Sponsorlu İçerik Yönergeleri

Türklance, çevrimiçi ortamda Türkiye’nin en büyük teknoloji ve tasarım ipuçları sitesi olmayı kendine hedef edinmiştir.

Başlangıçtan itibaren, reklamverenlerin okuyucularımız için zarar verici veya sıkıntı değil, net katma değer yaratabilecekleri bir ekosistem oluşturmaya karar verdik. İçerik kalitesine ve derinlemesine, tamamen eğitici (tanıtım amaçlı olmayan) materyale odaklandığımızdan dolayı, bize bir kaynak olarak güvenen çok sayıda okuyucu kitlesi oluşturduk.

Yalnızca vizyonumuzu paylaşan müşterileri almaya karar verdik: İnsanları eğitmek – ve hem sponsor hem de okuyucu için değeri arttırmak için en iyi fikirlere ve en faydalı materyale güvenmeye karar verdik.

Sponsorlu içerik yönergelerimiz, izleyicilerimize ve platformumuzu gerçekten kullanıcılar için daha zengin bir yer haline getirebilecek müşterilerle çalışmak için gösterdiğimiz özeni yansıtıyor. Bu rehber, istisnasız, müşterilerle yapılan tüm sponsorlu içerik anlaşmaları için geçerlidir.

Eğitim değer ve güvendir: Sponsorlu makaleler tamamen eğitimseldir ve tamamen teknolojik içeriğe odaklanmıştır. Bunun anlamı şudur, müşteri firmasının bir ürününden veya hizmetinden bahsedebilir ve başvurabilirken, makalelerin kendisi hiçbir zaman doğrudan ürün karşılaştırmaları veya ürünlerle ilgili değildir. Sonuç olarak: Okurlarımız bu makaleyi okuduktan sonra, bilgi kazanmalı ve öğrenmiş olarak ayrılmalıdır.

Geri bağlantılar ve “nofollow”: Google’ın sponsor içerik şartlarına – içeriğin güvenliğini ve uzun ömürlü olmasını sağlamak için -% 100 uyuyoruz. Bu, ücretli sponsor içeriklerinin tümü için:

 • Herhangi bir müşteri içeriğiyle ilgili sadece “nofollow” linkleri kullanıyoruz.
 • Müşteriyle ilgili “nofollow” bağlantıları, makale başına 2 ile sınırlıdır, ancak çoğu makale yalnızca bir tane veya hiçbirini içermemektedir.
 • Sponsorlu makalelerimizdeki yazarlarla ilgili ortak şablonlara izin vermiyoruz.

Amaca yönelik içerik yapıları: Hedef kitlemizin, makalelerimizin “özüne” ulaşmanın ne kadar çabuk ve kolay olması gerektiği konusunda güçlü beklentileri var.

İddialar/varsayımlar: Saygın, üçüncü taraf bir denetçi, kullanıcı veya araştırma şirketi tarafından desteklenmeyen herhangi bir ifade, bir iddiadır, gerçek değildir. Görüşmelerden ve güvenilir kaynaklardan alıntılar ve istatistikler sunuyoruz ve okuyucularımızın kendi yargılarını edinmeleri için bu güvenilir kaynakları sağlıyoruz. Nihai gerçeği iddia edemeyiz, neyi kimin söylediğini ve neyi kimin rapor ettiğini ve okurlarımız kendi değerlendirmelerini yapabilir. Bu şunları içerir:

 • Bir ürünün yapabileceklerini veya yapamadıklarını iddia eden ifadeler
 • Vaka çalışmaları ile ilgili iddialar
 • Teknolojileri entegre etme veya kullanma hakkında hak iddiaları
 • Bağımsız bir üçüncü taraf veri kaynağından alıntı yaparken bile, rapor verilerini gerçek olarak göstermediğimizi açıkça belirtmekteyiz

Tarafsız bir ton: Bir şirketi, kişiyi veya uygulamayı tanımlamak için iltifat dili kullanmayız. Bir şirketi, kişiyi veya uygulamayı tanımlamak için aşağılayıcı bir dil de kullanmayız. Gerçekleri düzgün bir el ile sunarız ve okuyucularımıza konuyla ilgili en iyi ve en güvenilir kaynakları (kendi görüşmelerimiz dahil) vererek bu gerçekleri anlamalarına izin veririz. Okurlarımız önyargı ve tarafgirlik için değil, daha iyi kararlar almak için bilgi talep ediyorlar.

Önyargılı iddialar yapmayız: Açıkça önyargılı iddialar tüm makalelerden dışlanacaktır. Açıkça kendi kendine hizmet eden herhangi bir iddia, platformumuzun kullanıcılarının gözünde güvenini ve değerini düşürür ve ardından platformumuzu tüm sponsorlar için daha az kullanışlı hale getirir. Taraflı bir iddia aşağıdakileri içerebilir ancak bunlarla sınırlı değildir:

 • Piyasa alternatifleri veya rakipleriyle her türlü olumlu karşılaştırma
 • Bir ürünün kullanımının ne kadar kolay veya basit olduğu ile ilgili her türlü iddia


Abartmaya izin verilmiyor: Türklance editörlerinin abartılmış sayıldığı iddiaları incelenecek – ve iddiayı destekleyecek veriler sağlanacak. Yedeklenecek saygın bir kaynak olmadan, abartılı görünen iddialar Türklance editör ekibinin takdirine bağlı olarak kaldırılacaktır.

% 100 açıklama: Herhangi bir sponsorlu makalenin üstü veya altı, (a) içeriğin sponsorlu bir içerik olduğunu, (b) içeriğin yazarı veya yaratıcısını ve (c) makalenin komisyonunu ödeyen sponsor firmayı içeren, basit bir 1-2 cümle açıklama içerecektir.

Genel Geçer Reklam Kuralları

Aşağıdaki kurallar tüm reklamverenler ve içerik sağlayıcılar için geçerlidir.

 • Türkiye Cumhuriyeti Devleti kanunlarınca suç olarak nitelendirilebilecek hiçbir ürünün reklamı yayınlanamaz.
 • Türklance editörleri reklamın veya içeriğin sitenin hangi bölümünde görüntüleneceğini belirleme ve değiştirme hakkına sahiptir.
 • Türklance taahhüt ettiği gün sayısı boyunca reklamı/içeriği yayınlar, bu süreye sunucu ve servis sağlayıcılardan kaynaklanan kesintiler dahildir, bunlar için ek süre verilmez.
 • Reklam/içerik yayına girdikten sonra arama motorları tarafından arama sonuçlarında gösterilme garantisi yoktur, bu tamamen arama motorlarının inisiyatifindedir, Türklance bununla ilgili taahhütte bulunmaz.
 • Türklance yayınlanacak reklamı veya içeriği teknik nedenlerle yeniden yapılandırabilir, bu reklamı veya içeriği bozmayacak şekilde başka reklamlarla yan yana veya iç içe olacak şekilde organize edebilir.
 • Kişisel verilerin korunması kanunu gereği tanımlayıcı hiçbir bilgi Türklance tarafından ziyaretçilerden toplanmaz ve saklanmaz.