Yerel Videoları Oynatmak için Chrome’un Resim İçinde Resim Modunu Kullanmak

Google Chrome Resim İçinde Yerel Videolar

Google Chrome için Resim İçinde Resim (PiP) uzantısı, İnternet üzerinde videoları PiP modunda izlemenizi sağlar. Ancak, yerel sürücünüzden bir video izlemek istiyorsanız, PiP penceresinde oynatmak için Chrome’u kullanabilirsiniz.

Bu kılavuz için, yerleşik PiP modunu veya resmi Chrome uzantısını kullanabilirsiniz. Henüz yapmadıysanız, Chrome web mağazasına gidin ve devam etmek için PiP uzantısını yükleyin.


Not: Tüm video dosyası formatları Google Chrome’da oynatılmak üzere desteklenmez. Ancak, Chrome, WebM ve MP4 formatlarını yerel olarak destekler, ancak bazı MP4 dosyaları farklı kodlayıcı türleri nedeniyle açılmayabilir.

Bu kılavuz için Windows’u işletim sistemi olarak kullanacağız. İşlem, macOS, Linux ve Chrome OS dahil olmak üzere tüm masaüstü platformlarında aynı şekilde çalışmalıdır.

Google’ın PiP uzantısının bilgisayarınızda yerel olarak depolanan dosyalarla çalışması için, bir dosyanın URL’sine erişmek için uzantıya izin vermeniz gerekir. Araç çubuğunda bulunan uzantının simgesini sağ tıklayın ve ardından “Uzantıları Yönet” i seçin.

Uzantının simgesine sağ tıklayın ve ardından Tamam

“Dosya URL’lerine Erişime İzin Ver” seçeneğini görene kadar aşağı kaydırın ve anahtarı “Açık” konumuna getirin.

Görene kadar aşağı kaydır

Ardından, Chrome’da izlemek istediğiniz videonun klasörüne gidin. Videoyu sağ tıklayın, “Birlikte Aç” seçeneğine gelin ve ardından “Google Chrome” u tıklayın.

Videoya sağ tıklayın, üzerine gelin

Chrome’u bir öneri olarak göremiyorsanız, açılan içerik menüsünden “Başka Bir Uygulama Seç” seçeneğini tıklayın. Uygulamalar listesinden “Google Chrome” u seçin ve ardından “Tamam” ı tıklayın.

Listede göremiyorsanız,

Alternatif olarak, video dosyasını doğrudan yeni bir sekmeye sürükleyebilirsiniz; Chrome videoyu otomatik olarak açacaktır.

Alternatif olarak, video dosyasını yalnızca Chrome'un yeni bir sekmesine sürükleyin; otomatik olarak açılır.

Video açıldıktan sonra PiP eklentisi simgesine tıkladığınızda, video bir mini oynatıcıda diğer tüm pencerelerin üstünde açılır.

PiP modunu etkinleştirmek için PiP uzantı simgesine tıklayın.

Chrome uzantısını kullanmıyorsanız ve dahili PiP özelliğini kullanmak istiyorsanız, videoyu sağ tıklayın ve ardından “Resim içinde Resim” seçeneğini tıklayın.

Alternatif olarak, uzantıyı yüklemek istemiyorsanız, videoyu sağ tıklayın ve ardından Tamam

PiP modundaki diğer videolarda olduğu gibi, oynatıcıyı ekranda herhangi bir yere sürükleyerek hareket ettirebilirsiniz.

Videoyu bitirdikten sonra, kapatmak için mini oynatıcı penceresindeki “X” düğmesini tıklayın veya videonun oynatıldığı sekmeye geri dönmek için oynatıcının sol alt tarafındaki kutu ve ok simgesini seçin.

Videoyla işiniz bitti mi? Videoyu kapatmak ve oynatıldığı sekmeye geri dönmek için PiP modunun üst köşesindeki 'X'i tıklayın.

Yorum yapın