YouTube SEO Araçları

SEO ipuçlarının çoğu, bir anahtar kelimeyi tanımlamanıza ve videonuzu doğru bir şekilde tanıtmanıza dayanıyor. Ancak bu ipuçlarının tümü yalnızca YouTube üzerinden gerçekleştirilemez. Paranızın karşılığını en iyi şekilde almak için videonuzu arama için optimize etmek üzere aşağıdaki araçlardan bazılarını göz önünde bulundurun.

  1. Ahrefs Anahtar Kelime Gezgini
  2. Canva
  3. HubSpot İçerik Stratejisi
  4. VidIQ Vizyonu
  5. TubeBuddy
  6. Cyfe

1. Ahrefs Anahtar Kelime Gezgini

ahrefs-anahtar kelime-explorer-youtube

Ahrefs, bir web sitesinin sıralamasını izlemenizi, her bir anahtar kelimeden alacağınız organik trafiği tahmin etmenizi ve yeni içerik oluşturmak isteyebileceğiniz anahtar kelimeleri araştırmanızı sağlayan kapsamlı bir SEO platformudur.

Ahrefs’in popüler özelliklerinden biri, ilgilendiğiniz bir anahtar kelime ile ilgili sayısız ayrıntıyı aramanıza olanak sağlayan Anahtar Kelimeler Gezgini’dir. Ve yukarıdaki ekran görüntüsünde de görebileceğiniz gibi, anahtar kelime sonuçlarınızı arama motoruna göre filtreleyebilirsiniz – YouTube .

Ahrefs Anahtar Kelimeler Gezgini, bir anahtar kelimenin aylık arama hacmini, bu anahtar kelime için sıralama yapan videolara göre kaç tıklama aldığını, alakalı anahtar kelimeleri ve daha fazlasını sağlar.

2. Canva

canva-youtube-thumbnail-designer

Canva’yı her çeşit kart, fotoğraf, logo ve daha fazlasını oluşturmak için bir tasarım şablonu olarak tanıyabilirsiniz. Bu popüler ürünün sadece YouTube videoları için bir Küçük Resim Oluşturucusu olduğu için gerçekleşir.

Yukarıdaki ipuçlarında belirtildiği gibi, küçük resimler, içeriğinizi YouTube arama sonuçlarında tanıtmak ve kullanıcıları videonuzu tıklamaya teşvik etmek için çok önemlidir. Canva’nın Küçük Resim Oluşturucusunu kullanarak, videonuz için mükemmel önizleme görüntüsünü 1280 x 720 piksel olarak oluşturabilirsiniz – YouTube’un gerektirdiği küçük resim boyutları.

3. HubSpot İçerik Stratejisi

hubspot-content-strateji-aracı

Burada HubSpot’ta geliştirilen içerik stratejisi aracımız, içerik oluşturacak popüler anahtar kelimeler bulmanıza ve daha sonra bu anahtar kelimeleri gruplara ayırmanıza olanak tanır – buna “konu kümeleri” diyoruz. İçeriğinizi konu kümelerine ayırarak, hangi içeriğin birbiriyle ilişkili olduğunu, ne tür içerik planladığınızı ve ne oluşturduğunuzu denetleyebilirsiniz.

HubSpot’ta keşfettiğiniz anahtar kelimeler, standart bir Google aramasındaki popülerliklerini yansıtırken, bu konuların birçoğu Google’ın arama motoru sonuç sayfalarında da videolar üretecektir. Bu gibi durumlarda, her iki blogu da içeren konu kümeleri oluşturabilirsiniz. ve Onlara ait YouTube içeriği.

İçeriğinizi kümelemek – ve videolardan blog yayınlarına ve tam tersi olarak – birbirine bağlamak – size Google’ın ve YouTube’un gözünde daha fazla otorite sunarken, konunuzu arayan kişilerden trafik çekmeniz için daha fazla yol sunar.

4. vidIQ Vizyon

vidiq-vision-youtube için

Bu, belirli YouTube videolarının neden ve neden bu kadar iyi performans gösterdiğini analiz etmenize yardımcı olan ve yukarıdaki bağlantıdaki Chrome web mağazasında bulunan bir Chrome uzantısıdır. Bu, bir videonun optimize edildiği etiketleri, ortalama izleme zamanını ve hatta videonun ne kadar hızlı trafik kazandığını da içerir.

VidIQ aracı daha sonra, YouTube’da zaten gördüğünüz sonuçları gerçekleştiren (veya daha iyi performans gösteren) içerik oluşturmak için kullanabileceğiniz bir SEO “puanı” sağlar.

5. TubeBuddy

tubebuddy-youtube-seo-tool

TubeBuddy, YouTube içeriğinizin üretimini, optimizasyonunu ve tanıtımını yönetmenize yardımcı olan hepsi bir arada bir video platformudur. Özellikleri arasında otomatik bir dil çevirmeni (İngilizce olmayan anahtar kelimeler için rütbe almanıza yardımcı olur), bir anahtar kelime gezgini, etiket önerileri, yayınlanan videolarınız için bir sıra izleyici ve daha fazlası bulunur.

6. Cyfe

cyfe-web-analytics-tool

Cyfe, başka şeylerin yanı sıra bir web analizi platformu sunan büyük bir yazılım paketidir. Bu platformda, içeriğiniz olan her web sitesi mülkünde (YouTube dahil) ve her sayfanın trafiğinin nereden geldiğini izlemek için sayfa performansını izleyebilirsiniz.

Trafik analizlerine ek olarak, Cyfe size hangi anahtar kelimelere göre sıraladığınızı ve hangilerinin çeşitli arama motorlarında en popüler olduğunu gösterebilir. Google Analytics veya Moz gibi görünüyor, değil mi? Çünkü Cyfe, bu araçların her ikisinden de ve daha fazlasında yerleşik olarak bulunan verilere sahip.

Hangi SEO ipucu veya aracıyla başlasanız, başarılı bir YouTube kanalı iyi içerikle başlar. İzleyicilerinizin sizi bulduklarında izlemeleri için yüksek kaliteli ve alakalı bir şeyleri olduğundan emin olun.

Yorum yapın