Vivo Z1x İnceleme: Tasarım, Özellikler, Performans

Vivo’nun son teklifi – Vivo Z1x – bir şirketin nasıl daha fazla insana hitap edebilmek için kazanan bir ürün alabileceği ve geliştirebileceğinin bir örneği. Vivo Vivo Z1 Pro ile ilgili iyi olan her şeyi aldı ve daha yetenekli kamera donanımı, AMOLED ekran ve ekran parmak izi sensörü gibi bazı somut geliştirmeler yaptı. Vivo Z1x’in getirdiği iyileştirmeler kesinlikle memnuniyetle karşılanıyor, ancak hepsi çok iyi. Bu çok önemli soruları gündeme getiriyor – Vivo Z1x değerli bir kardeş ve Rs’nin başlangıç ​​fiyatı. 16.990 haklı mı? Hemen dalın ve incelememizdeki cevapları bulun.

Vivo Z1x tasarımı

Vivo’nun son teklifinin tasarımı şaşırtıcı derecede gösterişli ancak aynı zamanda biraz da geleneksel, özellikle de artık ana akım haline gelen gradyanlardan bıktıysanız. Vivo Z1x, Vivo Z1 Pro’nun (İnceleme) çift tonlu gradyan tasarımını, aynı rengin değişen tonları arasında dikey olarak değişen bir renk düzeniyle değiştirir. Vivo’nun bir nano kaplama işlemi ile gerçekleştirdiğini iddia ettiği arka panelin altında dalgalı bir desen var.

Phantom Purple inceleme ünitemizin arka paneli, orta ve yanlarda koyu mor tonlarla çevrili orta bölgede mor bir ışık tonunu gösterir. Yüzeyi parlak ve oldukça yansıtıcıdır ve telefonun lekelere ve toza karşı oldukça eğilimli olmasını sağlar. Çerçeve polikarbonattan yapılmıştır ve düz arka panel ile pürüzsüz bir şekilde birleşir. Ön tarafta, üzerinde ince bir kulaklık bulunan nispeten küçük bir su damlası çentiği bulacaksınız. Vivo Z1x’teki ekran, Corning’in Gorilla Glass’ına alternatif olan Schott Xensation 3D cam ile korunuyor.

vivo z1x önden eğik el Vivo Z1xVivo Z1x okta çekirdekli Qualcomm Snapdragon 712 SoC tarafından desteklenmektedir

Ses ve güç düğmeleri sağda bulunur, özel Google Assistant düğmesi ve çift nano SIM kart tepsisi solda bulunabilir. Hoparlör, USB C Tipi port, 3,5 mm kulaklık jakı ve mikrofon alt kısımdadır. Vivo Z1 Pro’dan daha küçük ve daha hafif olmasına rağmen, Vivo Z1x hala 189.6g’de nispeten büyük ve ağır. Telefonun yapım kalitesi ile ilgili herhangi bir özelliğimiz yok, ancak biraz daha küçük ve daha hafif olmasını diliyoruz.

Oldukça büyük elleriniz olmadıkça tek elle kullanım kolay değildir ve ekranın üst uçlarında içeriğe ulaşmak çok uzundur. Buna eklemek için, telefonun dış kısmı kaygandır. Ayrıca telefonu elimizde ayarlamadan ses açma düğmesine ulaşmak için de çaba sarfettik.

Bazı insanlar altın markalarının parlak arka panele karşı sağladıkları kontrastı beğenebilirler, ancak telefonda çok fazla parıltılı hayranı değiliz. Vivo Z1x iyi bir yapı kalitesi sunuyor, ancak ergonomi daha iyi olabilirdi ve estetiği daha sade bir görünümü tercih edenler için lezzetli olmayabilir. Vivo Z1x, Fusion Blue ve Phantom Purple renk seçenekleriyle sunulmaktadır.

Vivo Z1x teknik özellikleri ve yazılım

Vivo Z1x, 6.38 inç full-HD + (1.080 x 2.340 piksel) Super AMOLED ekrana sahip ve şirketin NTSC renk gamının yüzde 103’ünü kapsadığını ve 430 nit en yüksek parlaklık sunduğunu gösteriyor. 19.5: 9 en boy oranına ve yüzde 90’ın üzerinde ekran / vücut oranına sahiptir. Bu telefona, Qualcomm Snapdragon 712 işlemci (Vivo Z1 Pro’nun göbeğinde de kullanılan aynı SoC), 6GB RAM ile eşleştiriliyor.

vivo z1x funtouch Vivo Z1Vivo Z1x, Android Pie dayalı Funtouch OS 9.1 çalışır ve bazı kullanışlı özellikler sunar

Telefon iki depolama seçeneğiyle geliyor – Rs’de fiyatlandırılmış 64GB’lık bir temel depolama varyasyonu. 16,990 ve Rs fiyat etiketi taşıyan daha üst seviye bir 128 GB modeli. 18.000. Deponun genişletilemez olduğu unutulmamalıdır, bu nedenle 128 GB varyant için daha güvenli bir bahis olabilir. Görüntüleme bölümünde, Vivo Z1x, 120 derecelik görüş alanına ve 2 megapiksel derinlik sensörüne sahip 8 megapikselik geniş açılı bir kamera ile desteklenen Sony IMX582 sensörüne sahip 48 megapiksellik bir arka kameraya sahip.

Önde f / 2.0 lens ile 32 megapiksel özçekim snapper. Işıklar 4.500mAh batarya ile tutulur. Bu telefon Vivo’nun tescilli 22.5W FlashCharge teknolojisini destekler ve birlikte verilen 22.5W şarj cihazıyla hızlı bir şekilde doldurulabilir. Telefonun 0,42 saniyede kilidini açtığı iddia edilen bir ekran parmak izi sensörü de var.

Vivo Z1x, Android 9 Pie’ye dayanan Funtouch OS 9.1’i kullanıyor. Şimdi, olayların ilginçleştiği yer burası. Funtouch OS, Ayarlar uygulamasındaki estetik ve ikonografiden araçların konumlarına kadar her şeyi değiştiren, Android’in çok özel bir versiyonudur. Ayrıca tüm hızlı ayar geçişlerini, ekranın altından yukarı kaydırarak erişilmesi gereken iOS benzeri bir Kısayol Merkezine taşır.

Alışmak biraz zaman alır ve bazı kullanıcı arabirimi öğeleri kullanıcıları düpedüz dürter. Örneğin, gereksiz derecede büyük parlaklık ve ses profili çubukları, çok fazla yer kaplar ve kullanıcıları yer, düşük güç modu ve uçak modu gibi hızlı geçişlere erişmek için aşağı kaydırmaya zorlar. Hızlı geçişlerin üstünde, arka planda çalışan uygulamalar için bir simgeler satırı bulunur, ancak bu neredeyse tamamen gereksizdir. Bu uygulamaları kullanmazsanız, ‘Flipkart’ta arama’ uygulaması ve ‘Paytm uygulamasında’ para ekle ‘gibi özelliklere hızlı bir şekilde erişmek için kısayollar satırı da kullanışsızdır.

vivo z1x ön düz el Vivo Z1xTelefonun ağırlığı ve büyüklüğü ergonomi üzerinde etkili oluyor

Özel Funtouch OS gezinme hareketleri yarı pişmiş hisseder ve şaşırtıcı şekilde, hareketlere güvenmek istemiyorsanız hala eski Android gezinme düğmeleri vardır. Uygulama çekmecesi yok ve ana ekranda sola kaydırmak, hesap makinesi ve ses kaydedici gibi araçlara kısayollar, artı haber başlıkları, hava durumu güncellemeleri, yapılacaklar listesi widget’ı ve bir tema indirme reklamı diğerleri arasında.

Parlak tarafta, Funtouch OS’de birkaç şık araç var. Örneğin, ana ekranda kendisiyle uyumlu bir uygulamanın ikinci bir örneğini hızlıca oluşturabilir ve kolayca kaydırma yapan bir ekran görüntüsü alabilirsiniz. Tema ve yazı tiplerinden, bize göre biraz fazla düşünceli olan uygulama simgesi yuvarlaklık kontrol aracına kadar bir dizi UI özelleştirme seçeneği var. Gizlilik amacıyla medya dosyalarını, belgeleri ve diğer öğeleri gizlemenizi sağlayan dosya güvenliği özelliği vardır.

Karanlık mod da temiz bir eklentidir, ancak AMOLED panelli cihazlarda genellikle kullanışlı olan siyah bir arka plan oluşturmak yerine, Funtouch OS koyu gri bir ton üretir. Vivo’nın tescilli Smart Motion aracı ve bölünmüş ekran kısayolu da kullanışlı olabilir. Yine de çok sayıda bloatware var; Hem kaldırılamayan şirket içi uygulamalar hem de Gaana, WebNovel, PhonePe, Paytm, Facebook ve Opera gibi üçüncü taraf uygulamalar.

Bazı oyun merkezli araçlar da var. Resim içinde Resim aracı, oyunun kendisini kapatmadan mesajlaşma uygulamaları için kayan bir pencere açar. Ultra Oyun Modu, telefonun oyun merkezidir ve bildirim kontrollerine hızlı erişim sağlarken, Ekran dışı Otomatik Oynatma, ekran kapalıyken oyunun çalışmaya devam etmesini sağlar.

vivo z1x arka kamera portre Vivo Z1xVivo Z1x, 48 megapiksel birincil atıcı ile vurgulanan üçlü arka kamera kurulumuna sahip

Neyse ki, gölgeli reklamlar ve spam bildirimleriyle karşılaşmadık. Ancak, şirket içi uygulamalardan bazıları kullanıcıları üçüncü taraf uygulamaları daha da indirmelerini ister. Funtouch OS hakkında daha fazla bilgiyi Vivo Y17 incelememizde bulabilirsiniz. Her şeyi özetlemek için, Funtouch OS bazı zarif özellikler sunar, ancak bir öğrenme eğrisi vardır ve Android uzmanlarına hitap etmeyecektir.

İnceleme birimimiz Temmuz güvenlik düzeltme ekinde kaldı, ancak Vivo’nun telefon satışa geçmeden önce bir güncelleme yayınlamasını bekliyoruz.

Vivo Z1x ekran ve performans

Vivo Z1x’in Süper AMOLED paneli yeterince parlak ve net ve canlı renkler sunar. Renk çıkışı varsayılan olarak biraz soğuktur, ancak Ayarlar uygulamasında renk modu ve sıcaklığı ayarlanabilir. İzleme açıları da oldukça iyidir ve içeriği belirli bir açıda görüntülerken minimum renk kayması vardır. Gündüz ışığında, e-postaları okumak ve sosyal medya uygulamalarını rahatça kullanmak için parlaklığı yarı işaretin ötesine çarpmak için herhangi bir ihtiyaç hissetmedik, ancak ekranın yansıtıcı özelliği bazen video izlerken sorunlu oldu.

Vivo, şirketin titremeyi önlemek ve kullanımı daha rahat hale getirmek için DC karartmayı taklit eden düşük parlaklık modunu uyguladığını iddia ediyor. Ek olarak, ekranı koruyan Schott Xensation 3D camı, 601 (güçlendirilmemiş) ve 638 olarak derecelendirilen Corning Gorilla Glass 5 ile karşılaştırıldığında, 640 (güçlendirilmemiş) ve 690 (güçlendirilmiş) Vickers Sertlik dereceleri ile daha güçlü hale getirildi. (güçlendirilmiş) sırasıyla.

Ekrandaki parmak izi sensörü oldukça zippy ve bu fiyat segmentinde bir telefonda rastladığımız en hızlı ürünlerden biri. İnceleme sürecimizde parmak izi tanıma doğruluğu ile ilgili herhangi bir sorunla karşılaşmadık.

vivo z1x ekran kalitesi Vivo Z1xVivo Z1x üzerindeki ekran parmak izi sensörü, fiyat segmentinde en hızlı olanlardan biri

Vivo Z1x’e güç veren Snapdragon 712, günlük işler, ağır çoklu görevler ve kolaylıkla oyun oynama gibi her şeyi idare eden güvenilir bir performans gösterdi. Funtouch OS’nin çok özel bir Android cildi olmasına rağmen, yavaşlama veya kekemelik olaylarına rastlamadık. Kıyaslama puanlarına hızlı bir bakış, CPU performansı söz konusu olduğunda Snapdragon 710’dan ölçülebilir bir şekilde daha hızlı olduğunu ve grafiklerin bir dereceye kadar prowess olduğunu göstermektedir.

Vivo Z1x Geekbench 4’ün tek çekirdekli testinde 1.917 ve çok çekirdekli testinde 6.014 puan aldı. Tali AnTuTu’da 1,56,933 oldu. Telefon ayrıca 3DMark Sling Shot Extreme’de 2.096 ve 3DMark Ice Storm Unlimited’da 31.625 döndürdü. Grafik yoğun GFXBench Manhattan 3.1 çalıştıran 23fps döndürürken, GFXBench T-Rex skoru 59fps’de kaldı.

Medya performansına gelince, telefonun hoparlörünün ses seviyesi iyi çıktı ancak ses seviyesi yüzde 80 işaretinin üzerine getirildiğinde bazı bozulmalar ve netlikler ortaya çıkıyor. Apple EarPods tasarımına aptal olan birlikte verilen kulaklık, çağrılar ve rahat müzik dinlemek için yeterince iyi, ancak iyi bir bas tepkisi veya ses netliği beklemeyin.

Vivo Z1x, PUBG Mobile ve Asphalt 9’daki Yüksek grafik ön ayarlarına varsayılan olarak ayarlanmıştır ve sorunsuz bir oyun deneyimi sağlar. Mortal Kombat ve Adaletsizlik Tanrıları gibi başlıkları yüklemek de hızlıydı, başka telefonlarla mücadele ederken gördüğümüz bir şeydi. Ayrıca, Vivo Z1x’in termal performansı hoş bir şekilde şaşırdı, çünkü 30-50 dakika süren oyun oturumlarından sonra bile en az ısınma vardı.

Vivo Z1x kameralar ve pil ömrü

Vivo Z1x, 8 megapiksel (f / 2,2) ultra geniş açılı kamera ve 2 megapiksel (f / 2,2) derinliği olan Sony IMX582 sensörüne sahip 48 megapiksel (f / 1,79) bir birincil kamerayı paketliyor sensörü. Arka kamera, gündüz ışığında canlı piksellere sahip fotoğraflar çekti. Yakın çekimler Vivo Z1x’in güçlü bir elbisesiydi, çünkü sağlıklı bir yüzey detayını koruyorlardı ve çok az kenar kanaması vardı.

vivo z1 kamera Vivo Z1xVivo Z1x 8 megapiksel geniş açılı kamera ve 2 megapiksel derinlik sensörü

Odak kilitleme çoğu zaman hızlı ve doğruydu. Manzara fotoğrafları, ancak, çok az miktarda ayrıntı ile aşırı işlenmiş göründü. Aynı 48 megapiksel sensöre sahip olan Redmi K20 (İnceleme), daha doğru renkler ve daha fazla ayrıntı içeren daha iyi görüntüler yakaladı. Telefon aynı zamanda zorlu senaryolarda dinamik aralıklarla da mücadele ediyor ve göklerdeki dokuları düzgün bir şekilde netleştirmekle birlikte renkler biraz bastırılmış görünüyordu.

Doğal AI güzellik modu, dinamik aralık sorununa bir dereceye kadar yardımcı olur ve fotoğrafların daha canlı görünmesini sağlar, ancak bunu, çevre netlik ve yumuşatma maliyetinde yapar. Düşük ışıklı fotoğraflar ise, çok gürültülü bir şekilde grenli çıktı. Özel gece modu kareye biraz renk katar ve öğelerin biraz daha keskin görünmesini sağlar, ancak sonuçlar etkileyici olarak adlandırdığımızdan çok uzaktır. Redmi Note 7 Pro (İnceleme) ve Motorola One Vision (İnceleme) ‘nin düşük ışıkta daha iyi performans gösterdiğini gördük.

Geniş açılı kamera, bir sahnede daha fazla insan veya nesne yakalamak için kullanışlıdır, ancak şaşırtıcı bir şekilde, çekimlerin kalitesi ana sensörü kullananlara kıyasla daha düşüktür. Geniş açılı fotoğraflar loş görünüyordu ve daha az netti. Biri 4: 3 en boy oranında 48 megapiksel fotoğraflar da çekebilir. Tam çözünürlüklü fotoğraflar, piksel bölmeli 16 megapiksel fotoğraflara kıyasla daha fazla ayrıntı gösterir, ancak renkler bizim istediğimiz kadar açılmaz.

Portre çekimlerinde iyi bir nesne ayrımı vardı, ancak bulanıklaştırma efektinin uygulaması tutarsızdı. Biri önceden yüklenmiş albüm uygulamasında portre fotoğraflar çektikten sonra bile bulanıklık efektini ayarlayabilir. Sahne modları, AR etiketleri, kısa videolar için dinamik filtreler ve canlı fotoğraflar ile birlikte oynayabileceğiniz çeşitli portre ışık efektleri vardır.

Tam boyutlu Vivo Z1x kamera örneklerini görmek için dokunun

32 megapiksel ön kamera, ten renginin net bir şekilde görülebilmesine rağmen, keskin renklerle keskin özçekimler aldı. Bokeh efektli özçekimler de güzel görünüyordu ve portre ışıklandırma efektleri özellikle iyi uygulandı.

Videolara bakıldığında, 4K ve 1080p kayıt 30fps’de maksimum çıkar, bu biraz hayal kırıklığı yaratır, çünkü daha ucuza sahip telefonlar 60fps’de full-HD videolar çekebilir.

Gerçek video kalitesine gelince, 1080p videolar iyi dengelendi ve renk üretimi de iyi, ancak netleme kilidi titrek. Öte yandan 4K videolar sarsıntılı oldu. Geniş açılı kamera, 1080p’ye kadar video da kaydedebilir, ancak sonuçlar yanlış renklerle bulanıktı.

Vivo Z1x, bir gün boyunca rahatça süren 4.500mAh’lık bir bataryaya sahip. Yüksek grafik ayarlarında, arama, sosyal medya kullanımı, kablolu kulaklıklar üzerinden yaklaşık üç saat müzik dinlerken ve gün boyu Internet bağlantısıyla yaklaşık iki saat PUBG Mobile çalıyor olsa bile, telefon tankta yaklaşık yüzde 30 meyve suyu bıraktı günün sonu.

HD video döngü testimizde, telefon kapanmadan önce 18 saat 52 dakika sürmüştür. Verilen 22.5W şarj cihazı, pili sadece 38 dakikada boşaltan yüzde 50’ye çıkardı ve tam olarak şarj olması yaklaşık bir buçuk saat sürdü.

Karar

Vivo Z1x unapologetically gösterişli, ancak bazı alıcılar için çekici olabilir göz alıcı bir tasarıma sahiptir. Yapı kalitesi sağlam, ancak bu telefon daha büyük. AMOLED ekranı etkileyici ve Vivo Z1 Pro (Gözden Geçirme) üzerinden kayda değer bir yükseltmedir.

Genel performans bir sorun değildir ve yoğun grafikli oyunlar sorunsuz şekilde ele alınmaktadır. Kamera çıkışı fiyat için iyi, ancak Realme X (İnceleme) ve Redmi Note 7 Pro (İnceleme) beğenilerini daha iyi sonuçlar verdiğini gördük. Pil ömrü harika ve HD video döngü testimizdeki dayanıklılık rakamları da etkileyiciydi.

Vivo Z1x, kardeşi üzerinde anlamlı bir adım atıyor, ancak prim almasına rağmen kamera bölümünde daha iyi performans gösteriyor. Temel değişkeni düşünürseniz, genişletilebilir depolama alanının eksikliği de bir sorun olabilir.

Rs başlangıç ​​fiyatına. 16.990, Vivo Z1x kesinlikle tüm paket ve aldığınız deneyimi dikkate alarak çekici bir seçenektir. Ancak, bu telefon, Realme X (Gözden Geçirme), Redmi Note 7 Pro (Gözden Geçirme), Oppo K3 (Gözden Geçirme) dahil olmak üzere aynı fiyattan çok sayıda rakibe sahip.

Yorum yapın