YouTube SEO: YouTube Arama için Videolar Nasıl Optimize Edilir

On yıl önce olduğu gibi, gelen pazarlama yepyeni bir fikirdi. Pazarlamacılar, yalnızca yüksek miktarda içerik yayınlayamadıklarını öğreniyorlardı; aynı zamanda, yüksek kaliteli olması ve arama motorları aracılığıyla mümkün olduğu kadar keşfedilebilecek şekillerde optimize edilmesi gerekiyordu.

Bu içerik bir zamanlar büyük ölçüde yazılı kelime ile sınırlıydı. Bugün, artık durum böyle değil.

Bugün, kapsamlı bir içerik stratejisi, bloglar ve e-kitaplar gibi yazılı çalışmaları içerir. Hem de podcast’ler, görsel varlıklar ve videolar gibi ortamlar.

Bu son bölüm – video – artmaya devam ediyor. 2018 Gelen Durum raporuna göre, pazarlamacıların% 45’i bu yıl boyunca YouTube’a daha fazla yatırım yapıyor – bu, mevcut diğer tüm pazarlama kanallarından daha fazla.

Diğer içerik biçimlerinin yükselmesiyle birlikte, onları arama için optimize etme ihtiyacı ortaya çıkıyor. Bunu yapmak için giderek daha önemli bir yer kitleler tarafından kullanılan bir video dağıtım sitesi olan YouTube’da (HubSpot dahil).

Peki YouTube SEO nasıl çalışır? YouTube kanalınızı arama için optimize etmek için atmanız gereken adımlar nelerdir? Aşağıda bazı önemli ipuçlarını ve araçlarını ana hatlarıyla açıkladık.

1. Hedef dosyanızı kullanarak video dosyanızı yeniden adlandırın.

Yazılı içeriği optimize ederken yaptığınız gibi, ilk olarak videonuzun odaklanmasını istediğiniz anahtar kelimeleri tanımlamak için bir SEO aracı kullanacaksınız (bu ipuçlarının altındaki popüler YouTube SEO araçlarına göz atabilir veya bu cümlenin başındaki bağlantıyı tıklamanız yeterlidir). ).

Bir anahtar kelime tanımlandığında, yerleştirmeniz gereken ilk yer, YouTube’a yüklemeden önce video dosyanızdır. Niye ya? YouTube, hedef anahtar kelimenizle ne kadar alakalı olduğunu görmek için videonuzu gerçekten “izleyemez” ve aşağıdaki ipuçlarında öğreneceğiniz gibi, bu anahtar kelimeyi videonuzun görüntüleme sayfasına güvenle ekleyebileceğiniz çok fazla yer vardır yayınlandı. Ancak, YouTube kutu Videonuzun dosya adını ve yüklendiğinde gelen tüm kodu okuyun.

Bunu akılda tutarak, “business_ad_003FINAL.mov” dosya adını değiştirin. Anahtar kelimeniz “ev boyama ipuçları” ise, örneğin, videonuzun dosya adı “ev-boyama ipuçları” ve ardından, tercih ettiğiniz video dosyası türünün (MOV, MP4 ve WMV) en çok uyumlu olanları olmalıdır.

2. Anahtar kelimenizi video başlığına yerleştirin.

Video ararken, gözlerimizin ilk aradığı şeylerden biri de başlık. Bu genellikle izleyicinin videonuzu izlemek için tıklayıp tıklamamasını belirleyen şeydir, bu nedenle başlık yalnızca zorlayıcı olmamalı, aynı zamanda net ve kısa olmalıdır.

Anahtar kelimeniz videonuzun başlığında büyük bir rol oynamasına rağmen, başlığın izleyicinin aradığı ile yakından eşleşmesi durumunda da yardımcı olur. Backlinko tarafından yapılan araştırma, başlıkta tam bir anahtar kelime eşleşmesine sahip videoların, başkasıyla karşılaştırıldığında yalnızca küçük bir avantajı olduğunu buldu. İşte bu bulguların doğrusal bir gösterimi:

 

 

Kaynak: Backlinko
  

Bu nedenle, rapor başlığındaki Brian Dean, “anahtar kelimeden zengin video başlıkları ve sıralama arasındaki ilişki” nin her zaman güçlü olmadığını açıklar. Bununla birlikte, bu anahtar kelime için başlığınızı, izleyicilere tam olarak görmek üzere olduklarını söyleyen bir başlığa sığdığı sürece optimize etmek iyi bir fikirdir.

Son olarak, başlığınızı oldukça kısa tuttuğunuzdan emin olun – HubSpot kampanyaları yöneticisi Alicia Collins, sonuç sayfalarında kesinti olmasını engellemek için 60 karakterle sınırlandırmanızı öneriyor.

3. Video açıklamanızı optimize edin.

Google’a göre, YouTube video tanımları için resmi karakter sınırı 1.000 karakterdir. Tüm bu alanı kullanmak sorun olmazsa da, izleyicinizin bir video izlemeye geldiğini, muhtemelen bir makale okumak için gelmediğini unutmayın.

Daha uzun bir açıklama yazmayı seçerseniz, YouTube’un yalnızca ilk iki veya üç satırlık metni gösterdiğini unutmayın – bu yaklaşık 100 karakterdir. Bu noktadan sonra, izleyicilerin tam açıklamayı görmek için “daha fazlasını göster” i tıklamaları gerekir. Bu nedenle, açıklamayı CTA’lar veya önemli bağlantılar gibi en önemli bilgilerle önceden yüklemenizi öneririz.

Videonun kendisini en iyi duruma getirmeye gelince, özellikle videoyu sessizce izlemesi gerekenler için videoya altyazı eklemek zarar vermez. Bununla birlikte, Backlinko’nun araştırması ayrıca, belirli bir anahtar kelime için optimize edilmiş açıklamalar ile o terim için sıralamalar arasında bir ilişki bulamadığını söyledi.

 

 

Kaynak: Backlinko
  

“Optimize edilmiş bir açıklama, önerilen videoların kenar çubuğunda görünmenize yardımcı olur” diyor, “çoğu kanal için önemli bir görüntü kaynağıdır.”

4. Videonuzu konunuzla alakalı popüler anahtar kelimelerle etiketleyin.

YouTube’un resmi İçerik Oluşturucu Akademisi, izleyicilere videonuzun ne hakkında olduğunu bildirmek için etiketler kullanmanızı önerir. Ancak yalnızca görüntüleyenlerinize bilgi vermekle kalmıyorsunuz – aynı zamanda YouTube’un kendisini de bilgilendiriyorsunuz. Dean, platformun “videonuzun içeriğini anlamak için” etiketleri kullandığını açıklar.

Bu şekilde, YouTube, videonuzun içeriğinizin erişimini genişletebilecek benzer videolarla nasıl ilişkilendirileceğini belirler. Ancak etiketlerinizi akıllıca seçin. Alakasız bir etiket kullanmayın, çünkü size daha fazla görüntüleme getireceğini düşünüyorsunuz – aslında Google sizi bunun için cezalandırabilir. Açıklamanıza benzer şekilde, yaygın olan ve daha uzun kuyruklu olanların (“nasıl yaparım?” Gibi bir soruyu cevaplayanlar gibi) iyi bir karışımını içeren en önemli anahtar kelimelere yönlendirin.

5. Videonuzu sınıflandırın.

Bir video yükledikten sonra, “Gelişmiş ayarlar” altında kategorilere ayırabilirsiniz. Bir kategori seçmek, videonuzu YouTube’da benzer içerikle gruplandırmanın başka bir yoludur, bu nedenle farklı oynatma listelerinde dolanır ve izleyicilerinizle özdeşleşen daha fazla izleyici kazanır.

Göründüğü kadar basit olmayabilir. Aslında, YouTube’un İçerik Oluşturucu Akademisi, pazarlamacıların, her bir videonun hangi kategoriye ait olduğunu belirlemek için kapsamlı bir süreçten geçmelerini önermektedir. Kılavuz, “her kategori için neyin iyi çalıştığını düşünmek” gibi sorulara cevap vermeyi düşünüyor:

  • Kategorideki en iyi yaratıcılar kimler? Neleri tanıyorlar ve ne yapıyorlar?
  • Belirli bir kategorideki benzer kanalların izleyicileri arasında herhangi bir kalıp var mı?
  • Benzer bir kategorideki videolar, üretim değeri, uzunluk veya biçim gibi ortak özelliklere sahip mi?

6. Videonuzun sonuç bağlantısı için özel bir küçük resim yükleyin.

Video küçük resminiz, ana resim görüntüleyenlerin video sonuçları listesini kaydırırken gördükleri ana sayfadır. Videonun başlığının yanı sıra, bu küçük resim izleyiciye videonun içeriği hakkında bir sinyal gönderir, böylece videonuzun aldığı tıklamaların sayısını ve görüntülemelerini etkileyebilir.

YouTube tarafından otomatik olarak oluşturulan küçük resim seçeneklerinden her zaman birini seçebilseniz de, özel bir küçük resim yüklemenizi önemle öneririz. İçerik Oluşturucu Akademisi, “YouTube’daki en iyi performans gösteren videoların% 90’ının özel küçük resimlere sahip olduğunu” (2 MB veya daha küçük bir .jpg olarak kaydedilen – 16: 9 oranını temsil eden) 1280×720 piksel olan resimlerin kullanılmasını önerdiğini bildirmiştir. gif, .bmp veya .png dosyaları. Bu parametreleri izlerseniz, küçük resminizin birden fazla görüntüleme platformunda eşit derecede yüksek kalitede görünmesini sağlamaya yardımcı olabilir.

YouTube hesabınızın olması gerektiğine dikkat etmek önemlidir. doğrulanmış Özel bir küçük resim yüklemek için Bunu yapmak için, youtube.com/verify adresini ziyaret edin ve burada listelenen talimatları izleyin.

7. Altyazı eklemek için bir SRT dosyası kullanın.

Burada tartıştığımız diğer metinlerin çoğu gibi, altyazılar, önemli anahtar kelimeleri vurgulayarak YouTube arama optimizasyonunu artırabilir.

Videonuza altyazı eklemek için, desteklenen bir metin transkriptini veya zamanlanmış altyazı dosyasını yüklemeniz gerekir. Birincisi için, videoyla otomatik olarak senkronize edilmesi için doğrudan bir videonun transkript metnini de girebilirsiniz.

Altyazı eklemek benzer bir işlemi takip eder, ancak görüntülenmesini istediğiniz metin miktarını sınırlayabilirsiniz. Her ikisi için de video yöneticinize gidin ve “Video Yöneticisi” altındaki “Videolar” seçeneğini tıklayın. Altyazı veya altyazı eklemek istediğiniz videoyu bulun ve düzenle düğmesinin yanındaki açılır oka tıklayın. Ardından, “Altyazılar / CC” yi seçin. Daha sonra nasıl altyazı veya altyazı eklemek istediğinizi seçebilirsiniz.

Aşağıdaki videoda YouTube videonuza nasıl kapalı başlıklar ekleyeceğinizi öğrenin.

 

 

  

 

 

  

8. YouTube kanalınızın izleyiciliğini artırmak için Kartlar ve Son Ekranlar ekleyin.

Kartlar

Bir video izlerken, köşede ortada “i” bulunan küçük beyaz, dairesel bir simge veya abone olmanızı isteyen yarı saydam bir metin çubuğu gördünüz mü? Bunlar, İçerik Oluşturucu Akademisi’nin “markanızı ve kanalınızdaki diğer videoları tanıtmak için ayarlayabileceğiniz masaüstünde ve mobil cihazda görünen önceden biçimlendirilmiş bildirimler” olarak tanımladığı Kartlardır.

 

 

Kaynak: Google
  

Tek bir videoya en fazla beş kart ekleyebilirsiniz ve altı tür vardır:

  1. İzleyicileri başka bir kanala yönlendiren kanal kartları.
  2. ABD kar amacı gütmeyen kuruluşlar adına fon yaratmayı teşvik etmek için bağış kartları.
  3. İzleyicilerinizden video içeriğinizin oluşturulmasını desteklemesine yardımcı olmalarını isteyin.
  4. İzleyicileri harici bir siteye yönlendiren bağlantı kartları, onaylanmış kitle fonlaması platformu veya onaylanmış bir ürün satış platformu.
  5. Görüntüleyenlere soru soran ve yanıt için oy kullanmalarına izin veren anket kartları.
  6. Bu tür diğer YouTube içeriğine bağlantı veren video veya oynatma listesi kartları.

Videonuza kart eklemeyle ilgili ayrıntılı adımlar için, bu resmi adımları Google’dan izleyin veya aşağıdaki videoyu izleyin.

 

 

  

 

 

  

Son Ekranlar

Son ekranlar, kartlarla benzer bilgileri gösterir, ancak tahmin ettiğiniz gibi, bir video sona erene kadar göstermezler ve doğada biraz daha görsel olarak detaylandırılırlar. Bunun iyi bir örneği, aşağıdaki videoda daha fazlasını görüntülemek için kitap resmine ve görsel bağlantıya sahip kaplamadır:

 

 

Bir YouTube videosunda görüntülenen son ekranlar
Kaynak: YouTube’da Jamie Oliver
  

Ne tür bir platform için tasarım yapmak istediğinize bağlı olarak uç ekranlar eklemek için çeşitli ayrıntılı talimatlar ve YouTube tarafından izin verilen farklı içerik türleri. Google, bu konuların tümü için nasıl optimize edileceğine ilişkin ayrıntıları burada açıklamaktadır.

YouTube’un, görüntüleyici deneyimini optimize etmek için her zaman son ekranları test ettiğini unutmamak önemlidir; bu nedenle, “sizin belirlediğiniz şekilde sizin son ekranınız görünmeyebilir” gibi zamanlar olabilir. Kartları veya son ekranları kullanmaya karar verirken bu faktörleri dikkate alın.

Bu faktörler biraz karmaşık ve zaman alıcı görünebilir, ancak şunu unutmayın: İnsanların YouTube’u TV’de izlemek için harcadıkları zaman, yıldan yıla iki kattan fazla artmıştır. Orada keşfedilecek bir kitle var ve YouTube için en iyi duruma getirdiğinizde, keşfedilme şansınız artıyor.

Yorum yapın