Sony Xperia 5 Uygulamalı İnceleme: Kompakt, Ama Bir Kazanandan Uzak

sony xperia 5 incelemesi kırmızı

Sony Xperia 5 uygulamalı inceleme: Kompakt, renkli, ancak kazanan değil

“Sony’nin Xperia 5’i tasarımı ve büyüklüğü ile bizi kazandı; ancak kamerayla ilgili endişeler var ve satın almak için gerçek bir sebep var. ”

  • Kompakt, şık tasarım
  • Mükemmel renk seçimi
  • Snapdragon 855 işlemci
  • Çekici ekran
  • Yüksek fiyat
  • Kamera geçmişte hayal kırıklığına uğrattı
  • Can sıkıcı düğme yapılandırması
  • Android 9 Pasta, Android 10’a değil

Sony Xperia 5, kompakt amiral gemisi akıllı telefonunun harika iadesi; kazanan özellikleri daha küçük, kullanımı kolay bir gövdeye sığdıran çok sevilen ve en çok rağbet gören Compact serisi Sony telefonları için gerçek bir halef.

Ancak Xperia 5 sadece buranın yarısı var: Beklenen 800 avro fiyatla ilgili küçük ve yönetilebilir bir şey yok; Bu fiyat için beklediğiniz gücü ve performansı elde ederken, Xperia 5 kendisini güçlü rakipler denizinde tanımaya çalışır.

Kompakt ve renkli

Sony’nin en yeni telefon sürümleri için seçtiği 21: 9 en boy oranı ekranını seviyorum ve Xperia 5’in küçük ekranı ile eşleştirmesi bunu elde etmek için bir keyif veriyor. Vücudun tutması çok kolaydır, telefonu germek veya oynatmak zorunda kalmadan Twitter’ın kaydırılabilir olmasını sağlar. Evet, ekran diğerlerinden daha ince olduğundan biraz daha kaydırmanız gerekir, ancak bu bir sorun olmaz.

sony xperia 5 yorum geri
Andy Boxall / DigitalTrends

Baş parmağım da ekranın üzerinden kolayca geçti, bugünün daha büyük cihazlarında nadiren oluyor. Ekrandan bahseden 6.1 inçlik OLED panel, bir demo ünitede gördüğüm test görüntülerinden çarpıcı renk reprodüksiyonu ve kontrast ile neredeyse mükemmel.

Ekran, alışılmadık bir oranın geçilmesi kaydıyla, gerçekten pek fazla kullanımı olmayan bir satın alma nedenidir. 21: 9 video izlemek için harika olması gerekiyordu, ancak benim deneyimlerime göre, dışarıda fazla içerik yok, bu yüzden gerçek faydalar çoğu zaman gerçekleşmiyor.

Renkleri daha sinematik yapmak için değiştiren HDR ve DCI-P3 desteği vardır. Sony, ekranda film izlemenizi istiyor ve yaptığınız zaman kesinlikle harika, ancak 21: 9’da bir film izlemek istiyorsanız, bu konuda çok seçici olamazsınız.

sony xperia 5 inceleme ekranı
Andy Boxall / DigitalTrends

Satın almanın bir başka nedeni de Sony’nin Xperia 5 için seçtiği güzel renkler. Cam arka panel harika koyu kırmızı renk, mavi, şık beyaz / gri ve normal siyah renkte geliyor. Kırmızı olanı, gerçek bir güzellik olduğu için. 8,2 mm kalınlığında ve 164 gramda, Xperia 5 cebinize sığacak ve orada olduğunu fark etmeden ideal bir telefon.

Ekran çok büyük değil, bu yüzden vücut çok uzun değil, Xperia 10 Plus ile yaşadığım bir sorun. Xperia 5, 10 Plus’tan neredeyse 10 mm daha kısadır ve bu, telefonu taşırken büyük bir fark yaratır.

Kamera endişeleri

Parmak izi sensörü, telefonun yanında, doğal ve bulması kolay bulduğum bir konumda. Bununla birlikte, Sony aynı zamanda açma / kapama düğmesi yapmamakta ısrar ediyor ve parmak izi sensörünün altına ayrı bir güç düğmesi koyuyor. Yukarıda bir ses rocker ve vücudun hemen sonunda deklanşör olarak da çalışan kamerayı aktive etmek için başka bir düğme var.

Çok fazla düğme var ve parmak izi sensörünün telefonun ekranını açıp kapatmasını sağlamak rahatsız edici bir adım daha ekliyor. Honor 20 Pro hatasız yapıyor, bu yüzden imkansız bir istek değil.

sony xperia 5 inceleme kamera
Andy Boxall / DigitalTrends

Arkasında 12 megapiksel f / 1.6 ana lens, 12 megapiksel geniş açı lens ve 12 megapiksel telefoto lensden oluşan üç lensli bir kamera bulunuyor. Telefonu görünce kamerayı düzgün test edemedim.

Son zamanlarda, Sony’nin telefonları bizi kamera yeteneği ile etkilemedi. Birkaç özel özellik olsa da denedim. Göz izleme modu – aynı zamanda Göz AF olarak da bilinir – fotoğraf çekerken çalışır ve ardından yüzlerinin odaklanmasını sağlayan öznenin gözlerine odaklanmayı sürdürür.

İyi aydınlatılmış demo alanında, bu etkiyi nispeten yavaş hareket eden bir nesneyle iyi bir şekilde başardı ve hatta patlama modunda da çalıştı. Bu özelliği seviyorum ve odakta beklenmedik bir şekilde bir çekimi değiştirip mahvedebilecekleri olaylarda veya sahnede insanların fotoğraflarını çekmek için yararlı olduğunu görebiliyorum.

Bir telefona bu kadar para harcamak ve kamera olmamalıdır olmamalıdır.

Ayrıca renk yönetimi de dahil olmak üzere farklı ayarlar üzerinde kapsamlı kontrol sağlayan fotoğraf ve video çekimi için manuel mod da denedim. Kuşkusuz kapsamlı, ancak aynı zamanda karmaşık ve yalnızca ciddi fotoğrafçılara hitap etmesi muhtemel.

Xperia 5 spesifikasyonunun geri kalanı iyidir. Snapdragon 855 işlemci, 6 GB RAM, 128 GB bellek, MicroSD kart yuvası, su ve toza dayanıklılık ve stereo hoparlörlere sahiptir. Ne yazık ki Android 9 Pie ile başlatılıyor, Android 10 ile değil, bu yüzden bir güncelleme için beklemeniz gerekecek ve ne zaman geleceğine dair bir haber yok.

Sonuç, fiyat ve bulunabilirlik

Xperia 5 neden tercih edilen yeni kompakt Sony telefonu değil? Fiyat bir sorun, özellikle de Sony’nin önceki çabaları bizi kamerayla kazanmadığında. Bu kadar parayı bir telefona harcamak ve kamera karşısında hayal kırıklığına uğramak, özellikle OnePlus 7 Pro’nun daha az maliyetli olması ve sürekli gelişen bir kameraya sahip olması durumunda olmamalıdır.

Bu, eşit derecede yetenekli Galaxy S10, Huawei P30 Pro ve iPhone XS’e geçmeden önce. Aynı parayla ya da daha azı için bir çok seçenek var.

Xperia 5 hakkında beğenilecek çok şey var, ancak bu telefonlara karşı öne çıkacak kadar da değil. Boyut ve hoş renkler, dikkat etmenin ana nedenleridir; ancak bu ilgiyi satın almak için zorlayıcı bir neden haline getirmek için fotoğraf makinesinin son zamanlarda diğer Sony telefonlarından daha iyi performans göstermesi gerekiyor. Telefonu daha fazla test ederken kameranın performansı hakkında daha fazla bilgi edeceğiz ve beklentilerimizi aştığını umuyoruz, çünkü Xperia 5 kesinlikle potansiyele sahip.