IPv6 Nedir ve Sitenizin IPv6’ya Hazır Olduğundan Nasıl Emin Olabilirsiniz?

Web siteleri ve İnternet hakkında herhangi bir okuma yaptıysanız, muhtemelen kullanılan IPv6 terimini duymuşsunuzdur. Yönlendiricinizin ayarlarını yaparken bile görmüş olabilirsiniz. Terimin farkında olsanız bile, ne anlama geldiğini bilemeyebilirsiniz.

Tabii ki, IPv6’yı da hiç duymamış olabilirsiniz. Sahip olun ya da olmayın, IPv6, özellikle ilerlerken, Internet için önemlidir. Bir web siteniz varsa, özellikle IPv6’yı tanımanız önemlidir.

IPv6 Nedir?

IPv6’nın ne olduğunu ve IPv4’ten ne kadar farklı olduğunu açıklamadan önce, bir IP adresinin ne olduğuna bir göz atalım. Bir web sitesinin adresini tarayıcınıza ne zaman yazsanız, bu ad, tarayıcınıza sunucunun IP adresini veren bir Etki Alanı Adı Sunucusu’ndan geçer. Bu adresler, bilgisayarların Internet üzerinden birbirleriyle nasıl iletişim kurduğunu gösterir.

Yıllar boyunca, IP adresleri aşağıdaki biçimde bir 32 bit adres alanı kullandı: 123.45.67.89. Bu, bir IPv4 adresinin kullanabileceği maksimum hane sayısıdır. Bu, 000.000.000.000 ila 255.255.255.255 arasında kalan IP adresleriyle sınırlı olduğunuzu gösterir.

Özel kullanım durumları için büyük adres blokları ayrıldığından, aslında bundan biraz daha karmaşık.

Dışarıda birçok sunucu var ve karşılaştığınız birçok web sitesi birden fazla IP adresi kullanıyor. Aslında, çoğu birden fazla IP adresi kullanıyor.

Kurtarma için IPv6

IPv4 ve 32 bit adres alanının aksine, IPv6 128 bit adres alanı kullanır. Bu IP adresleri daha uzun olduğu için çoktan tükenmeyecekler, ki bu zaten bir sorun. Bu aynı zamanda biraz daha az arkadaşça göründüğü anlamına gelir.

Bir IPv6 adresi, sekiz basamaklı dört basamak kullanır. Ayrıca, bunlar onaltılıktır ve bu da daha fazla çeşitlilik sağlar. Örnek bir IPv6 adresi 2001: 0db8: 0000: 0000: 0000: 8a2e: 0370: 7334’e benzemektedir.

Sitenizin IPv6’nın Hazır Olduğundan Nasıl Emin Olursunuz?

IPv4’ü IPv6 ile değiştirmeniz yeterli değildir. Bunun yerine, iki
bir süre yan yana koşacak. Web sitenize IPv6 desteği eklemek
IPv4 yapılandırmanızla birlikte yapılır.

Sunucu Benchmark Özellikli

Öncelikle, sunucunuzu IPv6 adreslerini dinleyecek şekilde yapılandırmanız gerekir. Bu, sunucu yazılımına göre değişir, bu nedenle belgelerinize bakmanız gerekir. Örneğin, Nginx’te, sunucu yapılandırma dosyasına aşağıdaki satırı eklemeniz yeterlidir:

[::]kod IPv6 adreslerini temsil eder.

Ardından, web siteniz ve çıplak alanınız için bir AAAA kaydı eklemeniz gerekecek. Bu, web sitenizi kurduğunuzda muhtemelen etki alanı kayıt şirketiniz aracılığıyla yapılandırdığınız A kaydının IPv6 sürümüdür.

Ayrıca DNS sunucularınızın IPv6 adresleri olduğundan emin olmanız gerekir. Aksi halde, siteniz IPv6 üzerinden trafiğe hizmet etse de, kullanıcılarınızı gerçekten oraya yönlendirmek için IPv4’e ihtiyacınız olacaktır. Bunu kullanarak kontrol edebilirsiniz. kim komutunu takiben alan adınızı takip edin.

Bir posta sunucusu da çalıştırıyorsanız, işler biraz daha karmaşıktır. Posta sunucularınız için bir IPv6 adresi eklemeniz gerekir. IPv4 sunucularını giden posta için SPF kaydınızda listelerseniz, IPv6 adreslerini de listelemeniz gerekir.

Bu en azından nereden başlayacağınız konusunda bir fikir vermeli
web sitene IPv6 ekleyerek.

Sonuç

Rakamlar eski IPv6 IP adreslerinden biraz daha karmaşık görünse de, IPv6 gerçekten o kadar karmaşık değildir. Size sonradan kurtaracağı sorun göz önüne alındığında, sitenizi şimdi IPv6 için ayarlamak zorunda kalmadan beklemek yerine, daha iyi bir durumda olacaksınız.

Yorum yapın