Netflix 4K veya HD yayın alamama sorunu çözümü

İş yerinde uzun, yorucu bir günden itibaren eve geldiniz. Ayağa kalkmaya ve bir saat dinlenmeye istekli olun, kanepeye dalın, 4K TV’nizi ateşleyin ve en sevdiğiniz şovun bir bölümünü çalmaya başlayın (Siyah ayna veya Yabancı şeyler, şüphesiz). Netflix, 4K Ultra HD’de olduğunu açıkça belirtti, ancak baktığınız şey “standart” tanım olarak bile geçemedi. Ne veriyor, sordun mu?

Parmağınızı Netflix’te işaret etmek kolay olsa da, sosyal medyayı akşamınızı mahvetmek (ya da cenneti yasaklamak, hafta sonu) mahvetmek için çarpmak için alırken, gerçek şu ki kurulumunuz ve onlarınki arasında çok fazla değişken olması, nedeni saptamak için sorun giderme bit. Çoğu zaman, sizin ve 4K cenneti arasında duran ve Büyük N’in kendisi arasında duran internet bağlantınızdır.

Ancak Comcast’i çılgınca bir öfkeyle çalmadan önce, kesinlikle hatalı olan taraf olduğundan emin olmak için önce eve biraz daha yakın görünmelisiniz – yazılım ve donanım ayarlarınızdan başlayıp daha sonra olası olası tıkanıklıkları gidermek için geriye doğru çalışmalısınız. . Çözüm, Netflix’te veri limitinizi ayarlamak veya yönlendiricinizi yeniden başlatmak kadar basit olabilir.

Başlayalım.

Kaynağa git

İlk adımınız Netflix planınızı ve ayarlarınızı kontrol etmektir. Şansınız, planınızın HD akışını desteklemesidir, ancak bazı planlar yalnızca standart tanımlı akışa izin verir ve UHD akışı yalnızca en pahalı planda kullanılabilir, bu nedenle en azından iki kez kontrol edilmeye değer.

Emin değilseniz, yayın akışının sunduğu tüm planları net olarak anladık.

Doğru planınız varsa, bir sonraki işlem sırası Netflix’in akış seçeneklerini değiştirmektir. Hesabınızı açarak başlayın ve altında Senin profil bölümünde, bulmak Oynatma Ayarları. Burada dört farklı seçenek göreceksiniz: Düşük, Orta, Yüksek, ve Oto. Bunların ne anlama geldiği muhtemelen açıktır, ancak her bir ayarın resim kalitenizi (ve potansiyel olarak veri sınırlarınızı) nasıl etkilediğine dair ayrıntılı bir bakış.

  • Düşük: Bu seviyede akış, saatte yaklaşık 0,3 GB kullanır. Düşük kalitede akış, içeriği standart tanımda oynatmaya zorlar. Bu, bağlantısı zayıf olanlar veya veri sınırlarıyla çalışanlar için en iyi seçenektir.
  • Orta: Orta kalitede akış, verilerinizi saatte yaklaşık 0,7GB’a kadar kullanımınızı işaretler. Bu sınırda, hala standart tanımlamaya kilitleneceksiniz.
  • Yüksek: Yüksek kalitede akış, uygun planla sizi HD ve 4K UHD akışlarına açar, ancak bu aynı zamanda veri kullanımınızın biraz değişebileceği anlamına gelir. Ağınıza bağlı olarak, temel 720p akış için saatte 3GB, UHD akış için saatte 7GB’a kadar kullanıyor olabilirsiniz.
  • Oto: Adından da anlaşılacağı gibi, bu, en istikrarlı akış deneyimini sağlamak için akış kalitenizin mevcut internet hızlarına ve ağ bağlantınıza göre dalgalanmasını sağlar. Bununla birlikte, bu stabilite ile birlikte, kalitede daha büyük bir düşüş olasılığı ortaya çıkmaktadır.

Yüksek dışında bir seçenek üzerinde akış yapıyorsanız, Netflix’ten HD veya 4K UHD kalitesi elde edemezsiniz. Bu ayarlarda yapılan herhangi bir değişikliğin yürürlüğe girmesinin sekiz saat kadar sürebileceğini unutmayın, bu nedenle resim kalitesini değiştirirseniz derhal bir değişiklik görmezseniz sabırlı olun. Yine, daha yüksek akış çözünürlükleri gazyağı içerdiği gibi verileri yakar, bu nedenle bir veri sınırınız varsa kullanımınıza dikkat edin.

Tarayıcı limitleri

Tüm tarayıcılar eşit yaratılmadı ve bu özellikle akışa gelince geçerlidir. Neredeyse her popüler internet tarayıcısı Netflix içeriğini HD olarak yayınlayabilse de, tarayıcılar arasında HD’nin ne kadar farklı olacağı. İşte her tarayıcının bir bilgisayarda yapabilecekleri maksimum çözünürlüğe basit bir bakış.

  • Google Chrome: 720p’ye kadar
  • Firefox: 720p’ye kadar
  • Opera: 720p’ye kadar
  • Safari: 1080p’ye kadar (OS X 10.10.3 veya üstünü çalıştıran Mac’lerde)
  • Microsoft Edge: 4K’ya kadar (en az Intel’in 7. nesil Core işlemcisi ve en son Windows sürümüyle birlikte 4K ekrana HDCP 2.2 uyumlu bağlantı gerektirir)
  • Internet Explorer: 1080p’ye kadar

HD veya UHD video akışı sağlamak için hazır mısınız?

Hızlı bir internet bağlantısı için ödeme yapıyor olabilirsiniz, ancak bu, hızlı bir şekilde internet erişiminizin olması anlamına gelmez. Ne tür bir indirme hızı elde ettiğinizi görmek için rehberimizi takip edin. 10 Mbps’nin altında bir şey elde ederseniz ve evinizde interneti kullanan birden fazla cihaz varsa, Netflix’ten bir Full HD akışı – ve kesinlikle UHD değil – görmek için zorlanacaksınız.

Mytest-testi-görüntü

İyi bir numara görmemek? Doğru internet planını seçmek, doğru yönlendiriciyi kurmak için gereken hızları aldığınızdan emin olmak için yapabileceğiniz birkaç şey var. Ağınızda mümkün olan en hızlı bağlantıyı aldığınızdan emin olmak için en iyi kablosuz yönlendiriciler listemizi kontrol etmenizi öneririz.

Evinizin ağının en üst düzeyde olması sayesinde, internet borularınızın tıkalı olmadıklarını bilerek kolayca dinlenebilirsiniz. Bunu akılda tutarak, geri adım atmanın ve evinizi besleyen hatların olması gerektiği kadar açık olup olmadığını düşünmenin zamanı geldi.

ISS’niz suçlu mu?

Çok fazla baskıdan sonra Netflix, video akışlarının bu ISS’leri daha hızlı ve güvenilir bir şekilde kullanan müşterilerine ulaşmasını sağlamak amacıyla “hızlı şerit” adı verilen Comcast ve Suddenlink dahil olmak üzere birkaç ISS’yi ödemeye başladı.

Düşük Netflix resim kalitesine mahkum olabilirsiniz.

Netflix ile herhangi bir düzenleme yapmayan bir internet servis sağlayıcısı kullanıyorsanız, ücretli bir hızlı şerit anlaşması veya Netflix’in “açık bağlantı” programı aracılığıyla yapılıyorsa, kötü Netflix resim kalitesine mahkum olabilirsiniz – özellikle çok sayıda internet kullanıcısı olan büyük bir pazarda yaşıyorsanız. Netflix’in ISS’nizin hazinelerinde nerede durduğuna dair bir fikir edinmek için Netflix ISS hız web sitesine danışabilirsiniz. ISS’niz zayıf gibi görünüyorsa, ISS’nizin sizi ve ağındaki tüm Netflix kullanıcılarını boğabileceğini kanıtlamak zor olsa da mümkündür. Bunun olabileceğinden şüpheleniyorsanız, ISS’nizden ne yaptığınızı gizlemenin bir yolu sanal bir özel ağ (VPN). İşe yarayacak VPN’ler hakkında bilmeniz gereken her şey için kullanışlı bir rehberimiz var.

Saatini kontrol et

Fark etmediyseniz, Netflix, tam çözünürlükte oynatıldığından daha kısa sürede bir akış oynatmaya başlayacak ve bu arada tam çözünürlüklü sürüm için tamponlama yapacaktır. Mümkün olduğu sürece akış tam çözünürlükte görüntülenecektir.

Bant genişliği yavaşlarsa, video özünürlüğü, tam çözünürlük akışı yeterince tamponlanana kadar düşer. Açıkça görülüyor ki, Netflix bunu yük sürelerini kısa tutmak için yapıyor, böylece gösterinizi izlemek sonsuza dek sürecek gibi hissetmezsiniz. Bu akıllı ayarlama Netflix’in çabuk hissetmesini sağlar, ancak günün yanlış saatinde, izlemenin ilk birkaç dakikasında çöp gibi görünmesini de sağlayabilir.

Netflix Uygulaması yükleniyor

Bir gün boyunca Netflix kalitesiyle deney yaparken, akış kalitesini etkileyen en büyük faktörün günün zamanı olduğunu ve bu zamanın izlemek için tipik en yoğun saatlerin altına düşüp düşmediğini keşfettik. En yoğun saatleri (özellikle sabah 6’dan sonra asal zaman saatleri) aklınızda tutmak ve beklentilerinizi ayarlamak isteyeceksiniz.

Başka ne yapabilirim?

Ev ağınızın sağlam olduğunu ve abone olduğunuz ISS’nin iyi Netflix akış hızları sağladığını ancak deneyimlerinizin kötü olduğunu kesin olarak biliyorsanız, ISS’nizi arayın ve sorunu bildirin. Temsilcinin, sizi 45 dakikalık bir komut dosyası sorun giderme oturumuna sürüklemeden önce ne hakkında konuştuğunuzu bildiğinden emin olun ve parmaklarınızı çarpıp Netflix’te bir parmağınızı işaret etmek yerine bu konuda bir şeyler yapmaya çalışacaklarını söyleyin.

Neyse ki, bu alıştığınızdan çok daha azına rastlayacağınız bir problem. Öte yandan, nerede oturduğunuza bağlı olarak, ISS’leri değiştirme veya daha iyi bir akış deneyimi elde etmek için başka bir şey yapma seçeneğiniz olmayabilir. Bu durumda, Netflix’e bölgenizde daha iyi bir deneyim sağlayamazlarsa, bunun için para ödemeyeceğinizi söylemek için aboneliğinizi iptal etmekten başka bir şey yapamazsınız.

Yorum yapın