iPhone’dan Android’e nasıl geçilir? Herşeyinizi aktarın.

Bu kılavuzu ilk olarak 2013’te yazdığımızda, uzun soluklu bir parçaydı, çünkü – özünde – her şeyi aktarmak acı vericiydi. Neyse ki bu artık böyle değil. Hem Apple hem de Google, her birini ‘diğer’ taraftaki kullanıcıları işletim sistemlerine yönlendirmek amacıyla değiştirme işlemini basitleştirmiştir.

iPhone’unuzu elden çıkarmak ve bir Android telefon almak istiyorsanız harika bir haber, iki işletim sisteminin sundukları özellikler bakımından hemen hemen aynı olması. Bazı açılardan, Android’in en son sürümü daha fazlasını sunar.

iOS’tan Android’e veri aktarabilir miyim?

Evet, iOS için Google Drive uygulamasını kullanarak, iPhone verilerinizi tek seferde buluta yedekleyerek tamamlayabilirsiniz. Bu, fotoğrafları ve videoları Google Foto, Rehberdeki kişiler ve Takvim etkinlikleri ile Takvim ile senkronize etmeniz gerekmediği anlamına gelir: tüm bunları sizin için otomatik olarak yapar.

iPhone’dan Android’e geçmeli miyim?

En iyi Android telefonlar iPhone’un yapısı, özellikleri ve performansı ile eşleşir, ancak tüm Android’ler aynı değildir. Sayısız Android sürümü var ve iPhone kullanıcılarının yeni ellerinde iPhone deneyimini çoğaltmak için Android’in yeni bir sürümüne ihtiyacı var. Unutmayın, iPhone’un aksine, yeni bir işletim sistemi ortaya çıktığında telefon üreticinizin modelinizi Android’in en son sürümüne yükseltmesi garanti edilemez. (Yalnızca Google Pixel telefonları bu güvenceyle birlikte gelir.)

İyi haber şu ki herhangi bir Android telefonunda e-posta, takvim, Twitter ve Facebook bir iPhone’da olduğu gibi çalışıyor. E-posta için Gmail’i zaten kullanıyorsanız, e-postayla ilgili hiçbir şey yapmak zorunda kalmazsınız.

Diğer uygulamalar da bir faktördür. Favori iOS uygulamalarınız Google Play’de olmalı, ancak Android’e başlamadan önce kontrol edin. Ücretli uygulamalarınızı değiştirme maliyetinin faktörü: uygulama yapanlar, mallarını yüklediğiniz her platform için ayrı olarak ücret alırlar;

Android’de iCloud yok ve FaceTime ve iMessage gibi yalnızca Apple uygulamalarını yükleyemezsiniz, ancak Android’de iMessages almak için sıkıntılı bir geçici çözüm vardır.

İlginizi çekebilir:  2019'da Çıkacak En İyi Akıllı Telefonlar

Dikkate almanız gereken son maliyet: iTunes’dan satın aldığınız müzik ve videolar. Neredeyse tüm iTunes müzik dosyaları DRM içermez ve Android telefonlar bunları saklar ve oynatır. Ancak Apple’dan satın aldığınız TV şovları ve filmler çok farklı bir hikaye. Android videoda iTunes videosunu izlemenin meşru bir yolu yoktur – aynısı Gazete Bayisi dergileri ve iBooks için de geçerlidir. Her ikisinden de büyük bir kütüphaneniz varsa, bu hayal kırıcı olabilir.

Kişileri, takvimleri, fotoğrafları ve videoları iPhone’dan Android’e nasıl taşırsınız?

Henüz yapmadıysanız, Google Drive uygulamasını iPhone’unuzdaki App Store’dan indirin. Başlatın ve Google hesabınıza giriş yapın (sizde yoksa bir tane oluşturun). Uygulamanız zaten varsa, en son sürüme güncellediğinizden emin olun.

Yalnızca film rulonuzdaki kişisel videolardan bahsettiğimizi, video satın almadığımızı unutmayın (bir dakika içinde onlara ulaşacağız).

  1. Sol üstteki hamburgere (üç yatay çizgi) ve beliren menüde Ayarlar’a dokunun.
  2. Yedekleme üzerine dokunun
  3. Seçenekleri belirlemek için listedeki her girişe dokunun
  4. Yedeklemeyi Başlat’a dokunun

Telefonunuzu takmanız ve Wi-Fi’a bağlamanız gerekir. Uyarının dediği gibi, işlem birkaç saat sürebilir.

Orijinal tam çözünürlüklü fotoğrafları ve videoları görmek istiyorsanız, kotanıza göre yeterli miktarda ücretsiz Google Drive depolama alanına ihtiyacınız olacak. Yalnızca ‘Yüksek Kalite’yi seçerseniz, ücretsiz olarak sınırsız depolama alanı elde edersiniz.

Apple e-posta hesabınızı kullanmaya devam etmek istiyorsanız, Android’de iCloud e-postasının nasıl ayarlanacağını ayrı ayrı açıklıyoruz.

Videoları iPhone’dan Android’e nasıl taşırım?

DVD’lerden kopyaladığınız videolar, üçüncü taraf bir medya oynatıcı uygulaması yüklemeniz gerekebilir, ancak Android’de oynatılacaktır. Ancak, iTunes’dan satın alınan videoların dijital haklar sorunları nedeniyle iyi bir şekilde oynatılması mümkün değildir.

Android, Google Play Filmler ve TV, Netflix ve Amazon Prime Video da dahil olmak üzere birden fazla video servisine ev sahipliği yapıyor, ancak Apple Video uygulaması yok.

İlginizi çekebilir:  Dünyanın En Küçük Cep Telefonu İle Tanışın

İPhone’dan Android’e müzik nasıl taşınır?

iPhone’unuzu bir PC veya dizüstü bilgisayar ile senkronize ediyorsanız, müziğiniz üzerinde olmalıdır. Telefonunuzdaki iTunes’dan müzik satın aldıysanız, müziği aktarmak için bilgisayarla senkronize etmeniz yeterlidir. Müzik dosyaları AAC biçiminde olabilir (Apple’ın kendisine ait), ancak Android telefonlar bunları çalabilir. Bunun tek istisnası, 2009’dan önce AAC Korumalı biçimde satın alınan müzik. Bununla birlikte, bunları DRM olmayan sürümlere yükseltebilirsiniz.

Android ile ilgili en güzel şeylerden biri, telefonunuzun bilgisayarınızda bir depolama aygıtı ya da bellek çubuğu gibi görünmesidir. Müzik dosyalarını üzerine sürükleyip bırakın (tercihen Müzik klasörüne), Android gerisini halleder. Bu, sayısız mağazadan satın alınan yırtık CD’ler ve müzik için aynıdır ve yalnızca iTunes’dan değil, seçtiğiniz indirme veya akış mağazasından Android cihazınızdan müzik satın alabilirsiniz.

Dosyalarınızı aktarmak için kaydolabilir ve Google Müzik’i kullanabilirsiniz. Müziğin Google Müzik aracılığıyla iTunes’dan Android’e nasıl taşınacağı ile ilgili tüm talimatlar için burayı tıklayın.

Herhangi bir nedenden dolayı müziğinizi bir PC veya dizüstü bilgisayarda (veya Mac) yoksa, önce bunu yapmanız gerekir. Eski bir iPhone’umuzda bunu yapmak için WideAngle Yazılımından TouchCopy kullanıyorduk, ancak bunun maliyeti £ 30 civarında. Müziğiniz bilgisayardayken, Android’inizi USB ile kolayca bağlayabilir ve müzik dosyalarını sürükleyip bırakabilirsiniz.

2011 yılında blog serüveni başladı. Başarılı birçok blog girişimi oldu. O günden beri birçok web sitesine ve şirkete içerik sağladı. Teknoloji ve tasarım tutkunu. Kısacası, her konuda insanlara yardımcı olmaya çalışan bir fani.

Yorum yapın