MacOS Catalina: Gelecek Mac OS Hakkında Bildiğimiz Her Şey

MacOS Catalina Uygulaması | Macbook Pro
Dan Baker / Dijital Trendler

Apple’ın Mac işletim sistemindeki son güncellemesi MacOS Catalina, hemen köşede. Planlanan bir dizi yeni özellik ile Mac kullanıcıları için büyük bir yükseltme olmalıdır. İşte bilmeniz gereken her şey.

MacOS Catalina çıkış tarihi

Apple’a göre MacOS Catalina’nın beta sürümü şu anda kullanım dışı ve 6 Haziran’dan beri kullanılıyor. İşletim sisteminin tam sürümü şu anda “düşmeye” uğramak üzere planlanıyor. Bu yıl 10 Eylül’de başlayan yıllık Eylül etkinliği ile, daha fazla ayrıntı bekleyebiliriz.

Önceki sürüm tarihlerine baktığımızda, eğitimli bir tahminde bulunabiliriz. MacOS Mojave 24 Eylül 2018 Pazartesi günü, MacOS High Sierra 25 Eylül 2017 Pazartesi günü çıktı. MacOS Catalina bu modeli izlerse 23 Eylül 2019 Pazartesi günü başlatılabilir.

Apple sık sık Ekim ayında Mac’e adanmış bir lansman etkinliği düzenler ve bunun için MacOS Catalina’nın zamanında başlaması mümkündür (belki 16 inç MacBook Pro’nun yanında). Ancak, Apple’ın o kadar bekleyeceğini düşünmüyoruz ve Eylül ayının sonlarından daha muhtemel olacağını düşünmüyoruz.

uygunluk

Apple, MacOS Catalina ile uyumlu cihazların listesiyle cömert davranıyor. 2012 veya sonraki bir MacBook Air, MacBook Pro, Mac mini veya iMac’iniz varsa, iyi olacaksınız. 2013 veya sonraki sürümlerden gelen Mac Pro, 2015 veya sonraki sürümlerden itibaren 12 inç MacBook ve 2017 veya sonraki sürümlerden itibaren iMac Pro’yu çalıştırabilir.

iTunes Müzik, TV ve Podcast olur

İTunes’un büyük bir revizyon geçireceği ve Apple’ın Haziran 2019’da WWDC’deki MacOS Catalina’yı duyurmasıyla sonuçlanacağı söyleniyordu. İTunes uygulaması üç ayrı uygulamaya ayrılacak: Müzik, TV ve Podcast’ler.

Yenileme, geliştiricilerin hem MacOS hem de iOS’ta çalışan uygulamalar oluşturmasını kolaylaştırmayı amaçlayan Apple’ın Project Catalyst’inin bir parçasıdır. İki tamamen ayrı kod grubu oluşturmak yerine, geliştiricilerin sadece bir onay kutusunu işaretlemeleri gerekir ve iOS uygulamaları bir MacOS (ve tersi) olur.

Ancak, MacOS Catalina’yı ilk denediğimizde, Apple’ın bu Project Catalyst uygulamalarındaki denemesinden biraz hayal kırıklığına uğradık. TV uygulaması çok bitmemiş ve bir Apple damgası haline gelen iyi düşünülmüş tasarım anlayışından yoksundu. Elbette, bunlar zamanla değişebilir ve Project Catalyst için hala erken günler. En azından üç uygulamaya sahip olmak, her şeyi iTunes’a sıkıştırmaktan çok daha anlamlı ve medyanızı düzenli tutmak için daha kolay olacaktır.

İTunes’unuz olmadığı için iPhone’unuzu nerede senkronize edeceğinizi merak ediyorsunuz? Mac’inize bağlayın; tüm senkronizasyon seçeneklerinizi Finder kenar çubuğunda bulabilirsiniz.

Sidecar Mac ve iPad’i daha da yakınlaştırıyor

Sepet | MacOS Catalina Uygulaması
elma

Hayır, Mac ve iOS birleşmiyor (ve Apple iPadOS’u çıkardığı için neredeyse kesinlikle asla olmayacaklar). Ancak MacOS Catalina, en azından birlikte daha iyi çalışmalarına yardımcı olan yeni bir özelliğe sahip. Bu özelliğe Sidecar denir ve denediğimizde harika olduğunu düşündük.

Sidecar’ın iki ana özelliği var. İlk olarak, Mac’iniz için bir iPad’i ikinci ekran olarak kullanmanıza izin verir. Sidecar kurulduktan ve cihazlarınız eşleştirildikten sonra, bir pencereyi Mac’inizden iPad’inize sürükleyebilirsiniz – örneğin, çalışırken bir referans belgeniz olması gerektiğinde çok yararlıdır.

İPad’de Komuta, Kontrol ve Shift tuşlarına erişmenizi sağlayan yararlı bir kenar çubuğu görürsünüz ve gerekirse iPad’deki Dokunmatik Çubuğu da etkinleştirebilirsiniz. Zaten bir iPad’iniz varsa ve Mac’iniz için ikinci bir monitör almayı düşünüyorsanız, Sidecar harika bir alternatif olabilir.

Sidecar’ın ikinci ana işlevi, iPad’inizi Mac’iniz için çizim ve işaretleme aygıtına dönüştürmektir. Bunun anlamı Mac’inizde iPad’inizde yansıtılmış bir belge olabilir; Bir Apple Kurşun Kalem’iniz varsa, bu belgeyi çizebilir ve değişikliklerin Mac’inizde göründüğünü görebilirsiniz. Temel olarak iPad’inizi Mac çizim tabletine dönüştürür. Önceden, bunu Mac’te yapmanın tek yolu bir Wacom tableti gibi bir şey satın almaktı; Şimdi, bu artık gerekli değil.

Otomatik Koyu Modu ışıkları kısar

Apple, MacOS Mojave’de önce Dark Mode’u Mac’e getirdi, ancak orada sadece birkaç temel seçenek vardı: açık veya kapalı. MacOS Catalina’da, Otomatik adında yeni bir seçenek olacaktır. Adından da anlaşılacağı gibi, bu günün saatine bağlı olarak otomatik olarak Açık ve Koyu Modu arasında ayarlama yapar.

Dark Mode sistem çapında bir ayardır, bu nedenle masaüstünü ve tüm Apple uygulamalarınızı ve ayar pencerelerinizi ve onu etkinleştiren üçüncü taraf uygulamalarını etkiler. Artık kendisini otomatik olarak etkinleştirip devre dışı bırakmasına izin verebileceğinize göre, ışıklar söndüğünde bir şeyleri değiştirmek istiyorsanız, daha az tıklamak gerekir.

Resim mükemmel

Apple’ın Fotoğraflar uygulaması MacOS Catalina’da birkaç küçük yükseltme için hazır. Fotoğraflarınızı farklı boyutlarda çiniler halinde düzenleyen yeni bir galeri görünümü var ve Apple, kitaplığındaki “karmaşayı” gizleyerek en iyi çekimlerinizin öne çıkmasını sağlıyor.

Başka yerlerde Fotoğraflar, günler, aylar ve yıllara göre resimlerinize göz atmanıza izin verir, bu uygulama, makineyi kullanarak bu zaman dilimlerinde en iyi çekimlerinizi vurgulamayı sağlar.

Not al

Ayrıca MacOS Catalina’da Notlar küçük bir yenileme alacak. Tüm notlarınızı ve içeriklerini hızlı bir şekilde görebilmeniz için notlarınızın küçük resimlerini gösteren yeni bir galeri görünümü olacak. Paylaşılan bir not koleksiyonunda başkalarıyla çalışmak istiyorsanız, bunu yapmanıza yardımcı olmak için paylaşılan klasörler ayarlayabilirsiniz. Ayrıca Apple, not toplama işleviniz biraz zorlaşıyorsa aradığınızı bulmanıza yardımcı olmak için Notes arama işlevinin geliştirildiğini söylüyor.

Buna ek olarak, Apple, bazı notları tamamlandı olarak işaretlemenizi sağlayacak Notlara bir kontrol listesi özelliği ekliyor. Bu işlem bittiğinde, bitmemiş notalara odaklanmanıza izin vermek için listenin en altına taşınabilir. Bu, daha önce bulunmayan Notes uygulamasına bir derece görev yönetimi ekler.

Hatırlatıcılar sonunda elden geçirildi

Hatırlatıcılar | MacOS Catalina Uygulaması | Macbook Pro
Dan Baker / Dijital Trendler

Apple’ın Hatırlatıcıları uygulaması her zaman küçük bir eksikti, ancak şirket MacOS Catalina’da bunu düzeltmeye çalıştı. İşletim sisteminin yeni sürümü, yeni bir tasarıma ve uzun zamandır aranan bazı özelliklere sahip, yenilenen bir Hatırlatma uygulaması içeriyor.

Uygulama otomatik olarak akıllı listeler oluşturabilir (örneğin, yalnızca belirli bir kişiyi içeren hatırlatıcılar) ve artık hatırlatıcıların tarihi ve saati gibi metin parçacıklarını anlar ve ayrıştırır. Siri, Mesajlar uygulamasındaki metinlere dayalı hatırlatıcılar seçip önerebilir ve bir hatırlatıcıda birisini etiketlerseniz, bir dahaki sefere Mesajlar’da konuştuğunuzda size hatırlatılır.

Safari’de daha hızlı başlayın

Apple’ın Safari tarayıcısı gizlilik cephesinde uzun süredir güçlüdür ancak Apple, MacOS Catalina’daki bir gizlilik atölyesinden çok daha fazlasını olmasını ister. Safari’de yeni bir başlangıç ​​sayfası var. Artık size yalnızca favorilerinizi değil, sık sık ziyaret ettiğiniz siteleri de gösteriyor. Bu nedenle, dijital olan trendlerle ilgili belirli bir teknoloji web sitesini ziyaret etmek isterseniz – sadece bir tık ötenizde.

Bunun yanı sıra, Siri önerileri şimdi ana ekranda da görünecek. Apple, bunların “yer imleri, okuma listenizdeki bağlantılar, iCloud Sekmeleri, Mesajlarda aldığınız bağlantılar” ve daha fazlasını içereceğini söylüyor; böylece Safari’yi bir sonraki açışınızda bazı yararlı web sitesi fikirleri bulabileceksiniz.

Screen Time ile kendinize bir mola verin

Ekran zamanı | MacOS Catalina Uygulaması

Apple, iOS’ta Screen Time’ı çıkardığında, bunun oldukça iyi olduğunu düşündük. MacOS Catalina’da, Mac’e geçişi sağlar. Bu, odaklanmanıza ve kendinize ekrandan biraz zaman ayırmanıza yardımcı olması için uygulamaları, internet kullanımını ve hatta tüm Mac’inizi sınırlandırabileceğiniz anlamına gelir.

İOS’ta olduğu gibi, Mac için Ekran Zamanının birçok yararlı denetimi var. Uygulama, Mac’inizde harcadığınız zamanı, en sık kullandığınız uygulamaları ve ne kadar süreyle kullandıklarını kesin olarak azaltmanıza yardımcı olur. Bunu öğrendikten sonra, gerekirse kesmeyi deneyebilirsiniz.

Bu uygulamaları kısıtlama konusunda biraz daha fazla yardım istiyorsanız, bunları Uygulama Sınırları bölümünde sınırlayabilirsiniz. Belirli bir uygulamayı veya tüm kategorileri (örneğin “oyunlar” veya “sosyal ağ”) belirtebilir, daha sonra bunları her gün için ne kadar süreyle kullanabileceğinizi seçebilirsiniz.

Öte yandan, ekranınızı ara vermeye kendinizi teşvik etmek istiyorsanız, Kapalı Kalma bölümü en yararlı olacaktır. Bu, yalnızca belirli uygulamaların (belirttiğiniz) ve telefon görüşmelerine izin verildiğinde belirli bir süre planlamanıza izin verir. Bazı içerik türleri (filmler veya yetişkinlere yönelik içerik gibi) İçerik ve Gizlilik bölümünde de engellenebilir.

Diğer aygıtları iCloud hesabınıza bağladıysanız, uyguladığınız sınırlamaları kendilerine de uygulayabilirsiniz (başka bir cihaz kullanarak engellenen içeriğe sinsice bakmadığınızdan emin olmak için). Aile Paylaşımı Ayarla? O zaman diğer aile bireyleri için sınırlar bile oluşturabilirsiniz – çocuklarınız varsa ve belirli bir yatma saatini zorlamak için kullanışlıdır.

Cihazlarınızı izleyin

Önceden, Apple şeyleri ve insanları bulmak için iki uygulama kullanıyordu: iPhone’umu Bul ve Arkadaşlarımı Bul. Bunlar şimdi MacOS Catalina’daki My My Find uygulamasında birleştirildi.

Neyi bulmak istediğinize bağlı olarak, başlamak için Kişiler veya Aygıtlar sekmesini tıklatabilirsiniz. Arkadaşlarınızdan herhangi biri konumlarını sizinle paylaştıysa, onları Kişiler bölümünde görürsünüz.

Aygıtlarınızı takip etmek biraz daha esnektir, ancak aygıtlar, insanların aksine, gizlilikleriyle ilgili endişelerini artırmaz. Bulun Benim cihazım, Apple cihazınızın periyodik olarak göndereceği isimsiz, şifreli bir Bluetooth sinyali sayesinde, uykuda ve çevrimdışı olsa bile (ancak tamamen kapatılmaması gerekir) eksik bir cihaz bulmanızı sağlar. Bu daha sonra diğer Apple cihazları tarafından size tekrar aktarılır – yine isimsiz ve şifreli – böylece kayıp cihazınızı kurtarmak için nereye gideceğinizi bilirsiniz.

Gizlilik ve güvenlik iyileştirmeleri

Apple her zaman gizlilik ve güvenlik mükemmelliği konusundaki itibarını korumaya çalışır ve MacOS Catalina’da da farklı değildir. Örneğin, Mac’inizde T2 Güvenlik Yongası varsa, Apple Pay işlemlerinizi ve Dokunmatik Kimlik girişlerinizi güvenli hale getireceksiniz. Bununla birlikte, MacOS Catalina, yalnızca Mac’inizi silmenizi ve yeniden etkinleştirmenizi sağlayan Etkinleştirme Kilidi’ni tanıtmak için T2 yongasını kullanır.

MacOS Catalina, Mac sürücünüzdeki kendi salt okunur bir biriminde çalışır ve sistem dosyalarınızın üzerine yazılmasını engellemeye yardımcı olur ve artık Belgeler ve Masaüstü klasörlerindeki, iCloud Drive’daki ve harici birimlerdeki dosyalara erişmeden önce uygulamaların artık açık izniniz olması gerekir .

Son olarak, Apple, Apple Watch ile daha fazla entegrasyon içinde inşa ediyor. Bir tanesine sahipseniz, Saatinizdeki yan düğmeyi çift tıklatarak Mac’inizdeki bir şeyi (ödeme gibi) doğrulayabilirsiniz. Bu, Apple’a göre kilitli notların kilidini açmak, uygulama yüklemelerini onaylamak ve Safari’de şifreleri görüntülemek için de kullanışlıdır.

Yeni erişilebilirlik özellikleri

Çok fazla hayran görmese de, Apple cihazlarının mükemmel erişilebilirlik özellikleri sağladığı bilinmektedir. Bu eğilim MacOS Catalina’da devam ediyor.

Örneğin Ses Kontrolü, Mac’inizi yalnızca sesinizle kontrol etmenizi sağlar. Tıklanabilir öğelerin yanındaki numaralı etiketleri kullanarak gezinebilir veya ekranınızdaki bir ızgarayı üst üste getirebilir ve Mac’inize hangi kareye erişmek istediğinizi söyleyebilirsiniz.

Ayrıca, birincil ekranınızdaki normal yakınlaştırma seviyesini korurken metni ikinci bir monitörde yakınlaştırmak için yeni özellikler de vardır; büyütmek ve okumasını kolaylaştırmak için herhangi bir metnin üzerine gelebilir ve Kontrol düğmesine basabilirsiniz.

Yorum yapın