Mac’inizde Varsayılan Bulucu (Finder) Klasörünü Ayarlama

MacBook Pro'da Bulucu simgesi ve bulucu uygulaması gösterimi
Hamam Pathak

Finder, Mac dosya sistemine açılan pencerenizdir. Finder’ı her açışınızda, varsayılan olarak Son Kullanılanlar klasörüne dönülür. Ancak çalışmanızı genellikle farklı bir klasöre kaydederseniz, düğmenin varsayılan davranışını değiştirmek isteyebilirsiniz.

İlk olarak, Dock’taki yüze benzeyen düğmeyi tıklatarak Finder uygulamasını açın. Menü çubuğundan, “Finder” seçeneğini tıklayın. Ardından, “Tercihler” i tıklayın. Alternatif olarak, Tercihler penceresini hızlı bir şekilde açmak için “Command +” (Komut tuşu ve virgül) klavye kısayolunu kullanabilirsiniz.

Menü çubuğundan Finder'a tıklayın ve ardından Tercihler'i seçin.

Bu pencerede, “Genel” sekmesini seçin ve ardından “Yeni Bulucu Pencere Şovunu” bulun. Seçeneğin altındaki açılır menüye tıklayın.

Yeni varsayılan bulucu penceresini seçmek için açılır menüyü tıklayın

Buradan, önceden tanımlanmış seçeneklerin listesinden seçim yapabilirsiniz. İCloud Drive, Desktop ve Documents klasörlerini burada bulabilirsiniz.

Ayrıca “Diğer” seçeneğini tıklayabilir ve dosya dizininden herhangi bir klasörü seçebilirsiniz (örneğin, İndirilenler klasörü).

Varsayılan pencere olarak ortak bir klasör seçin veya Diğer seçeneğine tıklayın.

Dosya dizinine göz atın ve varsayılan olarak istediğiniz klasörü seçin. Sonra “Seç” düğmesine tıklayın.

Seçilen klasörü yeni varsayılan hedef olarak seçmek için Seç düğmesine tıklayın.

Finder uygulaması için yeni varsayılan klasör olarak seçiminizle Tercihler menüsüne geri döneceksiniz. Finder uygulamasını bir sonraki açışınızda, seçtiğiniz klasörü açacaktır.

Artık Finder açılış deneyiminizi geliştirdiğinize göre, Finder’ın macOS’ta daha az emmesini sağlamak için başka yollara bir göz atın.

Yorum yapın