Google Drive Nasıl Kullanılır?

Google Drive, size 15GB ücretsiz bulut depolama olanağı sağlayan çevrimiçi bir depolama hizmetidir. Belgeleri depolamak ve oluşturmak, klasörleri ve dosyaları başkalarıyla paylaşmak veya harici hizmetlere veri toplamak ve aktarmak için kullanabilirsiniz.

Google Drive’ı özel yapan, Google’ın diğer uygulamalarıyla bütünleşmesidir: Google Dokümanlar, Google E-Tablolar, Google Slaytlar ve diğerleri. Bu eğitici yazıda, size Google Drive’ın temel özellikleri konusunda yol göstereceğiz:

Google Drive Fiyatı: Bedava.

Google Drive’a Başlarken

Drive, drive.google.com adresindeki tarayıcıda, Google’ın Yedekleme ve Senkronizasyon uygulamasını kullanarak masaüstünde veya iOS ve Android için Google Drive uygulamaları sayesinde kullanılabilir. Başlamak için Google Drive ana sayfasına gidin ve bir hesap oluşturun veya oturum açın.

Göreceğiniz ilk şey Benim sürücüm görünümü ve daha önce eklediğiniz klasörleri veya dosyaları En son erişilen dosyaların bir listesi olacaktır. Google Drive’a hiç erişmediyseniz, sizinki biraz daha boş görünecektir.

Google Drive başlangıç ​​görünümü

Sol kenar çubuğunda, birkaç kullanışlı kısayol göreceksiniz.

  • Sürücüm: Bu sizin kişisel depolama alanınız: kişisel olarak oluşturduğunuz veya yüklediğiniz dosya ve klasörler. Tıklamak sizi kök klasörünüze döndürecektir. İçeriğini genişletmek için oka tıklayın.
  • Bilgisayarlar: Google’ın Backup and Sync uygulamasını bir bilgisayara yüklediyseniz, burada görünecektir. Birden fazla bilgisayarınız varsa ve bunlar arasında dosya aktarmak istiyorsanız bu seçenek kullanışlıdır.
  • Benimle paylaşılanlar: Bazen insanlar dosya ve klasörleri kişisel olarak sizinle paylaşırlar. Yeni bir belgeyi görüntüleme veya düzenleme izniniz varsa, burada görünecektir. Kendinize ait olmayan dosya ve klasörlere hızlı bir şekilde erişmek için bu seçeneği kullanın.
  • Son: Son zamanlarda erişilen dosyaların azalan bir listesi. Burada görünen dosya, son zamanlarda değiştirildiği, ancak son zamanlarda açıldığı anlamına gelmez.
  • Yıldızlı: Daha sonra hızlı geri almak için Google Drive’ınızdaki herhangi bir öğeyi “yıldızlandırabilirsiniz”. Drive’ınızdaki herhangi bir öğeye sağ tıklayın ve Yıldızlı Listeye eklemek için Dosyalarınız için sık kullanılan bir sistem gibi düşünün.
  • Çöp Kutusu: Sildiğiniz herhangi bir şey buraya taşınır ve isterseniz geri yüklenebilir. Çöp kutusu, yalnızca ekranın üstündeki düğmeyi kullanarak elle boşalttığınızda kalıcı olarak silinir.

Google Drive’da Klasörler Nasıl Oluşturulur ve Yüklenir

Klasör oluşturmak, dosyalarınızı daha iyi düzenlemenize yardımcı olur. Bir klasör oluşturmak için Yeni ve Klasör seçin. Görünen kutuda, klasörünüze bir ad verin ve Tamam Oluştur diyin.

Yeni bir klasör oluşturma

Klasörü oluşturduktan sonra, çift tıklatarak açabilirsiniz.

Bir klasörün içindeyken, o klasördeki tüm alt klasörleri ve dosyaları ve ekranın üst kısmında görüntülenen klasörün geçerli yolunu görürsünüz. Bu yol adının herhangi bir bölümünü tıklayabilirsiniz (örneğin, Benim sürücüm).

Google Drive'daki Ekmek Kırıntıları

Yeni bir klasör oluşturmak yerine, bilgisayarınızdan bir klasör ve içeriğini yüklemek istiyorsanız, Yeni > Klasör yükleme ve Tamam’ı tıklatın. Ardından bilgisayarınızdan klasörü seçin.

Google’ın Chrome tarayıcısını kullanıyorsanız, tüm bir klasörü Google Drive’ınıza sürükleyip bırakabilirsiniz; klasörünüzdeki tüm klasörler Google Drive’da korunacaktır.

Google Drive’da Dosya Oluşturma ve Yükleme

Klasörler organizasyon için mükemmeldir, ancak dosyalar Google Drive’ın ekmeği ve tereyağıdır.

Mevcut bir dosyayı yüklemek için Yeni > Dosya yükleme ve yüklemek istediğiniz dosyayı seçin. Alternatif olarak, dosyayı bilgisayarınızda (Finder / Explorer’da veya masaüstünüzde) bulabilir ve ardından tıklayıp tarayıcı penceresine sürükleyebilirsiniz. Dosyanızın yüklenmeye hazır olduğunu bildiren bir ekran bildirimi görmelisiniz. Aktarımı başlatmak için tıklamayı bırakın. Dosyalar, görüntülemekte olduğunuz klasöre yüklenir.

Dosya yükleme

Yeni bir dosya oluşturmak istiyorsanız (bilgisayarınızda zaten mevcut olan bir şey değil) Yeni ve ardından istediğiniz dosya türünü seçin: Google Dokümanlar (kelime işlem belgesi), Google Sayfaları (e-tablo) veya Google Slaytlar (sunum). Eğer geziniyorsanız Daha, Google Formlar, Google Çizimler ve Google Sites da dahil olmak üzere başka birçok seçenek göreceksiniz. Bağlandığınız üçüncü taraf web uygulamaları da bu listede görünecektir.

Google Drive'dan herhangi bir türde dosya oluşturun

Yeni bir dosya oluşturduğunuzda, Google Drive, çubuğu ilgili uygulamaya aktarır. Dosyanız, doğru Google Apps uygulamasını kullanarak (örneğin, Google Dokümanlar veya Google Sayfaları) yeni bir sekmede açılacaktır. Bu yeni uygulama hala Google Drive’ı depolama ortamı olarak kullanıyor, ancak dosyayı düzenlemek için farklı bir uygulama içinde çalışıyorsunuz.

Word, Excel ve diğer dosya türleri ile nasıl çalışılır

Word, Excel veya Google’a ait olmayan başka bir uygulamadan bir dosya yüklediyseniz, dosyaya çift tıklayarak önizlemesini yapabilirsiniz.

Önizleme penceresinin üst kısmında, simgesine tıklayın. Google Dokümanlar ile aç (veya Google Sayfaları ile aç bir e-tablo için) ve dosyanız bir Google dosyasına dönüştürülecek.

Ön izleme

Bu yeni dosya hedef uygulamada düzenlenebilir. Belli elemanlarla -özellikle biçimlendirme- bazı uyumluluk sorunları olabilir, fakat çoğu fonksiyon aynı şekilde çalışır. (Dosyanızı, altındaki orijinal biçime dönüştürebilir ve indirebilirsiniz. Dosya> Farklı indir.)

Yeni dosya, orijinal dosyayla aynı klasöre kaydedilir ve orijinal dosya da korunur. Yanındaki simge nedeniyle bunun Google sürümü olduğunu bileceksiniz.

Google Drive’da Dosya ve Klasörleri Taşıma

Dosya ve klasörleri Google Drive’da istediğiniz yere sürükleyip bırakarak taşıyabilirsiniz. Veya sağ tıklayıp Taşı seçebilirsiniz. Sonra dosyayı veya klasörü nereye taşımak istediğinizi seçebilirsiniz.

Taşınmak

Google Drive’dan Dosya ve Klasörleri İndirme

Google Drive’da bilgisayarınıza indirmek istediğiniz bir dosyanız varsa, sağ tıklayın ve ardından İndir diyin. Klasörleri de bu şekilde indirebilirsiniz: Google Drive, onları Finder / Explorer’dan bir tıklamayla genişletebileceğiniz bir .ZIP arşivinde derleyecektir.

Bir dosyayı indir

Google Drive’da Nasıl Arama Yapılır?

Bir dosyayı veya klasörü hızlıca bulmak için, Arama Sürücüsü Ekranın üstündeki alan. Arama kutusundaki aşağı oku tıklatarak ve ölçütlerinizde ince ayar yaparak gelişmiş bir arama yapabilirsiniz.

Google Drive'da ara

Google Drive’da Dosya ve Klasörleri Nasıl Paylaşırım?

Google Drive, dosyaları istediğiniz kişiyle paylaşmanıza izin verir. Belgeler, E-Tablolar ve Slaytlar üzerinde ortak çalışmak için ayrı ayrı dosyalar paylaşabilirsiniz; görüntülerle dolu klasörleri arkadaşlarınızla paylaşın; veya başkalarının görüntüleyebilmesini istediğiniz bir dosyaya genel bağlantı gönderin.

Bir dosyayı paylaşmak için, o dosyayı sağ tıklayın ve ardından Paylaş diyin.

Oradan birçok seçenek var.

Dosya ve klasörleri belirli kişilerle paylaşın

Adlarını (Google ortakları için) veya e-posta adreslerini kullanarak dosyalara ve klasörlere belirli insanlar ekleyebilirsiniz. E-posta adreslerini yazıp gönderin.

Giriş alanının yanındaki kutu izinleri tanımlamanızı sağlar.

  • Bir dosyayı paylaşıyorsanız, diğer kişiler bu dosyayı Düzenleyebilir, Yorum yapabilir, ve Görüntüleyebilir. (Not: dosya türüne bağlı olarak, bu seçenekler farklı olabilir. Örneğin, Google Formlar yalnızca Görüntüleyebilir izni vardır. Bu, dosyanız üzerinde ne kadar kontrol sahibi olduğuna karar vermenizi sağlar.
  • Bir klasörü paylaşıyorsanız, diğer kişiler bu klasörü Organize edebilir, ekleyebilir ve düzenleyebilir ve Sadece görebilir. Birine bir klasöre verdiğiniz izinler, o klasör içindeki tüm dosyalara da uygulanır.

İnsanları bilgilendir onay kutusu varsayılan olarak işaretlenecek ve paylaşımda bulunduğunuz herkes bir e-posta alacak. E-postalarını almalarını istemiyorsanız, tıklamadan önce bu kutunun işaretini kaldırın.

Dosya ve klasörleri daha geniş bir kitleyle paylaşın

Henüz kiminle paylaşımda bulunduğunuzu bilmiyorsanız veya web’de yayınlamak için genel bir bağlantı almayı tercih ediyorsanız, Paylaşılabilir link al. Açılan listeyi kullanarak bu bağlantının izinlerini tanımlayabilir ve Bağlantıyı kopyala Bağlantıyı panoya kopyalamak için

Dosya Eklemek

Google Drive’da bir dosya oluşturduğunuzda, bu dosya adı verilen kişisel Drive’ınızda bulunur. Benim sürücüm. Bu dosyayı paylaşabilir, yeniden adlandırabilir ve indirebilirsiniz. Hala Sürücünüzde kalacaktır.

Paylaşılan dosyalar biraz farklı davranır. Genel bir bağlantı verildiğinde veya bir dosya üzerinde ortak çalışmaya davet edildiğinde, bu dosya otomatik olarak telefonunuza eklenmez. Benim sürücü depolama (depolama kotanıza göre sayılmaz). Bu öğelerden birini sürücünüze eklemek için Sürücüme ekle Dosyanın en üstünde başlığının yanındaki simge.

Sürücüme ekle

Paylaşılan dosyaları şuraya eklemek: Benim sürücüm; onları klasörler halinde düzenlemenizi sağlar. Bu dosyanın sahipliğini otomatik olarak size aktarmaz, ancak kalıcı olarak kendi dosyalarınızın arasına bir kısayol yerleştirir.

Sağ tıklatarak ve seçerek sahibi olduğunuz yeni bir sürüm oluşturmak için herhangi bir dosyayı çoğaltabilirsiniz. Bir kopyasını oluştur.

Bir kopyasını çıkarmak

Masaüstü ve Mobilde Google Drive

Google Drive bir web uygulamasıdır, ancak aynı zamanda masaüstü ve mobil uygulamalar sunar.

Yedekleme ve Senkronizasyon

Masaüstü uygulaması, Yedekleme ve Senk. Benim sürücüm Masaüstünüzdeki depolama. Takıldığında, Yedekle ve Senk, Mac’inizdeki veya PC’nizdeki diğer herhangi bir klasör gibi çalışır. En önemli fark Google’ın klasörlerine bağlı olması ve her zaman yükleme ve indirme değişikliklerini kontrol ediyor. (Bilgisayarınızda Dropbox veya Box varsa, aynı şekilde çalışır.)

Yedekleme ve Senkronizasyon uygulaması

Bilgisayarınıza dosya yüklemek veya dosya indirmek istiyorsanız, Yedekle ve Senk, bunu yapmanın harika bir yoludur. Bir web tarayıcısına güvenilmez ve işlem arka planda gerçekleşebilir. Zaten bilgisayarınızda bulunan herhangi bir dosyaya göz atarak Google dosyalarınıza da hızlı bir şekilde erişebilirsiniz.

Bir web tarayıcısı açmak ve düzenlemeye başlamak için herhangi bir Google dosyasına çift tıklayın. Masaüstünüze kopyalamak için bir dosyayı sürükleyip bırakın. Kes, kopyala ve yapıştır özelliğini kullanarak işleri taşıyın; kurumsal değişiklikleriniz de web’e yansıyacak.

Mobil için Google Drive

Android ve iOS için Google Drive, varsayılan olarak sürücünüzün içeriğini indirmemesi dışında, masaüstü sürümüyle aynı şekilde çalışır. Google Drive’a cihazınız üzerinden erişebilir, öğeleri paylaşabilir ve düzenleyebilir, dosyaları indirebilir ve dosyaları görüntüleyebilirsiniz.

İOS'da Google Drive

Dosyaları düzenlemek için her uygulamanın bireysel mobil uygulamasını (örneğin, Google Dokümanlar, Google Sayfaları vb.) İndirmeniz gerekir.


Google Drive’da uzmanlaştıktan sonra, Google Drive iş akışlarınızı otomatikleştirmek için deneyin. Örneğin, diğer uygulamalarda yaptığınız işlemleri temel alarak dosyaları otomatik olarak oluşturabilir, kopyalayabilir veya taşıyabilirsiniz.

Yorum yapın