluşturabileceğinizi biliyor muydunuz?

Akıllara durgunluk veren şeyler var. Hala popüler olan platformdan en iyi şekilde yararlanmanıza yardımcı olmak için, YouTube’un sunduğu daha az bilinen 20 hack, ipucu ve özelliğin bir listesini hazırladık.

1. URL’yi kullanarak herhangi bir YouTube videosunu GIF’e dönüştürebilirsiniz.

Herkes GIF’leri sever, ancak bunları nasıl yapacağınızı herkes bilmez. Tek gereken küçük bir YouTube URL numarası.

Bir YouTube videosundan GIF oluşturmak için: YouTube’da izlemek için bir video seçin ve URL’yi tarayıcınızın tepesinde bulun. “Gif” kelimesini adres çubuğunda youtube’un önüne yazın, örneğin; “www.gifyoutube.com/geri-kalan-video-linki.”

Bu, sizi gifs.com’a getirir. Burada, videonuzun alt kısmında bir zaman çizelgesi çubuğu bulunan sol tarafta bir seçenekler menüsü bulacaksınız. GIF süresini ayarlayabilir, çerçevesini kırpabilir, altyazı ekleyebilir ve daha fazlasını yapabilirsiniz.

YouTube bir videodan GIF oluşturma hilesi.

Sağ üst kısımdaki “GIF Oluştur” u tıklayın, sizden bir GIF başlığı ve bir etiket kümesi isteyecektir. Ardından “İleri” yi tıklayın ve yeni basılan GIF’inizi paylaşabileceğiniz kullanışlı bir açılış sayfanız olacak. Unutmayın, bu GIF’i yalnızca çevrimdışı bir dosya olarak gifs.com’a kaydolarak indirebilirsiniz.

2. Bir YouTube videosunu belirli bir zamanda başlatan bir bağlantı oluşturabilirsiniz.

Birine bir YouTube videosu gönderirken belirli bir anı göstermek istediniz mi? Diyelim ki Justin Bieber’ın “Üzgünüm” müzik videosundaki dansı öğrenmek için arkadaşlarınızı motive etmeye çalışıyorsunuz

Arkadaşlarınıza genel YouTube bağlantısını göndermek ve 0: 50 dakikalık işaretine hızlı ileri sarmaları talimatını vermek yerine, videoyu seçtiğiniz saatte başlatan belirli bir YouTube zaman bağlantısı gönderebilirsiniz. Ne demek istediğimi görmek için buraya tıklayın.

Tamam, işte nasıl yapılacağı:

Bir YouTube videosunu belirli bir zamanda başlatan bir bağlantı oluşturmak için: Videoyu açın ve video başlığının en sağındaki “Paylaş” ı tıklayın. Ardından beliren seçenekler penceresinde “Başla:” nın yanındaki kutuyu işaretleyin ve istediğiniz zamanı yazın (saat: dakika: saniye: saniye). Alternatif olarak, videonun başlamasını istediğiniz zaman duraklatabilirsiniz ve bu alan otomatik olarak doldurulur.

Justin Bieber videonun YouTube zaman bağlantısı.

Birkaç dakika sonra, bir etiketin kendisini genel YouTube bağlantısının sonuna eklediğini göreceksiniz (bu durumda, ? T = 50’de). Sadece bu bağlantıyı kopyalayın ve istediğiniz yere yapıştırın.

3. Videoların transkriptlerini kolayca görebilirsiniz.

YouTube’un web sitesine yüklenen her video için otomatik olarak yazılı bir transkript oluşturduğunu biliyor muydunuz?

Video transkriptlerinin kullanışlı olabileceği birkaç farklı durum düşünebiliyorum. Örneğin, belki bir videodan bir alıntı yazmak istersiniz, ancak duraklatma ve yazma, çok vaktinizi alacaktır. Belki de bir videonun belirli bir bölümünü bulmanız gerekir, ancak onu bulmak için her şeyi yeniden izlemek istemezsiniz. Elinizde bir transkript ile, böyle bir bilgiyi hepsini el ile yapmadan bulabilirsiniz.

Bir videonun transkriptini görmek için: Videoyu YouTube’da açın ve video başlığının altındaki “Diğer” sekmesine basın. Açılan menüden “Transkript” i seçin.

YouTube'un video metnini bulmak için daha fazla etiketi.

(Bu seçeneği göremiyorsanız, kullanıcı transkripti gizlemeyi seçmiştir.)

Bu transkript aynı pencerede yeni bir modül olarak görünecektir. Çoğu durumda,  mükemmel olmayacaktır. Ama sana kesinlikle biraz zaman kazandıracak.

Bir YouTube transkriptinin örneği.

4. Bir transkripti düzenleyerek veya yükleyerek videonuzun aramada bulunmasına yardımcı olabilirsiniz.

Hem YouTube hem de ana şirketi Google, videonuzun neyle ilgili olduğunu belirlemek için arama sırasında videoları sıralarken bir dizi faktöre bakar ve transkriptiniz bunlardan biridir. (Daha büyük bir sıralama faktörü, videonuzun açıklamasıdır, bu nedenle Dijital Pazarlama Danışmanı Ryan Stewart, transkriptinizi gerçekten de açıklama kutusuna yapıştırmanızı önerir.)

Videonuza bir transkript eklemek için: Videoyu YouTube’da açın; oynat düğmesinin hemen altında bir sıra simgeler göreceksiniz. “Subtitles / CC” için en sağdaki simgeye tıklayın. (CC, “Kapalı Altyazılar” anlamına gelir.)

YouTube açıklamalı altyazı (CC).

Henüz yapmadıysanız dilinizi ayarlayın. Ardından, videonuza altyazı eklemek için üç farklı yol arasından seçim yapmanız istenir …

 1. Önceden yazılmış bir metin transkript veya zamanlanmış bir altyazı dosyası yükleyin.
 2. Videonun tam metnine yapıştırın, burada altyazı zamanlamaları otomatik olarak ayarlanır.
 3. Videoyu izlerken bunları yazın.

YouTube’daki insanlar, üçüncü seçeneğin (izlediğiniz gibi yazarak) mümkün olduğunca acısız olmasını sağlamak için harika şeyler yaptı. Örneğin, “Yazarken videoyu duraklat” seçeneğinin yanındaki bir kutuyu işaretlerseniz, bu işlemin tamamını daha hızlı hale getirir. İşte bunu gösteren bir GIF:

YouTube sayfanın transkripsiyonu

Aşağıdaki videoda arama yapmak için YouTube videolarınızı optimize etme hakkında daha fazla bilgi edinin.

5. Videolarınızın ve ses dosyalarınızın ücretsiz kopyalarını kolayca almak için YouTube’u kullanabilirsiniz.

Bu transkriptlerle ilgili sonuncusu, söz veriyorum – ama bahse girerim onlar hakkında asla böyle düşünmediniz. # 3’ten bildiğiniz gibi, YouTube her videoya otomatik olarak bir transkript ekler. Ancak, bir ses veya video dosyasının bir kerelik transkripsiyonunu arıyorsanız ve bir hizmet için ödeme yapmak istemiyorsanız, YouTube’un yerleşik resim yazısı sistemi başlamak için kötü bir yer değildir. Daha sonra her zaman temizleyebilirsiniz.

Bir video için otomatik bir transkripsiyon almak için: Videonuzu YouTube’a yükleyin, YouTube’un web sitesinde açın, video başlığının altındaki “Diğer” sekmesine basın ve açılır menüden “Transkript” i seçin. Konuşma metni aynı pencerede yeni bir modül olarak görünecektir. Temizlemek istiyorsanız, kullanıcı dostu bir deneyim için # 3’te belirtilen adımları izleyin.

Bir ses dosyası için otomatik bir transkripsiyon almak için: TunesToTube gibi bir servisi kullanarak ses kaydınızı YouTube’a yüklemeniz gerekecektir. YouTube’un yüklemesi 2–30 dakika sürer. Ardından, yukarıda özetlenen bir video için otomatik bir transkripsiyon alma talimatlarını izleyin.

6. Video oynatma listeleri oluşturabilir, paylaşabilir ve ortak çalışabilirsiniz.

Spotify ve iTunes gibi diğer favori medya paylaşım sitelerinizde olduğu gibi, YouTube’da bir “oynatma listesi” oluşturabilirsiniz – bu da gerçekten videoları depolamak ve düzenlemek için bir yer (kendi ve diğerlerinin). Çalma listelerini gizli tutabilir, herkese açık tutabilir, hatta doğrudan başkalarıyla paylaşabilirsiniz.

Oynatma listeleri, yaklaşmakta olan akşam yemeği partileri için yemek pişirme videoları toplayan bireylerden, YouTube video içeriğini konuya göre bölümlere ayıran bir markaya kadar birçok farklı türde kullanıcı için faydalıdır. Örneğin, Tasty’nin YouTube oynatma listeleri, yemek türlerini yemek türüne göre ayırır ve böylece kişilerin aradıklarını bulmasını kolaylaştırır:

Lezzetli çalma listeleri örneği.

Masaüstünde bir çalma listesi oluşturmak için: Sağ üstteki hesap simgesine tıklayarak, “Creator Studio” yu, soldaki “Video Manager” ı ve “Oynatma Listeleri” ni seçerek Çalma Listeleri sayfanıza gidin. Ardından, sağ üstteki “Yeni Oynatma Listesi” ni tıklayın ve gizli tutmak mı yoksa herkese açık yapmak mı istediğinizi seçin.

YouTube yeni çalma listesi sayfası oluştur.

Mobil cihazda bir çalma listesi oluşturmak için: İOS veya Android mobil cihazlarınızı kullanarak yeni çalma listeleri oluşturmayı açıklayan talimatlar için buraya tıklayın.

Bir oynatma listesine video eklemek için: İzlerken bir oynatma listesine video ekliyorsanız, video başlığının altındaki “Ekle” simgesini tıklayın ve eklemek istediğiniz oynatma listesinin yanındaki kutuyu işaretleyin.

YouTube çalma listeleri oluşturmak için düğmeye ekleyin.

Oynatma Listeleri sayfanızdan bir oynatma listesine video eklemek istiyorsanız, “Video Ekle” yi tıklayıp bir video URL’sine yapıştırın, yüklemelerinizden bir video seçin veya YouTube’da bir video arayın. Eklemek istediğiniz videoyu bulduğunuzda, o videodan “Ekle” menüsünü seçin ve oynatma listesine ekleyin.

Arkadaşlarınız da oynatma listelerinize katkıda bulunabilir. Tek yapmanız gereken, çalma listelerinde işbirliği yapma özelliğini açmak. Açtıktan sonra, bir oynatma listesi bağlantısını paylaştığınız herkes o oynatma listesine video ekleyebilir. (Ayrıca ekledikleri videoları da kaldırabilirler.)

Bir oynatma listesine arkadaş eklemek için: Çalma Listeleri sayfasına tekrar gidin ve ortak çalışmak istediğiniz çalma listesini açın. “Oynatma Listesi Ayarları” nı tıklayın ve “Birlikte Çalış” etiketini seçin. Ortak çalışanların oynatma listesine video eklemelerine izin veren ayarı etkinleştirin ve oradan onlara oynatma listesine video ekleyebilecekleri bir bağlantı gönderebilirsiniz.

YouTube ortak çalma listesi ayarı.

Arkadaşınız bir oynatma listesine davet edildikten sonra, ona yeni videolar ekleyebilir ve geçmişte ekledikleri videoları kaldırabilir. Katkıda bulunmak istediklerini onaylamak ve çalma listesini kendi hesaplarına kaydetmek için önce bazı ekran talimatlarını izlemeleri yeterlidir.

İşbirliği yaptığınız bir oynatma listesine video eklediğinizde, adınız oynatma listesindeki videonun yanında görünecek ve bu oynatma listesinde birlikte çalışmaya davet edilen herkes yeni bir videonun eklendiğine dair bir bildirim alacak.

(Katkıda bulunanların nasıl yönetileceği hakkında daha fazla bilgi edinmek, bir oynatma listesine katkı kabul etmekten vazgeçmek vb. İçin YouTube Destek sayfasını okuyun.)

7. Daha sonra izlemek üzere videoları kaydedebilirsiniz.

Daha sonra yer imlerine ekleyebilmek istediğiniz YouTube videolarını gördünüz mü? Belki şu anda sesi açamamaktasınız ya da izlemek için vaktiniz yok. YouTube, Facebook’un “Sonradan Tasarruf” özelliğine çok benzer bir şey ekleyerek … kitaptan bir sayfa çıkardı. YouTube’da, istediğiniz zaman erişmek için videoları “Daha Sonra İzle” çalma listesine kaydedebilirsiniz.

“Sonra İzle” çalma listesi normal bir çalma listesi gibi çalışır, bu nedenle talimatlar önceki adımla aynıdır (başkalarını “Sonra İzle” çalma listenizle birlikte çalışmaya davet edemezsiniz).

“Daha Sonra İzle” oynatma listenize video eklemek için: Videoyu YouTube’da açın ve video başlığının altındaki “Ekle” simgesini tıklayın ve önceki adımda yaptığınız gibi eklemek istediğiniz oynatma listesinin yanındaki kutuyu işaretleyin. Adımlar mobilde çok benzer.

Bu videolara erişmek için: YouTube ana sayfanıza gidin ve ekranınızın sol üst tarafındaki menüden “Daha Sonra İzle” yi seçin.

Daha sonra YouTube izle seçeneği.

Oradan, kaydettiğiniz videoları izleyebilir, izlemiş olduğunuz listedeki videoları kolayca kaldırabilirsiniz.

8. Kendi özel YouTube URL’nizi oluşturabilirsiniz.

İnsanlara YouTube kanalınıza ulaşmak için hatırlamaları kolay bir web adresi vermek ister misiniz? Aslında, görünen adınız, YouTube kullanıcı adınız, sahip olduğunuz mevcut geçerli URL’ler veya bağlantılı web sitenizin adı gibi şeylere dayanabileceğiniz özel bir URL oluşturabilirsiniz. Örneğin HubSpot’lar https://www.youtube.com/HubSpot.

Önemli Not: Bunu yapmadan önce, istediğiniz özel URL’nin doğru olduğundan emin olun – çünkü onaylandıktan sonra değiştirmeyi talep edemezsiniz veya başka birine de aktaramazsınız. Hem YouTube kanalınıza hem de Google+ kimliğinize bağlanacağını unutmayın.

Maalesef, herkes özel bir URL için uygun değil. Bir tane almak için 100 veya daha fazla aboneye sahip olmanız, en az 30 gün eski olmanız, kanal simgesiniz olarak yüklediğiniz bir fotoğrafınız olması ve kanal resmini yüklemiş olmanız gerekir. Bu tanıdık geliyorsa, okumaya devam edin.

Özel URL’nizi talep etmek için: YouTube hesap ayarlarınızı açın ve ad bölümünde “Gelişmiş” i tıklayın.

overview_youtube_screenshot.png

Özel bir URL için uygunsanız, bir bağlantıyı tıklayarak sizden talep etmeniz istenir.

advanced_youtube_settings.png

“Hizmet Şartlarını kabul ediyorum” un yanındaki kutuyu seçin. Ardından, istediğiniz URL’nin kesinlikle doğru olduğundan emin olduktan sonra (asla değiştiremediğinizden), son halini almak için “URL’yi Değiştir” i tıklayın.

9. İçeriği tanıtmak için bir son ekran veya kart ekleyebilirsiniz.

YouTube, 2008’de, YouTube’a, videolarınıza ekleyebileceğiniz “ek açıklamalar” adlı tıklanabilir bağlantılara izin vermeye başladı. Bu ek açıklamalar, insanları kanalınıza abone olma, mal veya para toplama kampanyası görmeye, daha fazla bilgi edinmek için başka bir kaynağı ziyaret etmeye, vb. Yönlendirmek için harekete geçirme ifadeleri gibi çalıştı.

Onları görüntüleme deneyiminin daha doğal bir parçası haline getirmek için, YouTube, içeriğinizin son 30 saniyesinde daha görsel olarak çekici harekete geçirme kartlarını görüntüleyebileceğiniz son ekranlarla ek açıklamaları değiştirdi.

Bir Bitiş Ekranı Nasıl Eklenir

En sevdiğiniz YouTube içerik oluşturucularının, videolarını izlemeye devam etmenizi teşvik eden şık bir kapanış ekranı var mı? Örneğin, işte bir tanesi:

SNL_youtube_end screen.png

Özelleştirilmiş bir son ekranı da oluşturabilirsiniz. Çıkış yapabildikleri diğer videoları ve siteleri önererek izleyicileri kanalınızda tutmaya yardımcı olurlar. İşte nasıl yapılacağı:

Video Yöneticinize gidin, “Düzenle” ye dokunun ve açılır menüden “Son ekran ve Açıklamalar” ı seçin:

YouTube son ekranı harekete geçirme ifadesi.

Oradan, son ekranınızın nasıl görünmesini istediğinizi belirlemek için farklı şablonlar ve arka planlarla oynayabileceğiniz Son ekran yaratıcısı stüdyosuna yönlendirilirsiniz. Ardından, izleyicileri son ekranınızdan nereye göndermek istediğinize karar vermek için “Öğe ekle” menüsünü tıklayın.

addelement_youtube.png

Herhangi bir YouTube içerik oluşturucu, kanallarını özelleştirmek için bir son ekran ekleyebilir.

Kart Nasıl Eklenir

Videolarınızda kullanılan ürünlerin veya web sitenizdeki bağlantıların YouTube’da pazarlamak istediğiniz bağlantılarının reklamını yapmak için kartları kullanabilirsiniz. Görüntüleyenler bir videonun sağ üst köşesindeki “i” öğesine dokunursa, kartlar aşağıdaki örnekte olduğu gibi genişler:

 

 

 

 

Bir YouTube videosuna kart eklemek için, Video Yöneticinize gidin, “Düzenle” ye dokunun ve açılır menüden “Kartlar” ı seçin.

Ardından, videoda kartların nerede görünmesini istediğinizi seçin ve kartın neyi tanıtmasını istediğinizi seçmek için “Kart ekle” açılır menüsüne dokunun. Buradan, videonuzu görüntülerken “i” düğmesine dokunduklarında görüntüleyenlerin görüneceği içeriği özelleştirin:

add_card_youtube.png

10. YouTube’un göz atabileceğiniz ve indirebileceğiniz yüksek kaliteli, telifsiz ses efektleri ve müzikten oluşan büyük bir kütüphanesi vardır.

YouTube videonuza (veya herhangi bir videoya) harika ses efektleri veya müzik eklemek ister misiniz? YouTube sizin için var. Tüm bir yüksek kaliteli, 320kbps ses parçaları ve telif ücretsiz indirebileceğiniz ve videolarınıza ekleyebileceğiniz ses efektleri içeren bir kütüphaneye sahiptir. (Ya da boş zamanlarınızda dinleyin. Yargılamayız.)

Videonuza müzik veya ses efektleri eklemek için: Buraya tıklayarak veya Creator Studio’nuzu açarak, sol taraftaki menüden “Oluştur” u tıklayarak ve “Ses Kitaplığı” nı seçerek YouTube Ses Kitaplığı’nı açın.

Şimdi, eğlence başlıyor. Varsayılan olarak, “Ses efektleri” sekmesinde sizi başlatır. Burada, aşağıdaki ekran görüntüsünde yaptığım gibi motosiklet sesleri için arama çubuğunu kullanarak sesleri arayabilirsiniz.

youtube-audio-library.png

Ayrıca kategoriye göre (insan seslerinden hava seslerine kadar her şey) geçiş yapabilir veya geçmişte oynadığınız favoriler arasında gezinebilirsiniz. Gelecekte kolay erişim için parçayı Favorilerinize eklemek için yıldızı seçin. Şarkıların yanındaki çubuklar bir parçanın ne kadar popüler olduğunu gösteriyor.

“Müzik” çubuğuna geçerseniz, telif ücretsiz müziğinin tümüne göz atabilirsiniz. Beatles’ı burada bulamazsınız, ancak bazı iyi şeyler bulacaksınız – şüpheli müzik, canlandırıcı müzik, tatil müziği, caz ve daha fazlası. Kategoriye göre değiştirmek yerine, türe, ruh haline, enstrümana, süreye vb. Göre geçiş yapabilirsiniz.

(Not: Buradaki müzik dosyalarından bazılarının izlemeniz gereken ek özellik gereksinimleri olabilir, ancak bunlar şarkılara göre açık bir şekilde belirtilmiştir. YouTube’un Destek sayfasında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.)

Beğendiğiniz bir parçayı bulduğunuzda, indirmek için oku tıklayın ve doğrudan bilgisayarınıza bir MP3 dosyası olarak indirir. Sonra ne istersen yapabilirsin.

Videolarınız için YouTube dışındaki sesleri almak istiyorsanız, kaynakların yayınlanmasıyla ilgili tüm kuralları uyguladığınızdan emin olmanız gerekir. Ses elde etmek için en iyi yöntemler için YouTube Destek sayfasına ve YouTube’un müzik politikalarını öğrenmek için bu kılavuza bakın.

11. YouTube Geliştirmeleri ile ayarlamalar ve yaratıcı efektler ekleyin.

YouTube, ek açıklamaları ve popüler olmayan bir slayt gösterisi oluşturucusunu içeren bir seferde denediği birçok özelliği soldu, ancak oldukça kullanışlı olan bir düzenleme aracı Geliştirmeler. Normalde üçüncü taraf video düzenleme yazılımında bulacağınız dokuz efekt, artık yerel olarak YouTube’dan yararlanabilirsiniz:

 • Otomatik aydınlatma ve renk düzeltme
 • Titrek kamera hareketlerini dengeleyin
 • Yavaş hareket uygula
 • Zaman atlamalı uygula
 • Videonuzun bölümlerini kesin
 • Görünümü döndür
 • Filtreleri uygula
 • Özel bulanıklaştırma
 • Yüzleri bulanıklaştır

Mevcut bir videoda geliştirmeler yapmak için: Video Yöneticinize tıklayın ve düzenlemek istediğiniz bir videoyu bulun. Videonun sağ tarafındaki “Düzenle” nin yanındaki açılır simgeyi seçin ve “Geliştirmeler” i seçin.

YouTube enhancements and effects feature.

YouTube filters and other enhancements.

Images via filmora

Bir bilgisayarda düzenleme yapıyorsanız, bu düğme videonuzun sağındaki dokuz aracın tümünü açarak çeşitli düzeltmeler, filtreler ve bulanıklaştırma efektleri ekleyebilir ve nihai ürünü gerçek zamanlı olarak nasıl değiştirdiklerini görebileceksiniz.

Tüm donanımların mobil cihazlarda bulunmadığını unutmayın. Apple ve Android akıllı telefonlarda ve tabletlerde yalnızca kırpma yapabilir, müzik ekleyebilir ve filtre uygulayabilirsiniz. YouTube geliştirmeleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için bu makaleyi okuyun.

12. YouTube videolarını arka planda mobil cihazlarda oynatın.

Bazen, kendi müzik çalma listeniz sadece kesmiyor. Veya belki de en sevdiğiniz sanatçının performansını bir ödül gösterisinde dinlemek istiyorsunuz.

Her iki durumda da, YouTube’da mobil cihazınız üzerinden müzik dinlemeye çalıştıysanız, bir şey fark etmiş olabilirsiniz: Uygulamadan çıkamazsınız. YouTube’u açık tutmalısınız ve YouTube’da bir şeyleri dinlemek için telefonunuzu başka hiçbir şey için kullanamazsınız. Evinize gidip gelmek üzeresiniz, biraz sinir bozucu, değil mi?

Şimdi, bilgisayar korsanları vardır, böylece mobil cihazınızı kullanırken arka planda YouTube içeriğini dinleyebilirsiniz. İşte yaptığınız şey:

YouTube Videoları Arka Planda Nasıl İzlenir: iOS

Mobil cihazınızda Safari’yi açın ve https://www.youtube.com adresinde izlemek istediğiniz bir videoya gidin. Dinlemek istediğiniz videoyu oynatmaya başlayın, ardından Safari’den çıkmak için Ana Ekran düğmesine dokunun. (Ben Katy Perry’yi seçtim.)

youtube_katy1.png

Ardından, Eylem Merkezini ortaya çıkarmak için ana ekranda yukarı kaydırın.

Ardından, Eylem Merkezinizdeki ikinci ekranı görmek için sola kaydırın. YouTube’da seçtiğiniz videonun ayrıntıları görünmeli ve oradan dinlemeye devam etmek için yalnızca Oynat’a dokunun.

youtube_katy2.0.png

youtube_katy2.png

YouTube Videoları Arka Planda Nasıl İzlenir: Android

Mobil cihazınızda Firefox veya Chrome’u başlatın ve oynatmak istediğiniz videoya https://www.youtube.com adresinden gidin. Ardından, sağ üst köşedeki (elipsler) “Ayarlar” menüsüne dokunun ve “Masaüstü Sitesi İste” yi seçin.

turn-to-desktop-android1-1200x800-c.jpg

Image via DigitalTrends

Ardından, videoyu YouTube’da oynatmaya başlayın ve ana ekranınıza dönmek için Ana Sayfa düğmesine dokunun. Siz diğer uygulamaları kullanırken ses arka planda çalmaya devam edecektir.

13. YouTube’da canlı video izleyebilirsiniz.

Canlı video akışı son birkaç yıldır büyük bir sohbet konusu oldu. Twitter’ın Periscope, Facebook Live ve Instagram canlı videolarının ortaya çıkmasıyla birlikte, özellikle son birkaç yılda muazzam bir büyüme görülüyor.

YouTube’da nasıl yayınlanacağını öğrenmek, benzer platformları kullanarak canlı yayından biraz daha karmaşık (ve kafa karıştırıcı). YouTube’un kolay akış seçeneğinde, basit bir “başlat” düğmesi yoktur; bunun yerine, kodlama yazılımını indirmeniz ve onu canlı yayın kullanacak şekilde ayarlamanız gerekir. YouTube, Canlı Doğrulanmış 13+ kodlayıcı belirledi.

Canlı bir etkinlik yayınlıyorsanız, tek ihtiyacınız olan şey bir web kamerası. Bir saniyede buna varacağız.

youtube_features_live_streaming.png

Canlı yayına girmeden önce, YouTube kanalınızın doğrulanmış olduğunu ve son 90 gün içinde hiçbir canlı yayın kısıtlamanız olmadığını doğrular. Her şey ayarlandıktan sonra, akış için iki seçeneğiniz vardır: “Şimdi yayınla” ve “Canlı Etkinlikler”.

Stream Now

Stream Now canlı yayın akışı için daha basit ve daha hızlı bir seçenektir; bu nedenle YouTube canlı yayın akışı için varsayılan değerdir. Soldaki Creator Studio menüsünde “Canlı Akış” ı seçtiğinizde, aşağıdaki gibi süslü bir kontrol paneli göreceksiniz:

youtube_livestream dashboard.png

Yine, gösterge tablosunda “başlat” düğmesi olmadığını fark edeceksiniz. Kodlayıcınızı açmanız ve buradan akışınızı başlatıp durdurmanız gereken yer burasıdır. İşte daha ayrıntılı bilgi için YouTube’un Canlı Akış SSS sayfası.

Canlı etkinlikler

Canlı Etkinlikler, canlı yayın üzerinde size daha fazla kontrol sağlar. Canlı yayına girmeden önce önizlemesini yapabilirsiniz, size yedeklilik fazlalık akışları verir ve istediğiniz zaman akışı başlatıp durdurabilirsiniz.

Etkinleştirdikten sonra canlı akış kontrol panelinden “Canlı Etkinlikler” i seçin. Olay panelinin nasıl göründüğünü burada görebilirsiniz. Burada daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

youtube-live-event.png

Akışı durdurduğunuzda, canlı akışınızın bir arşivini otomatik olarak kanalınıza yükleriz. Tamamlanmış canlı akış videolarınızın, kayıt işlemini tamamladığınız anda varsayılan olarak kanalınızda otomatik olarak herkese açık olduğunu unutmayın. İşiniz bittiğinde halkın gözünden kaybolmalarını sağlamak için, canlı panonuzun “Akış Seçenekleri” bölümündeki “Tamamlandığında özel arşiv yap” seçeneğini belirleyebilirsiniz.

Mobil Cihazınızdan Canlı Yayın

YouTube ayrıca, 10.000 veya daha fazla aboneye sahip YouTube içerik oluşturucuları için mobil cihazlardan canlı yayın yayını başlattı (bu yayınlanma tarihinden itibaren – YouTube’un blog yayınına göre yakında tüm reklamverenlerin kullanımına sunulacak).

Canlı akış mobil cihazlardan masaüstü bilgisayarlardan daha sezgiseldir. Nitelikli içerik oluşturucular, YouTube uygulamalarını mobil cihazlarda açabilir, ekranın üstündeki kamera simgesine dokunup “Canlı Yayına Git” i seçebilirler.

Buradan, içerik oluşturucular, aşağıda gösterildiği gibi, aboneleri için hemen canlı kayıt yapmadan önce yayınla ilgili ayrıntıları girebilir:

CameoFlow-1.gif

Image via YouTube

YouTube’da cihazlar arasında nasıl yayınlanacağına ilişkin daha fazla talimat için, YouTube burada bir Yardım makalesi yayınladı. Başkalarının YouTube’da hangi canlı videoları kaydettiğini görmek ister misiniz? Şu anda canlı olan popüler YouTube videolarına buraya tıklayarak göz atabilirsiniz.

14. 360 derecelik videolar (canlı ve önceden kaydedilmiş) VR olarak yükleyebilir ve izleyebilirsiniz.

YouTube ilk kez Mart 2015’te 360 derecelik videolara desteğini duyurdu ve tamamen bir yenilikti – bir oyun değiştiriciden bahsetmek değil. O zamandan beri, markalar, sporcular ve diğer kullanıcılar Samsung’un bu videosu gibi 360 derecelik harika içerik üretti:

 

 

 

 

Gördüğünüz gibi, izleyici olarak tecrübe gerçekten çok iyi. Masaüstünde, video oynatılırken tüm farklı açıları görmek için videonun etrafını tıklayabilirsiniz. Cep telefonunda daha da serin: Açıyı değiştirmek için kameranızı hareket ettirebilirsiniz. Trend 360 derece ve VR videolara buradan göz atabilirsiniz.

YouTube’da 360 Derece Video Oluşturma

Bunun için ciddi bir donanıma ihtiyacınız olacak. YouTube ile uyumlu 360 derece özelliğine sahip kameralar, 360 derecelik bir video dosyasının nasıl oluşturulacağı ve yükleneceği ile birlikte, YouTube Destek sayfasında listelenmiştir.

Peki ya 360 derece canlı video? Bu duyuru birincisinden bir yıl sonra gelecek, Nisan 2016’da – aynı hafta Facebook 360 derecelik bir kamera için kendi tasarımını açıkladı. Neyse ki, YouTube’daki kişiler için, aynı anda hem canlı videoyu hem de 360 derecelik görüntüleri destekleyerek Facebook’u yendi.

VR’da Herhangi Bir YouTube Videosu Nasıl İzlenir?

Verge, YouTube için 360 canlı yayın videosunu “sanal gerçekliğe açılan ilaç” olarak adlandırdı. YouTube web sitesi veya uygulaması dışında, 360 derecelik bir canlı video izleyebilmek ve temelde orada olduğunuzu hissetmek için herhangi bir fantezi donanıma ihtiyacınız yok.

Bu, bir kulaklığın bir seçenek olmadığı ve YouTube’un Cardboard özelliğini çıkardığından bu konuda mükemmel bir şey olmadığı anlamına gelmez. Cardboard, izlediğiniz veya yüklediğiniz herhangi bir YouTube videosunda mevcuttur ve bugün Google Cardboard (Google’ın gerçek bir VR kulaklığı) ve diğer bazı VR kulaklıklarıyla çalışır.

Bir YouTube videosunu mobil cihazdan izlerken Cardboard kullanmak için: YouTube mobil uygulamanızda herhangi bir videoyu seçin, ardından videonun sağ üst köşesindeki üç noktaya dokunun. Aşağı açılan menüden “Cardboard’da Görüntüle” yi seçin. 360 derecelik videoların sağ alt köşesinde bu seçeneği zaten görebilirsiniz.

youtube_features_view_cardboard.png

Bu, mobil cihazınızı uyumlu bir VR cihazına bağlamanızı ister. Bunu yaptıktan sonra, mükemmel bir deneyime hazırlanın ve bunun kendi YouTube kanalınızı doldurduğunuz içerik için ne anlama geldiğini hayal edin.

15. YouTube reklamları sizi Google ve Facebook’a benzer bir algoritmaya dayanarak hedefler.

YouTube algoritması, izlediğiniz videolarda hangi reklamların oynatılacağına nasıl karar veriyor?

Google ve Facebook reklamlarının yaptığı gibi çok işe yaradığı ortaya çıkıyor. Diğer ücretsiz sitelerdeki gibi, reklamverenler de reklamlara maruz kalma karşılığında YouTube deneyimini finanse etmeye yardımcı olur. Demografik gruplarınız, ilgi alanlarınız (Google ve YouTube’da aradıklarınızla kısmen değerlendirilir) ve etkileşimde bulunup bulunmadığınız da dahil olmak üzere, daha önce görüntülemiş olduğunuz içerik nedeniyle belirli reklamları göreceksiniz. reklamverenin videoları, reklamları veya YouTube kanalı.

YouTube’un algoritmaları, videoları izlerken, insanların reklamlarla aşırı yüklenmediğinden emin olmaya da çalışmaktadır; bu nedenle, demografik bir eşleşme olsa bile, bazen para kazanılabilir videolarda reklam göstermez.

İşte YouTube’da görmeyi bekleyebileceğiniz beş reklam biçimi ve bunların nasıl çalıştığı:

A. Videonun yanında gösterilen ve yalnızca masaüstü ve dizüstü bilgisayarlarda görünen reklamlar. Reklamverene, seçimlerine bağlı olarak reklamı gördüğünüzde veya tıkladığınızda ödeme yapılır.

youtube-display-ads.png

Image via YouTube’s Creator Academy

B. Video penceresinin% 20’sinde görünen ve şu anda yalnızca masaüstü ve dizüstü bilgisayarlarda görünen yer paylaşımlı reklamlar. İstediğiniz zaman reklamın dışına X ekleyebilirsiniz.

youtube-overlay-ads.png

Image via YouTube’s Creator Academy

C. TrueView yayın içi, en yaygın reklamlar olan atlanabilir video reklamlar. Bunlar beş saniye izledikten sonra atlayabileceğinizler. Reklamverenler daha önce, sırasında (yikes!) Veya video oynatıldıktan sonra koyabilirler ve yalnızca klibin en az 30 saniyesini izlerseniz veya video reklamın sonuna kadar (hangisi önce gelirse) ödeme alırlar.

youtube-in-stream-skippable-video-ads.png

Image via YouTube’s Creator Academy

D. Oynatmadan önce gördüğünüz, oynamayı en önce gördüğünüz, daha uzun, 15 veya daha fazla saniye olan ve ekranınıza ne kadar bağırırsanız yapın, atlayamayacağınız, atlanamayan video reklamlar.

youtube-non-skippable-video-ads-2.png

Image via YouTube’s Creator Academy

E. Yalnızca 15 dakikadan uzun videolar için TV reklamları gibi videoda yer alan reklamlar için olan Midroll reklamları. Videoyu izlemeye devam etmeden önce reklamı izlemeniz gerekir. Reklamverene nasıl ödeme yapılırsa reklamın türüne göre değişir: Eğer ortadakiler bir TrueView reklamıysa, bitişin veya reklamın tamamının 30 saniyesini (hangisi daha kısa ise) izlemeniz gerekir. BGBM tabanlı bir reklamsa, ne kadar uzun olursa olsun reklamın tamamını izlemelisiniz.

youtube-midroll-ads-1.png

Image Credit: YouTube’s Creator Academy

F. İzleyicinin seçtiği videodan önce oynatılan, altı saniyeye kadar süren kısa, atlanamayan reklamlar olan tampon reklamlar. Tampon reklamlar mobil cihazlar için optimize edilmiştir ve izleyiciler görüntülemek istedikleri videoya ilerleyebilmeleri için önce izlenmesi gerekir.

bumperad_youtube.png

16. Ayda 10 dolara reklamları YouTube videolarından kaldırabilir (ve videoları çevrimdışı olarak izleyebilirsiniz).

Video reklamlar, YouTube’da videoları ücretsiz izlemenizin nedenidir. Bu, çoğumuzun kabul etmeye geldiği bir gerçektir. Ancak, YouTube’un abonelik hizmeti olan YouTube Red ile, bunun artık doğru olması gerekmiyor.

Ayda 9,99 ABD doları karşılığında YouTube videolarını izleyebilirsin … reklamsız. Ayrıca, reklam içermeyen videolara ek olarak, videoları mobil cihazınıza kaydedebilir ve bunları arka planda ve / veya çevrimdışı olarak izleyebilir ve YouTube’un Müzik Uygulamasını (iOS ve Android’de) arka planda, çevrimdışı olarak ve / veya veya ses modunda. Bu bir tatbikat değil.

Reklamsız videoların cazibesinin, özellikle YouTube’un müzik alanındaki hakimiyeti göz önüne alındığında, 2015 yılının sonlarından bu yana piyasaya sürülmesinden bu yana daha fazla kargaşaya neden olacağını düşünürdünüz. Şaşırtıcı bir şekilde, bu konuda fazla ses duymadım. Ancak YouTube abone numaralarını açıklamadı (hizmetin yaklaşık 1,5 milyon abonesi olduğu bildirildi), bu yüzden ne kadar iyi yaptığını söylemek zor. Her iki durumda da bilmek iyi bir şey – özellikle de benim gibi şarkıları ve müzik videolarını toplamayı seviyorsanız, ancak reklamlardan ayrılmalarını sevmiyorsanız.

17. Zaman içinde popüler YouTube arama terimlerini keşfetmek ve karşılaştırmak için Google Trends’i kullanabilirsiniz.

Belirli arama terimlerinin zaman içindeki popülerliğine bakmak için zaten Google Eğilimler’i kullanabilirsiniz. (Örneğin, daha akıllı anahtar kelime seçimleri yapmak için harika bir pazarlama aracı olabilir.) Ancak, özellikle YouTube arama sorgularının popülerliğini karşılaştırmak için kullanabileceğinizi biliyor muydunuz?

Tek yapmanız gereken Google Trends’i açmak ve en üstteki “Konuları araştır” arama çubuğuna bir arama terimi yazmak. Bu sayfa açıldığında, açılır menüyü açmak için “Web Araması” nı tıklayın ve “YouTube Araması” nı seçin, böylece YouTube aramalarını özel olarak filtreleyin.

youtube_googletrends.png

You might find that, for some search terms, the search trends are very different on Google (above) than on YouTube (below).

youtube_googletrends_2.png

18. Çocuklarınız için YouTube’un ‘daha güvenli’ bir sürümü var.

Herhangi bir ebeveyn, çocuklarının teorik olarak internette halka açık olan her şeye erişebilmelerinin ne kadar korkutucu olduğunu söyleyecektir. Ancak küçük çocuklarınız için, YouTube’un YouTube Kids adlı YouTube’un bir çocuk sürümü de dahil olmak üzere, bu erişimi engellemenin ve izlemekte ve bulduklarının kontrolü üzerinde daha fazla kontrol sahibi olmanın yolları vardır.

YouTube’daki kişiler YouTube Çocuklarını “YouTube’un daha güvenli bir sürümü” olarak adlandırıyor. YouTube gibi çok açık bir çevrimiçi video kütüphanesi değil; bunun yerine, YouTube’dan çocukların izlemesi için güvenli olan videoları seçmek için algoritmalarla desteklenen filtreleri kullanır. Ayrıca reklamlar sayesinde tamamen ücretsizdir (mümkün olduğu kadar dikkatli bir şekilde düzenlenmiştir).

Arama özelliğini açıp kapatabilirsiniz; çocuklarınızın video araması kendileri için harika olup olmadığına veya bunları uygulama tarafından seçilen belirli bir video grubuyla sınırlandırmayı tercih ediyorsanız, Uygulamaya, daha önce izlediklerine göre önerir. Bir çocuğun uygulamada ne kadar zaman geçireceğini, bir çok ebeveynin kulağına müzik olanı sınırlamak için bir zamanlayıcı ayarlayabilirsiniz.

Algoritma lanetli iyidir – hatırlayın, Google YouTube’un ana şirketidir – ancak ebeveynlerinin rehberinde uyardığı gibi “hiçbir algoritma mükemmel değildir”.

19. Artık YouTube Geçmişinizi silebilirsiniz.

Sonunda, YouTube aramanızdaki öğeleri silmek veya geçmişini izlemek isteyebilirsiniz. YouTube, geçmişinizi tamamen temizlemenize, geçmişinizi duraklatmanıza, böylece aradıklarınızı kaydetmenizi ve bu noktadan itibaren izlemenizi durdurmanızı veya geçmişinizi gözden geçirip belirli videoları silmenizi sağlar.

Masaüstünüzdeki veya mobil cihazınızdaki geçmişinizi silmek için: “Geçmiş” menüsüne gidin. Sırasıyla masaüstü tarayıcınızın ana sayfasında ve mobil uygulamanızın bulunduğu yer:

youtube_history.png

youtube_library.pngyoutube_history_mobile.png

Oradan, “tüm izleme geçmişini sil” (izlediğiniz her şeyin kaydını kalıcı olarak silebilirsiniz), “izleme geçmişini duraklatın” (ileriye izlediğiniz videoları kaydetmeyi durdurun) veya videoya dokunarak geçmişinizden videolarınızı tek tek kaldırabilirsiniz. Videoların yanındaki X veya elipsler. Aşağıda masaüstünde ve cep telefonunda aşağıdaki gibi görünüyor:

youtube_features_clear_watch_history.png

youtube_delete_history_mobile.png

YouTube izleme geçmişinizden öğeleri silmek için daha fazla talimata ihtiyacınız olursa, YouTube bir Yardım makalesi yayınladı.

20. YouTube’un telif hakları terimlerini kuklalardan öğrenebilirsiniz.

Bu kadar mı yaptın? İşte size küçük bir ödül: YouTube’un “YouTube’un” telif hakkıyla ilgili temel bilgileri “SSS sayfası (uygun olarak bir YouTube videosu) ve oldukça renkli karakterler içeriyor. Aslında süper bilgilendirici ve YouTube’un video ekibinin bunu yaparken çok eğlendiği anlaşılıyor.

En sevdiğim çizgi muhtemelen “Bu web sayfasında bağlantılar olduğunu biliyorsunuz, değil mi? Bunu izlemek zorunda değilsiniz.” Goril kuklalarının korosu da oldukça harikaydı.

Keyfini çıkarın.

Yorum yapın