Google’dan Android Cihazlar İçin Şifresiz Giriş Dönemi

Parmak izi güvenlik resmi

Google, şifre gerektirmeyen bir geleceğe önemli bir adım attı ve telefon kullanıcılarının sadece Android telefonlarını kullanarak bazı web sitelerinde oturum açmasına izin verdi. Google, Pazartesi günkü Google’ın Pixel telefonlarından başlayıp önümüzdeki günlerde diğer nispeten yeni Android telefonlara yayılan bir şifre veya parmak izi kullanarak bir siteye giriş yapabileceğiniz anlamına geliyor.

Dongjing He ve Christiaan Brand, Pazartesi günkü bir blog yazısında, “Bu yeni özellik, kimlik doğrulamayı herkesin kullanımı için daha güvenli ve daha kolay hale getirme yolunda attığımız bir adımdır.” dedi. Şimdilik hizmet Google’ın passwords.google.com.tr web sitesinde çalışıyor, ancak şirket diğer Google hizmetlerine genişletmeyi planlıyor.

Not almamış olmanız durumunda şifreler berbattır – en güvenli olanlar yazması ve hatırlaması en zor olanlar olur. Hatta internet üzerinden şifreleri ve diğer kişisel verileri girmek birçok ihlal sorununa yol açabiliyor. Google’ın Android’i bir kimlik doğrulama cihazı olarak kullanması, şifre sorunlarının ötesinde önemli bir adımdır.

Ama şimdilik sadece küçük bir adım. Google, yalnızca ilk kez giriş yapmak yerine kimlik doğrulamanızı onayladığınız “yükseltme” durumlarında sunuyor. Microsoft, Outlook.com, Skype, OneDrive ve Xbox Live gibi çevrimiçi hizmetlerini parola sonrası konusunda çok daha agresif bir süreç.

Her iki hamle de, Google’ın Hızlı Kimlik Çevrimiçi (FIDO) İttifakı adlı bir konsorsiyum aracılığıyla geliştirilmesine yardımcı olan FIDO2 adlı açık bir kimlik doğrulama standardıyla mümkün kılındı.

Daha yüksek güvenlikli durumlar için, ilk kez yeni bir cihaza giriş yapmak gibi Google, kendi Titan modelleri ve Yubico gibi şirketlerden üçüncü taraf modelleri de dahil olmak üzere donanım güvenlik anahtarlarını desteklemektedir. Bu da FIDO2 tarafından etkinleştirildi.

İlginizi çekebilir:  Android Telefonda Pil Ömrü Nasıl Uzatılır?

2011 yılında blog serüveni başladı. Başarılı birçok blog girişimi oldu. O günden beri birçok web sitesine ve şirkete içerik sağladı. Teknoloji ve tasarım tutkunu. Kısacası, her konuda insanlara yardımcı olmaya çalışan bir fani.

Yorum yapın