Telefonda Bir Numara Nasıl Engellenir?

Bir numarayı engellemenin çeşitli nedenleri vardır: telefon pazarlamacıları, dolandırıcılaa veya neden hala evli olmadığınızı sormak isteyen bir uzak akraba.

Telefonunuz yerli yersiz sanki borçluymuşsunuz gibi çalmaya başladığında artık bu numarayı engellemenin zamanının geldiğini biliyorsunuz demektir. Ama nasıl? İşte popüler işletim sistemleri ve operatörleri tarafından atılacak adımlar.

Aranmamak İçin

Telefonunuza gelen istenmeyen aramaların sayısını azaltmanın ilk yolu, kendinizi rehberden çıkarmaktır. Bunu yapmak için operatörünüzün müşteri hizmetlerini arayarak rehber kaydınızın gizli tutulmasını istediğinizi bildirmeniz yeterlidir.

Ayrıca, telepazarlamacıları ve yaygın sahtekarları engelleyen RoboKiller gibi bir uygulama da indirebilirsiniz.

İşletim sistemleri

iOS

Not: Birisinin size metin, FaceTime veya sesli arama göndermesini engellerseniz, üç şeyin de yapılması otomatik olarak engellenir. Yani bir kişinin metin mesajlarını engelleyip çağrılarını alamazsınız. Engel koyarsanız ne mesaj, ne FaceTime ne de sesli arama o kişiden hiçbirini alamazsınız.

Sizi arayan bir numarayı engellemek için Telefon uygulamasına gidin ve Son Aramalar seçeneğini belirleyin. Numarayı bulun ve yanındaki dairedeki I işaretini tıklayın (). Arama ve yapılacak işlemlerle ilgili bilgileri içeren bir ekran göreceksiniz; Bu Arayanı Engelle seçeneğine ilerleyin.

Bir iOS çağrısını engelleme ekranı

Rehber listenizdeki bir kişiyi engelliyorsanız, Ayarlar> Telefon> Çağrı Engelleme ve Tanımlama. En alta kadar kaydırın ve Kişiyi Engelle’ye dokunun. Bu, kişi listenizi getirir ve kaydırmak ve engellemek istediklerinizi seçebilirsiniz. Ayrıca şuradan da ulaşabilirsiniz Ayarlar> Mesajlar> Engellenenler> Yeni Ekle.

Birini bir metin mesajından engellemek için, ekranın üst kısmındaki numaraya dokunun: Sesli arama, FaceTime ve Bilgi diye üç seçenek çıkacak. Bilgi’ye dokunun. Numarayı, bir telefon simgesini ve bir ok göreceksiniz. Oku tıkladığınızda aşağı kaydırıp Bu Arayanı Engelle’yi tıklatabilirsiniz.

FaceTime ile engelleme yapmak için, o uygulamaya gidin, onlarla en son yaptığınız FaceTime görüşmesini bulun ve yanındaki dairedeki I işaretini tıklayın (). Arama ve yapılacak işlemlerle ilgili bilgileri içeren bir ekran göreceksiniz; Bu Arayanı Engelle seçeneğine ilerleyin. Rehberinizde bulunan biriyse, Ayarlar> FaceTime> Engellenenler> Yeni Ekle ve engellenecek ismi veya isimleri seçin.

İlginizi çekebilir:  Android Telefonda Pil Ömrü Nasıl Uzatılır?

Android

Android kişiselleştirme konusunda telefon üreticilerinin özgürlüğüne izin verir, bu nedenle bir Android cihazınız varsa, bir numarayı engelleme işlemi cihazdan cihaza değişebilir.

Genel olarak, daha yeni bir Android cihazınız varsa, aramayı engellemek için telefon numarasına dokunmanız ve en alt tarafa kaydırmanız veya üç nokta simgesine dokunmanız gerekir () ve Numarayı engelle veya Kara listeye al seçeneğini seçin.

Android'de bir numara engelle

Galaxy S8’de bir numara engelleme (solda) ve OnePlus 5T

Daha eski Android işletim sistemleri farklı arayüzlere sahip olacaktır. Android Lollipop’ta, Telefon uygulamasına gidin ve Arama Ayarları> Arama Reddetme> Otomatik Reddetme Listesi’ni seçin. Numarayı girin veya arayın, seçin ve onaylayın.

Mushmellow veya Nougat sürümü için Tuş takımını açın, son aramalar listenize gidin, engellemek istediğiniz numarayı bulun ve Engelle / Bildir’i seçin. (Numarayı spam olarak bildirmek istemiyorsanız, kutunun işaretini kaldırabilirsiniz.) Ardından Engelle’ye dokunun.

2011 yılında blog serüveni başladı. Başarılı birçok blog girişimi oldu. O günden beri birçok web sitesine ve şirkete içerik sağladı. Teknoloji ve tasarım tutkunu. Kısacası, her konuda insanlara yardımcı olmaya çalışan bir fani.

Yorum yapın