Priz Türleri: Fişler, güç adaptörleri

dört çeşit fiş

Tüm dünyadaki farklı fiş tipleri ve voltaj standartları ile tatil için hangi fiş adaptörlerine ve güç dönüştürücülerine ihtiyacınız olduğunu net olarak bilmiyor olabilirsiniz. İşte, seyahat ederken cihazları güçlendirme hakkında bilmeniz gereken her şey.

Neden bu kadar çok fiş tipi var?

12 farklı fiş tipinin diyagramı.
Anna Bo / Shutterstock

Tüm Viktorya dönemi icatlarından (kamera, telefon, mumya ilacı vb.) Edison’un ampulü dünya üzerinde en büyük etkiye sahip olabilir. Evsel alana elektrik getirdi, halkın gözünü teknolojiye açtı ve Avrupa’da bir Amerikan saç kurutma makinesini kullanma yeteneğinizi tamamen mahvetti.

Belki de ampulün kendisini suçlamamalıyız. Her yerde ışık priz buradaki asıl suçlu. Bazılarının “cehennem” olarak adlandırdığı bir süre boyunca insanlar ekmek kızartma makineleri, elektrikli süpürgeler ve telsizler gibi düşük voltajlı cihazları ışık soketlerine bağladılar. Doğru, çünkü bu mantıklı.

Oldukça doğal olarak, insanlar kıvrık demirlerini tavana (ya da her neyse) vidalamaktan bıktı ve daha rahat ve güçlü bir çözüm istedi. Amerikan endüstrisi, A ve B tipi “Amerikan” fişlerini (şu anda kullandıklarınızı) geliştirerek yanıt verdi.

Şey, bu fişler çok güvensiz. Titrekler, yalıtılmazlar ve duvardan düşmeyi severler. Böylece diğer sanayi ülkeleri kendi fişlerini geliştirdi. Ayrıca kolonilerini takip etmeye zorladılar (bu yüzden Malezya’da British Type G fişlerini kullanıyorlar) ve şimdi de dünya 15 farklı fiş standardı ile sıkışmış durumda.

Bir Fiş Adaptörüne, Güç Dönüştürücüsüne veya Her İkisine mi İhtiyacınız Var?

Bir fiş adaptörü içeren bir bavul.
Jamomir Chalabala / Shutterstock

Bu 15 farklı fiş tipinin yanı sıra dünya çapında farklı voltaj standartları da var. Endişelenmeyin, fantezi fön makinenizi bir sonraki tatilinizde yine de kullanabilirsiniz, ancak önce bir fiş adaptörü ve bir güç dönüştürücü satın almanız gerekebilir.

Fiş adaptörlerinin ve güç dönüştürücülerinin bir saniye içinde nasıl çalıştığını açıklayacağız. Ancak önce, hedef ülkeniz tarafından hangi fiş tipi ve gerilim standardının kullanıldığını araştırmalısınız. Bu şekilde, bir fiş adaptörü, güç dönüştürücü veya her ikisini birden satın almanız gerekip gerekmediğini bilirsiniz.

WorldStandards web sitesi, ülkelerin güç standartlarının uygun bir listesine sahiptir (CTRL + F tuşlarına basarak listede arama yapabilirsiniz). Hedef ülkenizin fiş tipi ve voltaj standardını not ettiğinizde, bunu evinizin güç standartlarıyla karşılaştırın (ABD, 110-120 voltaj aralığında A ve B fişlerini kullanır).

Fiş tipleri, ülkeniz ve gideceğiniz ülke arasında farklılık gösteriyorsa, bir fiş adaptörüne ihtiyacınız olacaktır. Voltaj standartları eviniz ve varış yeriniz arasında farklılık gösteriyorsa, bir güç dönüştürücüsüne ihtiyacınız olacaktır.

Ayrıca, USB cihazlarının ve dizüstü bilgisayarların dönüştürücülere ihtiyaç duymadıklarını da belirtmek gerekir (bir adaptör kullanışlı olsa da). Çoğu otel fön makinesi ve buharlı ütüler sağladığından, telefonunuzu ve dizüstü bilgisayarınızı tatile getirmeniz yeterlidir. Bu durumda, bir güç çevirici satın almayı atlayabilir ve sadece bir fiş adaptörü satın alabilirsiniz.

Artık neye ihtiyacın olduğunu bildiğine göre, artık boşuna girmenin zamanı geldi. Fiş adaptörleri ve güç dönüştürücüler ne işe yarar? Onlar için nasıl alışveriş yaparsınız ve bazı cihazlar fiş adaptörleri veya güç dönüştürücüleri olmadan çalışabilir mi?

Bir Fiş Adaptörü Nedir?

Bir kadın G tipi fiş adaptörünü inceler.
PARALAXIS / Shutterstock

Hedef ülkeniz, ülkenizden farklı bir fiş tipi kullanıyorsa, bir fiş adaptörü satın almanız gerekir. Beklediğiniz gibi, bir adaptör sadece bir ülkenin fişini başka bir ülkenin prizine takmanıza izin veren bir cihazdır (gerilimi dönüştürmezler).

Bir fiş adaptörü için alışveriş yapmadan önce, ziyaret ettiğiniz ülkede hangi fiş tipinin kullanıldığını kontrol edin. Ne aradığınızı öğrendikten sonra, hedefinize uygun tek bir adaptör, 4’ü bir arada adaptör veya tam donanımlı bir uluslararası adaptör seti satın alabilirsiniz.

Sadece aklında tut fiş adaptörleri voltaj dönüştürmez. Bir fiş adaptörüyle bile, bir Amerikan cihazının başka bir ülkede düzgün çalışması için güç dönüştürücüsüne ihtiyacı var. (Çift voltajlı cihazlar bir istisnadır, ancak daha sonraları daha fazladır.)

Güç Dönüştürücü Nedir?

DOACE yükseltici çevirici ve SIMRAN yükseltici çevirici.
KAPI, SİMRAN

Farklı bir voltaj aralığı kullanan bir ülkeye seyahat ediyorsanız (Amerika, 110-120 voltaj aralığını kullanır, diğer ülkeler 220-240 aralığını kullanır), o zaman cihazlarınızı güvenle kullanmak için bir güç dönüştürücüsüne ihtiyacınız olacaktır.

İki tür güç dönüştürücü vardır. Aşağıya doğru çevrilen dönüştürücüler prizin gerilimini düşürürken, aşağıya doğru çevrilen dönüştürücüler gerilimi artırmak için kullanılır. Hedef ülkeniz, ülkenizden daha yüksek bir voltaj kullanıyorsa, bir aşağı iniş dönüştürücüye ihtiyacınız olacaktır. Doğal olarak, hedefiniz daha düşük bir gerilime dayanıyorsa, gücü artırmak için bir yükseltici dönüştürücüye ihtiyacınız olacaktır.

Tabii ki, bu kuralların bazı istisnaları vardır. Cihazlarınızdan bazıları (yani dizüstü bilgisayarınız) “çift voltajlı” olabilir ve güç dönüştürücüleri gerektirmez. USB destekli cihazların hiçbir zaman dönüştürücülere ihtiyacı yoktur.

USB Aygıtları, Dizüstü Bilgisayarlar ve Diğer Aygıtlar Dönüştürücülere Gerek Yok

Bir gezgin, telefonunu G tipi prizle şarj eder.
Smolaw / Shutterstock

USB, uluslararası bir güç standardıdır; bu, telefonunuzu (veya tabletinizi veya USB ile çalışan gece ışığını vb.) Dünyanın her yerinde güç dönüştürücüsü olmadan şarj edebileceğiniz anlamına gelir. Bununla birlikte, USB kablosunu duvara takmak için hala bir priz adaptörüne veya uygun bir elektrik tuğlasına ihtiyacınız olacak. (Hedefinizin havaalanından USB güç tuğlaları satın alabilirsiniz.)

USB destekli cihazların yanı sıra, bazı “çift voltajlı” cihazlar da dönüştürücü olmadan uluslararası olarak çalışabilir (hala fiş adaptörüne ihtiyaç duyarlar). Bazı günlük cihazlar (saç kurutma makineleri gibi) çift voltajlıdır ve neredeyse tüm dizüstü bilgisayarlarda çift voltaj vardır.

Cihazlarınızın herhangi birinin çift voltaj olabileceğinden şüpheleniyorsanız, etiketlerini veya kullanım kılavuzlarını kontrol edin. İkili voltaj etiketleri “100/240 volt” veya “110 ~ 220V AC” okuyacaktır. Bazı çift voltaj cihazlarının voltaj ayarları arasında manuel olarak değiştirilmesi gerektiğini unutmayın. (Genellikle bu, etikette veya kullanım kılavuzunda belirtilir.)

Elbette, çift voltajlı fön makinenizi yine de tatile çıkarmanıza gerek yoktur. Otellerin çoğu, konuklarına fön makinesi sağlamaktadır.


Uluslararası güç farklılıklarına rağmen, adaptör ve dönüştürücü satın almak oldukça basit bir iştir. Anlamak zorunda değilsin her şey tatile çıkmadan önce bir ülkenin elektrik şebekesi hakkında, hangi fiş tipini ve voltaj standardını kullandıklarını bilmeniz yeterlidir.

Endişelenmeyin, zamanla işler daha kolay olmalı. Otomatik voltaj regülatörleri (çift voltaj) ile gittikçe daha fazla sayıda cihaz üretiliyor ve USB’nin her yerde bulunabilmesi evrensel güç standartlarının geleceğin yolu olduğunun kanıtı.

Yorum yapın