Ultra Geniş Bant Nedir ve Neden iPhone 11’de Var?

Apple'ın iPhone 11'in farklı renk modelleri.
Apple

Apple’ın yeni iPhone 11 cihazları, ultra geniş bant (UWB) teknolojisine sahip bir “U1” yongası içeriyor. Bu yeni bir teknoloji değil, ancak modern bir akıllı telefona ilk defa giriyor. Sadece iPhone’larla ilgili değil: Android telefonlar ayrıca UWB’yi de alabilir.

Ultra Geniş Bant Ne İçin Kullanılabilir?

Apple, iPhone 11’in yayınlanma etkinliği sırasında bu özellikten bahsetme zahmetine girmedi, ancak Apple’ın web sitesinde de belirtildi. Apple’ın belirttiği gibi, ultra geniş bant teknolojisi “mekansal farkındalık” sunuyor.

Başlangıçta, Apple yalnızca bir UWB özelliği tanıtıyor: iOS 13.1 güncellemesi 24 Eylül’de geldiğinde, “AirDrop, yönelimli farkındalık önerileriyle daha da iyi hale geliyor”. onlara bir şeyler göndermek için. Bugün, iPhone’unuz etrafınızdakileri anlamak için yalnızca Bluetooth kullanıyor. Kime baktığınızı veya tam olarak nerede olduklarını bilmiyor.

Başka bir yolla: Bu özellik, bir iPhone’un veya onu uygulayan başka bir akıllı telefonun, diğer nesnelerin fiziksel alanda nerede olduğunu kesin olarak tespit etmesini sağlar. Bu bugün akıllı telefonlarda eksik olan bir şey.

Nasıl çalışır?

Bluetooth ve Wi-Fi gibi, ultra geniş bant, radyo dalgaları kullanan kablosuz bir iletişim protokolüdür.

Ultra geniş bant, düşük güç kullanımıyla yüksek bant genişliği sunar, ancak yalnızca kısa mesafelerde çalışır. Bu nedenle Bluetooth ve Wi-Fi gibi diğer kablosuz teknolojiler hala kullanışlıdır: Daha uzun menzilleri vardır. “Dar bant” teknolojilerden farklı olarak, UWB daha geniş bir frekansta (500 MHz’nin üzerinde) veri iletir.

Bluetooth ve Wi-Fi, mesafeyi ve konumu tespit etmenin güvenilir olmayan yollarıdır. Elbette, daha güçlü bir sinyale sahip bir cihaz, daha zayıf bir cihazla muhtemelen daha yakındır, ancak tespit edebileceğiniz tek şey budur – ve sistemin kandırılması için sinyaller artırılabileceğinden mükemmel değildir. Sinyal gücüne bağlı olmak yerine, iPhone, başka bir cihazdan olan mesafeyi belirlemek için sinyalin gidiş-dönüş süresini ölçer. Birden fazla anten aracılığıyla UWB, sinyalin geldiği açıyı da ölçebilir. Kesin bir mesafe ile birleştirilmiş kesin bir açı, iPhone’un bir nesneyi uzayda makul derecede kesin bir yere tespit edebileceği anlamına gelir.

Apple’ın U1 çipinin ve ultra geniş bandın nasıl çalışacağının kesin ayrıntıları, standardın farklı sürümleri olduğu gibi net değil. Apple henüz tüm teknik özelliklerini açıklamadı. Ancak, ultra geniş bant kullanarak endüstriyel ortamlar için iç mekan konumlandırma hizmetleri sunan Infsoft, Bluetooth doğruluğuna sahip 1-3 metreye karşılık Wi-Fi ile 5-30 metreye karşılık sistemin doğruluğunun 10-30 cm arasında olduğunu söylüyor.

iPhone 11’de Neden Var?

Bir iPhone 11 Pro üzerinde AirDrop.
elma

Bu teknoloji, iPhone 11, iPhone 11 Pro ve iPhone 11 Pro Max’in bir parçasıdır. Yakındaki insanlara AirDrop paylaşımı için öncelik verilmesi, UWB’nin sağlayacağı ilk özellik. Apple’a göre, “iPhone’a bir anlam katmak gibi ve şaşırtıcı yeni yeteneklere de yol açacak” dedi.

Akla gelen en büyük yetenek, fiziksel nesneleri takip etmektir. Apple bildirildi kendi donanım izleme etiketleri üzerinde çalışıyor. Bir nesneye – örneğin anahtarlık, cüzdan ya da çanta gibi – bir şey eklediğinizde, nesnenin konumunu izlemek için telefonunuzu kullanabilirsiniz. Apple’ın ürünü henüz resmen açıklamamasına rağmen, bunun UWB kullanacağı bildiriliyor.

Bugün, Tile gibi izleyiciler Bluetooth kullanıyor. Yakında olduğunuzda, izleyiciyi bulması ve çaldığı sesi dinleyerek bulması için “çalması” gerekir. Gelecekte, UWB bir iPhone’un bir izleyiciyi ses olmadan daha kesin olarak tespit etmesini sağlayabilir. Başka bir deyişle, iPhone’unuz size anahtarlığınızın büyük olasılıkla koltuk minderlerine düştüğünü gösterebilir ve belki de Artırılmış Gerçeklik kullanarak ekran üzerindeki konumu bile gösterebilir.

Bu sadece bir kullanım. Jason Snell, U1 yongasının “ultra geniş bant devrimin başlangıcı” olduğunu yazıyor. Smarthome teknolojisi, insanların (UWB özellikli telefonları taşıyan) evde nerede olduğunu tam olarak biliyordu. İzleyici dışındaki cihazlar Artırılmış Gerçeklik uygulamalarına daha iyi entegre olabilir. Anahtarsız araç girişi için bir telefon kullanılabilir – araç kapılarını açmadan önce yanında durduğunuzu doğrulamak için UWB kullanabilir. Ultra geniş bant birçok yeni şeyi mümkün kılabilir.

Android Telefonlarda Ultra-Geniş Bant Var mı?

Bu özellik ilk önce Apple’ın yeni iPhone’larında ortaya çıkıyor, ancak Android telefonlarının benzer ultra geniş bant özelliklerini uygulamalarını engelleyen hiçbir şey yok. Android telefonlar genellikle Apple’dan liderlik eder; yalnızca kulaklık jaklarının kaybolmasına ve çentiklerin yayılmasına tanık olun. Android 10’daki yeni jest kontrolleri bir başka örnek.

Elbette, bazen Apple Android telefonları da takip eder – Android’in iPhone’lara eklenmeden önce öncülük ettiği NFC’yi düşünün. Ancak, UWB yararlı olduğunu kanıtlarsa, Android telefon üreticilerinin uygun olduğunu ve bunları eklediğini görmeyi bekleriz. Bu ultra geniş bant devrimini getirin.

Yorum yapın