PS4 veya Xbox Kolunu iPhone veya iPad’e Bağlamak

PS4 denetleyicili bir masada iPad Pro ve iPhone

iOS 13 ve iPadOS 13, iPhone ve iPad oyun dünyasını en popüler iki oyun kumandasını açar. Artık bir PS4 veya Xbox One S kontrol cihazını doğrudan cihazınıza bağlayabilir ve kontrol cihazlarını destekleyen herhangi bir oyunu anında oynamaya başlayabilirsiniz.

Desteklenen Modeller

iPhone ve iPad daha önce oyun denetleyicilerini destekliyordu, ancak MFi (iPhone için üretildi) programı kullanılarak sertifikalandırılmaları gerekiyordu. Seçenekler çok sınırlı, pahalı ve o kadar da iyi değildi.

iOS 13 ve iPadOS 13 daha fazla kablosuz kontrol cihazı için destek ekliyor, ancak sistem Bluetooth tabanlı tüm kablosuz kontrol cihazları için açık değil. Şu anda yalnızca PS4 Dualshock 4 ve Xbox One denetleyicileri desteklenmektedir. Nintendo Switch Pro Kontrolör çalışmıyor.

Vahşi doğada birkaç Xbox One denetleyicisi var. Apple şu anda yalnızca Xbox One S denetleyicisi olan 1708 modelini desteklemektedir (orijinal Xbox One denetleyicisi çalışmıyor). Çoğu PS4 Dualshock kontrol cihazı desteklenir (2013’te orijinal PS4 ile birlikte gelen CUH-ZCT1U modeli hariç).

Denetleyicinizin desteklenip desteklenmediğini kontrol etmenin en kolay yolu, onu iPhone veya iPad’inize bağlamaktır.

PS4 ve Xbox Controller’ı iPhone ve iPad’e Bağlama

Ayarlar uygulamasındaki Bluetooth bölümünü kullanarak bir denetleyiciyi iPhone veya iPad’inizle eşleştirebilirsiniz. İPhone veya iPad’inizdeki “Ayarlar” uygulamasını açın ve ardından “Bluetooth” seçeneğine dokunun.

Burada, Bluetooth özelliğinin etkin ve keşif modunda olduğundan emin olun.

Bluetooth'a dokunun ve ardından Bluetooth özelliğini açın

Şimdi, kontrol cihazınızı eşleştirme moduna alalım. Bir PS4 Dualshock 4 denetleyici kullanıyorsanız, denetleyicinin arkasındaki ışık beyaz olana ve hızla yanıp sönmeye başlayana kadar “PS” ve “Paylaş” düğmesini basılı tutun.

PlayStation denetleyicisi
Oyun istasyonu

Bir Xbox One S denetleyicisi kullanıyorsanız, denetleyicinin arkasındaki “Eşleştirme” düğmesini basılı tutun. Kumandayı herhangi bir cihazla ilk kez eşleştiriyorsanız, bunun yerine “Xbox” düğmesini basılı tutmanız gerekir.

Xbox denetleyicisinin diyagramı
Xbox

Şimdi, PS4 veya Xbox denetleyicisi “Diğer Aygıtlar” bölümünde görünecektir. Üzerine dokunun; denetleyici eşleştirilecek ve iPhone veya iPad’inize bağlanacaktır.

Bağlanmak için listedeki denetleyiciye dokunun

Kontrol Ünitesinin Bağlantısının Kesilmesi ve Çıkarılması

Kontrol Merkezindeki yeni genişletilebilir Bluetooth menüsünü kullanarak kontrol cihazını hızlı bir şekilde çıkarabilirsiniz.

İPhone veya iPad’inizde, Control Center’ı açmak için ekranın sağ üst köşesinden aşağı doğru kaydırın. Ana Ekran düğmesi olan bir iPhone kullanıyorsanız, bunun yerine ekranın altından yukarı kaydırın.

Control Center'ı kullanmak için iPad'in sağ üst köşesinden aşağı doğru kaydırın

Ardından, “Geçiş” panelinde basılı tutun.

Kontrol Merkezi'ndeki Geçişler bölümüne dokunun ve basılı tutun

Burada, menüyü genişletmek için “Bluetooth” düğmesini basılı tutun.

Bluetooth geçişine dokunun ve basılı tutun

Eşleştirilen denetleyiciyi bulun ve bağlantısını kesmek için üzerine dokunun. Aynı menüye geri dönebilir ve tekrar bağlanmak için denetleyicinin üzerine dokunabilirsiniz.

Bağlantıyı kesmek için Bluetooth menüsünden kontrol ünitesine dokunun

Bir kontrol cihazının eşleştirmesini kaldırmak için “Ayarlar” uygulamasındaki “Bluetooth” menüsüne gitmeniz gerekir. Burada, kontrol cihazını bulun ve yanındaki “i” düğmesine dokunun.

Kontrolör adının yanındaki i düğmesine dokunun

Eşsizliği kaldırmak için menüden “Bu Cihazı Unut” üzerine dokunun.

Bu Cihazı Unutun üzerine dokunun

İPhone ve iPad’inizdeki Kumanda ile Oyunlar Nasıl Oynanır?

İOS ve iPadOS üzerindeki denetleyici desteği uzun yıllardır sürmektedir, bu nedenle birçok popüler oyun zaten desteklemektedir. Denetleyiciyi bağladıktan sonra, denetleyici moduna geçip geçemeyeceğinizi kontrol etmek için hangi oyunun ayarlar sayfasına gidin.

Apple Arcade’den oyun oynuyorsanız, oyunu başlattığınızda denetleyici otomatik olarak etkinleştirilecektir. Apple Arcade oyunları ayrıca listenin en üstündeki bir oyun için denetleyici desteğini de vurgulamaktadır.

Apple Arcade uygulamasının denetleyicileri destekleyip desteklemediğini kontrol edin

Denetleyici desteği, iOS 13’teki yeni özelliklerden sadece bir tanesidir. Denetleyicinizi iPhone veya iPad’inizle eşleştirdikten sonra, gece yarısı oyun seanslarının gözlerinizde daha kolay olmasını sağlamak için karanlık modun etkinleştirilmesi gerekir.

Yorum yapın