Paylaşımlı Hosting ve VPS Hosting Arasındaki 6 Temel Fark (2019 Kılavuzu)

2000’li yılların başında akıllı telefonlar eline geçtiğinde, veri kullanımı ve cep telefonu faturaları birçok ailenin çatısından geçti – benimki de dahil. Ailemin paylaşılan veri planı mükemmel değildi – bazı aylar, biri veri kullanımını artıracak ve geri kalanımızı sıkıştıracaktı – ama her birimizin sınırsız bir veri planına sahip olmamıza göre her ayın çok daha az ödemesine izin verdi.

Birçok yönden, paylaşımlı barındırma (shared hosting) bir aile veri planına benzer: Sorumluluk kullanıcılar arasında paylaşılır ve kaynakların ayrılan bölümünü aşmanız durumunda başınız belaya girer. VPS hosting, bireysel bir veri planı gibi. Gereksinimlerinize göre özelleştirmek için daha fazla para ödemenize rağmen, uygun gördüğü şekilde veri kurulumunuzu değiştirme konusunda daha fazla kaynak ve kontrol elde edersiniz.

Doğru barındırma hizmetini seçmek, kaynak ihtiyaçları, performans talepleri, güvenlik gereksinimleri, maliyet kısıtlamaları, sunucu yönetimi tercihleri ​​ve ölçeklenebilirlik beklentileri gibi çeşitli faktörlere bağlıdır.

Basitçe söylemek gerekirse, paylaşılan barındırma, sitenizin diğer birçok siteyle aynı sunucuyu paylaşacağı anlamına gelir. Genellikle en ucuz seçenek ancak sınırlı bant genişliği, yönetim ve performans yetenekleriyle geliyor. VPS hosting, daha fazla kişiselleştirme ve daha yüksek performans için daha yüksek bir seçenektir. Ancak, herhangi bir premium hizmette olduğu gibi, daha fazlasını elde etmek için daha fazla ödemeniz gerekir.

Ardından, paylaşılan ve VPS barındırma arasında seçim yaparken göz önünde bulundurulması gereken kilit noktaları ele alacağız.

Adından da anlaşılacağı gibi, paylaşılan barındırmada müşteriler sunucudaki kaynaklarını paylaşırken, dedicated (size özel) barındırma kullanıcıları sitelerinin ihtiyaçlarına yönelik kendilerine özel bir sunucu alırlar. Bir VPS bu ikisinin ortasındadır – aynı sunucunun kendi adanmış donanım öğeleri gibi davranan bir dilimi gibi düşünün. VPS’in kaynak tahsisat yelpazesinin her iki tarafında da artıları ve eksileri var.

Paylaşımlı (Shared) Hosting

Sunucu kaynaklarını başkalarıyla paylaştığınızda, bazı sınırlamalarla karşılaşırsınız. Hiçbir hesap bir başkasının deneyimini etkilemeyecek olsa da, kullanılabilecek azami CPU, bellek / RAM ve disk alanı olacaktır. Web siteniz kaynakları izin verilen maksimum değerin ötesinde kullanamayacaktır. Web siteniz bir ton alan veya işlem gücü gerektirmiyorsa, bu büyük bir sorun olmayabilir.

VPS Hosting

VPS barındırma ile daha büyük özel disk alanı ve daha yüksek genel kaynak kullanılabilirliğinden yararlanacaksınız. İşinizi büyütmek istiyorsanız ve müşterilere temel paylaşılan barındırma düzeyinin ötesine geçen bir kullanıcı deneyimi sunmanız gerekiyorsa, bu gerekli olacaktır.

Tahmin edebileceğiniz gibi, daha fazla kaynak daha fazla performans anlamına gelir. Paylaşılan barındırma yalnızca, sunucunuzun hız için uyguladığı teknolojiler (örneğin, SSD’ler, önbellek yazılımı, bir CDN vb.) kadar iyi performans gösterir. Genellikle, bir VPS ile performans faktörü üzerinde daha fazla kontrol sahibi olabilirsiniz, ancak biraz daha derinlemesine gidelim.

Paylaşımlı Hosting

Herhangi bir paylaşılan planda olduğu gibi, diğer web siteleri de web sitenizin performansını etkileyebilir. Ancak, performans talepleriniz sınırlıysa ve bakım kolaylığına değer veriyorsanız, paylaşılan barındırma muhtemelen daha yüksek bir yatırım getirisi sağlayacaktır.

VPS Hosting

VPS hosting’in, kullanıcılarına sunduğu bant genişliğine bağlı olarak daha iyi bir genel performans sunması şaşırtıcı değildir. Uygulamalarınızı sunucuda yapılandırmak için daha fazla esnekliğe sahip olursunuz, ancak sunucunun sorunsuz çalışmasını sağlamak için özel bir sistem yöneticisine sahip olduğunuzdan emin olmanız gerekir. Trafik yoğun talepleriniz veya yönetmeniz gereken birden fazla siteniz varsa, VPS daha iyi bir seçenek olacaktır.

Sunucu kaynaklarını paylaşmak maliyet açısından çok büyük faydalar sunarken, işlerin güvenlik açısından büyük hasara yol açabilir. Bu gerçekten, barındırma sağlayıcısının, paylaşılan barındırma müşterileri için özel koruma sağlamak için ne kadar yatırım yaptığına (hem operasyonel / ekip hem de tamamen finansal kaynaklar) bağlıdır.

Paylaşımlı Hosting

Paylaşılan barındırma çok güvenli kabul edilirken, ortak bir sunucu% 100 güvenliği garanti edemediğinden güvenlik ihlallerinin ortaya çıkabileceğini unutmayın. Bunun ana nedeni, Gürültülü Komşu sorunu olarak adlandırdığımız şeydir – veya paylaşılan bir barındırma müşterisi bir hata yaptığında veya teknik bir zorluk yaşadığında, bunun nedeni aynı sitedeki alanınızı paylaştığınız için diğer siteleri etkileyecektir.

Paylaşılan vs VPS Hosting Graphic

Hem VPS hem de paylaşılan barındırma, bir sunucunun kaynaklarını paylaşmayı gerektirse de, belirgin farklılıkları vardır.

Müşteri desteği VPS barındırma ile karşılaştırıldığında da sınırlı olacaktır. Ancak, siteniz kullanıcılardan hassas kişisel bilgiler gerektirmiyorsa, paylaşılan barındırma ile ilgili bir sorun yaşamanız gerekmez.

VPS Hosting

Yalnızca VPS barındırma yoluyla kullanılabilen daha güçlü güvenlik özellikleriyle sitenizin güvenliğini sağlayabilirsiniz. Bütçeniz izin veriyorsa, müşterilere ihtiyaç duyduklarında yardımcı olacak daha iyi müşteri destek hizmetleri uygulayabilirsiniz. İşletmenizin kişisel verileri koruması gerekiyorsa, bir VPS’ye yükseltmeyi düşünmeye değer.

Web hosting için fiyatlandırma komik bir şey. Kolayca paylaşılan barındırmada ayda 18 $ ‘a kadar ödeyerek kolayca bulabilirsiniz ya da VPS örneğini beş dolara alıp arkanıza bakmayabilirsiniz.

Web Hosting Türleri Karşılaştırma Grafiği

Paylaşılan hosting satın alınabilirlik ve kullanım kolaylığı için en iyisi olsa da, VPS hosting ölçeklendirilebilirlik konusunda üstündür.

Dengeyi hedefleyin – yüksek kaliteli özellikler (istediğiniz kadar) mümkün olan en düşük fiyattan alınmalı.

Paylaşımlı Hosting

Paylaşılan barındırmada, bir sunucuyu çalıştırmak ve sürdürmekle ilişkili masrafları, sunucu alanını binlerce başka web sitesiyle paylaştığınız için karşılarsınız. Saf bir fiyat açısından, paylaşılan barındırma en ekonomik seçimdir ve standart işlevselliğe sahip bir siteye ev sahipliği yapmak isteyenler için mükemmel bir seçenektir.

VPS Hosting

Herhangi bir ücretli hizmette olduğu gibi, daha pahalı bir plan daha fazla premium özellik sunar ve aynısı VPS hosting için de geçerlidir. Web sitenizin performansını iyileştirmek istiyorsanız veya şirketinizin çevrimiçi hizmetlerini artırmanız gerekirse, VPS barındırma hizmeti size paylaşılan barındırma hizmetinden daha iyi özelleştirme ve performans seçenekleri sunar.

Uzun lafın kısası, paylaşılan barındırmada şirket sizin için donanımı idare eder. VPS’inizi yönetmek sizin sorumluluğunuzdadır – sizin için sunucu izleme, hata düzeltmeleri ve güvenlik düzeltme eklerini yöneten bir ana bilgisayar seçmediğiniz sürece (yani, yönetilen barındırma hizmetleri).

Paylaşımlı Hosting

Web sitenizi paylaşılan bir sunucuda barındırmayı seçerseniz, ucunda sunucunun teknik bakım gerektirmesi çok azdır. Bu, bütçenize veya değerli zamanınıza ek bir ücret ödemeden web siteniz için temel sunucu yönetiminden yararlanabileceğiniz anlamına gelir. Birçokları için, özel bir sistem yöneticisine ihtiyaç duyulmadığından bu çok büyük bir artı.

VPS Hosting

VPS tarafından barındırılan web siteleri, kaynak yönetimi açısından genellikle daha karmaşıktır ve bu nedenle sunucuyu korumaya odaklanmak için genellikle belirli bir sistem yöneticisi gerektirir. Buradaki değişiklik, sitenizi özelleştirebilmeniz ve performans ve güvenliği artırırken istediğiniz uygulamaları ve yazılımları yapılandırabilmenizdir.

Ölçeklenebilirlik faktörü, sanal paylaşılan vs sanal sunucu tahliyesi için devrilme noktasıdır. Siteniz yaklaşık 30.000 aylık ziyaretçi görüyorsa veya görmesi bekleniyorsa, paylaşılan bir ana bilgisayar sizi ve sitenizin barındırma ihtiyaçlarını karşılayabilir. Bundan çok daha fazlası ve ana makinenizden dahili hatalar almaya başlayabilirsiniz. Daha sonra bir VPS veya özel bir plan düşünmeniz gerekir ve VPS herhangi bir miktarda trafiği kaldırabilir.

Paylaşımlı Hosting

Paylaşılan barındırma kısa vadeli için harika bir seçenek olsa da, web sitenizin büyümesine bağlı olarak uzun vadede ölçeklenebilirlik sorunları yaşayabilirsiniz. Depolama kapasitenizi en üst düzeye çıkardığınızı tespit ederseniz veya kullanıcı talebi sunucu alanını aşıyorsa, daha iyi performans elde etmek için ölçeklendirmeyi düşünmeniz gerekebilir.

VPS Hosting

VPS barındırma özelleştirilebilir özellikleri daha hızlı ve kolay bir şekilde ölçeklendirmenizi sağlar. Sonunda talebi karşılamak için anında ölçeklendirmeniz gerekeceğini öngörüyorsanız, şimdi VPS barındırma yatırımı gelecekte işe yarayabilir.

Sonuç

Web sitenizi sanal bir özel sunucu karşısında paylaşılan bir sunucuda barındırma kararı çok önemlidir. Sitelerin çoğu için, paylaşılan bir barındırma planı yeterli olmayacaktır. Ancak, daha üst düzey bir barındırma planı yapmayı ciddi olarak düşünüyorsanız, işte bir VPS’ye geçme zamanının bazı işaretleri.

Bir VPS’ye geçmeyi düşünüyorsanız, sizi aşağıdaki paket ipuçlarıyla bırakacağım:

  • Yaygın olarak paylaşılan barındırma nedenlerini veya VPS’nin neden uygun olabileceğini belirleyin.
  • Hangi özelliklerin sizin için en önemli olduğunu belirleyin. Pro / Con listeleri çok faydalıdır!
  • Karar verme sürecinizin bir parçası olarak fiyatları ve tedarikçileri karşılaştırın.
  • Kendi maliyet-fayda analizinizi yapın.
  • Uzun vadeli ticari büyümenizi yansıtın. Büyük bir büyüme hamlesine mi bakıyoruz?

Yorum yapın