YouTube Geçmişini Otomatik Olarak Silme

YouTube Logosu

Google şimdi arama ve etkinlik geçmişinizi YouTube’dan otomatik olarak silen bir araç sunuyor. Varsayılan olarak, verileriniz sonsuza dek saklanır, ancak her 3 veya 18 ayda bir Google’ın sunucularından silinebilir.

Benzer otomatik silme ayarları konum geçmişinizle birlikte “Web ve uygulama geçmişiniz” için de geçerlidir. Bunlar yalnızca gizlilik ayarlarınız değildir; geçmişinizi düzenli olarak silmeyi seçmek, Google’ın videonuzu kişiselleştirmek için silinmiş YouTube geçmişini kullanmayacağı anlamına gelir önerileri.

YouTube Mobile App’tan Geçmişi Otomatik Olarak Sil

Otomatik geçmiş silme işlemini doğrudan akıllı telefonunuzdan veya tabletinizden ayarlayabilirsiniz. Bu uygundur, çünkü tüm YouTube izleyicilerinin yüzde 50’sinden fazlası video servisinin mobil uygulamalarında oluyor.

Başlamak için cihazınızdaki “YouTube” uygulamasını açın. Ana ekranınızda veya uygulama çekmecenizde bulamazsanız, iPhone ve iPad sahipleri uygulamayı bulmak için Apple’ın Spotlight aramasını kullanabilir ve Android kullanıcıları Google’ın arama çubuğunu kullanabilir.

YouTUbe Mobile App'i seçin

Ardından, uygulamanın sağ üst köşesindeki hesap avatarınıza dokunun.

YouTube Mobile App'ta Sağ Üst Köşede Avatarı Seçin

Listenin en altına gidin ve “Ayarlar” seçeneğini seçin.

YouTube Mobile App'ta Ayarlar'ı seçin

“Geçmiş ve gizlilik” bölümüne gidin. “Tüm etkinliği yönet” seçeneğini seçin.

YouTube Mobile App'ta Tüm Etkinliği Yönet'i seçin

Şimdi YouTube Geçmişi sayfasında olmalısınız. Daha önce izlenen YouTube videoları listesinin hemen üstünde bulunan “Otomatik olarak silmeyi seç” e dokunun.

(Hiçbir geçmişi saklamak istemiyor musunuz? YouTube’un izlemiş olduğunuz videoların ve yaptığınız aramaların geçmişini tutmasını engellemek için YouTube Geçmişi Açık konumunda “Ayar değiştir” e dokunabilirsiniz.)

YouTube Mobil Uygulamasında Otomatik Olarak Silmeyi Seçin

Şimdi, YouTube Geçmişinizi ne kadar süreyle saklamak istediğinizi seçin. Varsayılan olarak, geçmişiniz yalnızca el ile yapıldığında silinir. YouTube’un 18 ay veya üç aydan eski geçmişini otomatik olarak silmesi için bu ayarı değiştirebilirsiniz.

Bir seçim yaptıktan sonra, “İleri” düğmesine dokunun.

YouTube Geçmişini Mobil Uygulamada Ne Kadar Sürede Tutacağınızı ve ardından İleri'yi seçin.

YouTube Geçmişi Etkinliği sayfası kararınızın ne anlama geldiğini açıklayacaktır. Ayrıca otomatik olarak silinecek olan çeşitli video geçmişi örnekleri de listelenir.

YouTube Mobil Uygulamasında Tercih Seçiminizi Oku

Otomatik YouTube geçmişi ayarını kaydetmek için “Onayla” düğmesine dokunun.

YouTube Mobil Uygulamasında Onayla'ya dokunun

Google Etkinliğimden Geçmişi Otomatik Olarak Sil

YouTube geçmişinizi masaüstünüzden veya mobil tarayıcınızdan otomatik olarak silmek için, YouTube Geçmişi web sitesine gidin. YouTube hesabınızla ilişkili Google hesabında oturum açtığınızdan emin olun.

Alternatif olarak, “Google etkinliğim” web sitesine gidebilir ve YouTube Geçmişi bölümüne manuel olarak gidebilirsiniz.

Google Etkinlik Açılış Sayfam

Doğrudan YouTube Geçmişi web sitesine atladıysanız, sonraki iki adımı atlayın. Google Etkinliğim web sitesini ziyaret ettiyseniz, bu talimatları izlemeye devam edin.

Sayfanın sol tarafındaki gezinti menüsünde bulunan “Etkinlik kontrolleri” seçeneğini tıklayın.

Not: Gizlenmişse, yan menüyü genişletmek için sol üst köşedeki hamburger menüsü simgesini tıklayın.

Google Etkinliğim Tıklayın Etkinlik Kontrolleri

“YouTube Geçmişi” bloğuna ilerleyin ve “Etkinliği yönet” seçeneğini seçin.

(Hiçbir geçmişi saklamak istemiyor musunuz? YouTube’un herhangi bir geçmişi saklamasını önlemek için buradaki “YouTube Geçmişi” seçeneğini devre dışı bırakabilir veya “İzlemekte olduğunuz YouTube videolarını dahil et” veya “YouTube’da aramalarınızı dahil edin” seçeneğinin işaretini kaldırın. YouTube’un saatinizi ve arama geçmişinizi ilk sırada tutmasını engelleme seçenekleri.)

Google Etkinliğim Etkinliği Yönet'i tıklayın.

YouTube Geçmişi web sitesinden, geçmiş verilerinin ne sıklıkta silindiğini gösteren kutuda bulunan “Otomatik olarak silmek için seç” i tıklayın.

Google Etkinliğim Otomatik Olarak Silmeyi Seçin

YouTube Geçmişinizi ne kadar tutacağınızı seçebilirsiniz. Varsayılan olarak, geçmişiniz yalnızca el ile yapıldığında silinir. YouTube’un 18 ay veya üç aydan eski geçmişini otomatik olarak silmesi için bu ayarı değiştirebilirsiniz.

Bir seçim yaptıktan sonra, “İleri” düğmesine dokunun.

Google Aktivitem YouTube Geçmişi Dönemi Seçin İleri'yi tıklayın.

Şimdi seçiminizi onaylamanız istenecek. YouTube, geçmişinizden silinecek videolardan bazılarına örnekler de sunar.

Otomatik YouTube geçmişi ayarını kaydetmek için “Onayla” düğmesine tıklayın.

Google Etkinliğim Onayla'yı tıklayın

Gelecekte, YouTube’un geçmişi otomatik olarak silmeden veya günlük bir limit eklemeden önce süreyi özelleştirmeye yönelik bir seçenek eklemesi iyi olurdu. Bu arada, her zaman YouTube Geçmişi sayfasına geri dönebilir ve kayrakları elle silerek temizleyebilirsiniz.

Yorum yapın