Wi-Fi Sinyalini Arttırmak için 5 Kolay Adım

Yaşamlarımız dijital dünya ile daha derinden iç içe geçerken, daha iyi Wi-Fi servislerine olan talep de artmaktadır. Ancak, en pahalı Wi-Fi servisi bile, tesis kullanımınızı optimize etmiyorsanız sorunsuz ve hızlı bir internet bağlantısı garanti edemez. Wi-Fi sinyalinizi artırmak için adımlar burada.

Başlamadan Önce: Evinizdeki Zayıf Noktaları Belirleyin

Wi-Fi yönlendiriciniz, evinizdeki çıplak gözle görülmeyen bir elektromanyetik radyo dalgaları ızgarası oluşturur. Bu dalgalar Wi-Fi sinyalinin cihazlarınıza kolaylaştırılmasından sorumludur. Wi-Fi sinyal dalgalarının yoğunluğunun en düşük olduğu evin parçalarını tanımlamak için bir Wi-Fi tarama uygulamasından yararlanın.

Wifi Analizörü Sinyal Gücü Karşılaştırma

Wi-Fi kullanmaktan kaçınmanız gereken alanlar bunlar. Bunun yerine, Wi-Fi’yi en güçlü sinyal gücüne sahip noktalarda kullanmayı deneyin. WiFi Analyzer uygulaması, bir bölgenin sinyal gücünün haritasını oluşturmak için kullanışlı bir araçtır.

Adım 1 Bloke eden şeyleri kaldırın

Bazen evinizdeki diğer elektronik cihazlar yönlendiricinizden gelen elektromanyetik dalgaları engellemekten sorumlu olabilir ve bu da zayıf sinyal gücüne neden olabilir. Örneğin, doğrudan yönlendiricinin yanında çalışan bir klima bazen Wi-Fi ile karışabilir.

Belirli bir cihazın sorunlara neden olup olmadığını belirlemek için, cihazı kapatın ve Wi-Fi sinyal gücünü etkileyip etkilemediğine bakın. Girişim bulursanız, makineyi kalıcı olarak kapatamazsanız ya da yönlendiricinin kendisini farklı bir konuma getirin.

Adım 2. Harici Anten Kullanın

Wifi Yönlendirici Anteni

Daha iyi bir sinyal almak için çekip çekeceğiniz arkalarında uzatılabilir antenler bulunan eski radyo setlerini hatırlıyor musunuz? Benzer şekilde, yönlendiricinizin Wi-Fi sinyallerini daha uzak mesafelerde her yöne eşit olarak iletmesi için harici bir anten satın alabilirsiniz.

Zaten bir harici anteniniz varsa, elinizle hareket ettirin ve elektronik cihazınızda en güçlü Wi-Fi sinyalinin alınmasına hangi pozisyonun izin verdiğine dikkat edin. Ayrıca, yönlendiricinin kendisini en güçlü sinyali yaydığı bir noktaya taşımak isteyebilirsiniz.

Adım 3. Bir Extender Veya Mesh Sistemi Kullanın

Anten mevcut Wi-Fi sinyallerini alırken, Wi-Fi sinyalinizin aralığını genişletmek için bir genişletici kullanılır. Bu, özellikle ayrı bölgelerdeki bazı kişilerin aynı dijital ağı kullandığı daha büyük evlerde veya ofis ortamlarında kullanışlıdır.

Bir genişletici kullanmak daha maliyetli bir seçimdir, ancak bir ethernet kablosu kullanmaktan daha uygundur. Wi-Fi kullanan daha fazla kişi varsa, onlardan genişleticiyi satın almak için giriş yapmalarını isteyebilirsiniz. Bir tekrarlayıcı, bir genişletici ile aynı fonksiyon için kullanılan bir cihazdır.

Teknolojiyi bilmeyenler için, genişletici kurulumu zor bir cihaz olabilir. Bu gibi durumlarda, konumunuzun her köşesine etkili bir şekilde Wi-Fi sağlamak için bir uygulama aracılığıyla takılıp kontrol edilebilen bir Wi-Fi ağ sistemi kullanabilirsiniz. Bir genişletici mevcut Wi-Fi ağınızı güçlendirirken, ağ sistemi kullanımınız için tamamen yeni bir ağ oluşturur.

Sonuç olarak, bir ağ ağı kurmak ve kontrol etmek daha kolaydır, aynı zamanda bir genişleticiye kıyasla daha pahalı bir seçimdir.

4. Adım. Farklı Bir Wi-Fi Kanalına Geçin

Wi-Fi, TV kanalları gibi ayrı kanallarla sağlanır ve tıpkı TV’deki gibi, mevcut kişi sizin için yapmıyorsa, Wi-Fi kanalını değiştirebilirsiniz. Yakındaki bir yönlendirici sizinle aynı kanalı kullanıyorsa, kendi Wi-Fi hızınızı azaltabilir.

Wifi Analizörü Router Kanal Bilgisi

Yine, bölgenizdeki diğer yönlendiricilerin hangi kanalları kullandığını kontrol etmek için WiFi Analyzer gibi bir uygulama kullanabilirsiniz. Şimdi tarayıcınızın çevrimiçi arayüzüne gidin ve en az kullanıcı sayısına sahip bir kanala geçin.

Adım 5. İletim Sinyalinizi Yukarı Çevirin

Sinyalin aktarım gücüyle ilgili olarak yönlendirici ayarlarınızı kontrol edin. Bazen “Tx” harfleri veya benzeri bir şeyle gösterilir. Seçeneği, Gelişmiş ayarlar altındaki Wi-Fi’nizin çevrimiçi arabirim sayfasında bulduğunuzda,% 100’e çıkıp çıkmadığını kontrol edin ve değilse, daha iyi sinyal gücü ve menzili için maksimuma çevirin.

Bununla birlikte, bazen iletim sinyali, Wi-Fi tedarikçiniz tarafından yasal veya donanımla ilgili nedenlerden dolayı% 100’den daha az olarak ayarlanabilir. Yönlendiricinize zarar vermemek veya yasadışı bir şey yapmamak için iletim sinyal gücünüzü değiştirmeden önce tedarikçinizle görüşün.

Dikkate Alınacak Diğer Faktörler

Sıklık: ABD’deki çoğu Wi-Fi ağı, Wi-Fi sinyallerini yaymak için 2,4 GHz frekansını kullanır. Ancak 5 GHz spektrumuna geçmeyi de seçebilirsiniz. Bu frekans genellikle daha az kullanıldığı için, daha fazla stabilite ve komşu yönlendiriciler tarafından daha az aksama ile daha az sıkışık ağ bağlantısı elde edersiniz.

5 GHz’e geçmek için Wi-Fi’nizin internet erişim sayfasına yönetici olarak erişmeniz ve 802.11 bant seçim alanı için ayarları 2,4 – 5GHz arasında değiştirmeniz gerekir.

Router Firmware’in Güncellenmesi: Aynı yönlendiriciyi birkaç yıl boyunca kullanmak, genellikle aygıttaki bellenimin eski hale gelmesi anlamına gelir ve bu da kötü amaçlı yazılımlara karşı düşük performans ve daha zayıf koruma sağlar. Her yönlendirici üreticisi, bellenimi güncellemek için biraz farklı bir işlem kullanır, ancak bunu yapmak için kaynaklar yönlendiricinin bellenimini güncellemek için indirmeniz gereken dosyalar ile birlikte, web sitelerinde genellikle bulunur.

En Son Yönlendiriciyi Almak: Yönelticiniz modern Wi-Fi ağlarına ayak uyduramayacak kadar eskiyse veya eskiyse, daha iyi performans için en iyi bahis, daha iyi bir Wi-Fi standardına sahip yeni bir tane satın almak olacaktır. Yeni ve daha verimli bir yönlendiriciye para harcamak, kötü performans gösteren ve ağınızı yeni kötü amaçlı yazılım biçimlerinin saldırılarına karşı savunmasız bırakan eskisini kullanmaya devam etmekten daha iyidir.

Sonuç

Bir dizi faktör kişisel Wi-Fi’nizin performansını etkiler ve bu faktörlerin çoğu sizin tarafınızdan kontrol edilebilir. Bu tür faktörleri optimize etmek, Wi-Fi sinyalinizi artırmanıza yardımcı olabilir ve mümkün olan en iyi Wi-Fi hizmetini aldığınızdan emin olmanızı sağlar, böylece en ağır hizmet çevrimiçi oyunlarını oynayabilir veya aynı anda birden fazla dosyayı indirebilir ve dijital ortamın tamamını yavaşlatabilirsiniz ağ.

Yorum yapın