Eski iPhone’umla Ne Yapabilirim?

Eski iPhone'lar yıldırım kablolarının yanında üst üste yığılmış.
Anna Hoychuk / Shutterstock

Eski iPhone'unuz yenisini alır almaz işe yaramaz hale gelmiyor. Sadece bir çekmeceye atmayın – satabilir, geri dönüşüm yapabilir veya hoş bir şeye çevirebilirsiniz!

Sat, Bağış Yap veya Geri Dönüştür

Eski elektroniklerinizi genellikle satmasanız bile, eski iPhone'unuzu satmayı düşünmelisiniz. Android meslektaşlarına göre çok daha fazla değer korurlar. Apple ekosisteminin cazibesi, sağlam yapısı ve Apple’ın iOS güncellemeleriyle eski cihazlara bağlılığını sürdürdüğü için, eski bir iPhone birçok tüketici için mükemmel bir seçimdir.

Ayrıca iPhone'unuzu, bir arkadaşınıza ya da akrabalarına seve seve vereceğini de söyleyebilirsin. Bütün haftasını yapabilirsin! Verilerinizi yedeklediğinizden emin olun ve ardından Ayarlar> Genel> Sıfırla altındaki her şeyi silin.

Eski bir iPhone da çocuklar ve gençler için mükemmel bir ilk veya ikinci akıllı telefon. Bu rotaya giderseniz, ebeveyn kontrolü uygulamasını Ekran Saati ayarlamayı unutmayın.

Eski iPhone'unuz iyi çalışmıyorsa, geri dönüştürmeyi düşünün. Ayrıca eBay'de satmayı da deneyebilirsiniz. Yedek parçalar için hurdaya almak isteyen biri satın alabilir, ancak eğer işlevsel değilse, bunun için fazla para alamayabilirsiniz.

Apple, eski iPhone'ları elinizden alır ve Apple Trade In programı aracılığıyla bir miktar Apple Store kredisi bile alabilirsiniz. Yerel Apple perakende mağazanızdan bırakabilir veya postayla gönderebilirsiniz.

Bu fikirlerden hiçbiri size çekici gelmiyorsa, eski iPhone'unuzu geri dönüştürmenin başka yolları da var.

Jailbreak It

Yetkisiz üçüncü taraf yazılımı yüklediğinizde bir cihazı “jailbreak” yaparsınız. Bunu bir iOS aygıtına yaptığınızda, Apple'ın üzerindeki birçok kısıtlamayı kaldırır. Bu, uygulamaları diğer konumlardan yükleyebileceğiniz anlamına gelir (yalnızca App Store'u değil) ve iOS'un çalışma şeklini temelden değiştirir.

Hacker'lar Ağustos 2019'da iOS 12.4 (ve 12.4.1 için kısmi) için tam bir jailbreak yayınladı. Doğrudan cihazınıza yüklemek için unc0ver veya TAIG9'a doğrudan Safari'ye yükleyebilirsiniz veya iTunes üzerinden yüklemek için bellenimi indirebilirsiniz. .

“Ama neden sadece gündelik cihazını hapse atmıyorsun?” Ağladığını duyuyorum. Gerçek şu ki, hapisten kaçmanın bazı dezavantajları var. Güvenlik açısından mükemmel olmayan jailbreak durumunuzu korumak için aynı iOS sürümünü kullanmanız gerekir. Ayrıca, hapse girdiğinizde, Apple’ın tüm güvenlik önlemlerini kaldırırsınız.

Ek olarak, bazı uygulamalar (özellikle bankacılık veya mobil ödeme işlemcileri gibi güvenlik odaklı uygulamalar) hapsedilmiş bir cihazda çalışmaz. Sonraki iOS sürümlerini kırmaya çalışan cezaevi topluluğunun insafına kalacaksınız, ancak başarı oranları büyük ölçüde değişiyor. İOS 12.4'ten önce, iOS 9 en son kamuya açık jailbreak tahliyesiydi.

Jailbroken iPhone'unuzu önemli şeyler için kullanmazsanız, riskleri azaltabilirsiniz. Birincil Apple Kimliğinizi kullanmanız veya evin dışına götürmeniz gerekmez. Yıllarca hisse senedi iPhone kullandıysanız, tweaks yüklemek ve şarj animasyonundan bildirimleri işleme biçimine kadar her şeyi değiştirmek eğlenceli olabilir.

Avuçiçi Oyun Konsoluna Dönüştürün

İPhone Gamepad Controller için yapılan Gamevice.
apple.com

Eski iPhone'lar bile birkaç oyunla başa çıkabilir. Ana cihazınızdaki pilin bitmesinden endişe duyuyorsanız, oyunlara adanmış bir yedek kötü bir fikir değildir. Bir ebeveynseniz, ihtiyaç duyduğunuzda kırbaçlamak için dikkatinizi dağıtmak için bir iPhone yüklemesini sevebilirsiniz.

Birkaç yıl geçmiş olsa bile, oyun oynamak için özel bir cihaza sahip olmak iyi bir fikirdir. Apple Arcade, 100'ün üzerinde yeni ve özel oyun içeren, yaklaşmakta olan premium oyun aboneliğidir. İOS 13'ten bir süre sonra piyasaya sürülecek ve Xbox One ve PlayStation 4 denetleyicileri için yerel destek de sağlayacak.

Mevcut iOS uyumlu denetleyicileri de satın alabilirsiniz. Gamevice (79,95 $) iPhone'unuzu belirsiz bir şekilde Nintendo Switch'e benzeyen bir şeye dönüştürür. Steelseries Nimbus (59,99 $) normal bir kablosuz kontrol cihazı şeklini alır (ve aynı zamanda Apple TV ile de çalışır). Nvidia Shield'a benzemeyen hepsi bir arada oyun deneyimi için Steelseries SmartGrip'i (9,99 $) ekleyebilirsiniz.

Denetleyici desteği olan oyunların sayısı zaten etkileyicidir, ancak bu sayının iOS 13 ve Apple Arcade piyasaya sürüldükten sonra artmasını bekler. İşte şu anda bir denetleyici ile oynayabileceğiniz birkaç oyun:

Ayrıca iOS için Steam Link uygulamasını indirebilir ve Steam kitaplığınızı tam denetleyici desteği ile iPhone'unuzda çalabilirsiniz. Controller.wtf'de kontrolör destekli diğer iOS oyunlarına göz atın.

Sürüş veya Yürüyüş GPS'i olarak kullanın

İPhone Çevrimdışı Haritalar için Google Haritalar.

İPhone'unuzu GPS olarak kullanmanın en kötü yanı, aynı zamanda bir akıllı telefon olması. Batarya sadece iki kez daha hızlı bitmiyor, aynı zamanda yabancı bir yere giderken bir arama alırsanız, iPhone'unuz GPS görevlerini duraklatıyor.

Öyleyse neden yedek iPhone'unuzu özel bir GPS olarak kullanmıyorsunuz? Apple Maps, Google Maps ve MAPS.me dahil birçok uygulamayla çevrimdışı olarak gezinebilirsiniz. Çevrimdışı kullanmak için rota bilgilerini Apple Haritalar'dan indirebilirsiniz. Bunu yapmak için internete bağlanın, almak istediğiniz rotayı bulun ve ardından “Git” düğmesine dokunun veya tıklayın.

Şimdi, Wi-Fi olmadan bile, cihazınız rotanızı hatırlamalıdır (uygulamayı öldürseniz bile). Yeni bir rota planlamak için, yine de internete yeniden bağlanmanız gerekir. Siz dışarıdayken bunu yapmanın bir yolu, eski iPhone'unuzu yenisine bağlamaktır. Hücresel bağlantınızı paylaşmak için Ayarlar> Kişisel Bağlantı Noktası'na gidin.

Tüm alanları Google Haritalar'dan indirebilir ve çevrimdışı olarak kullanabilirsiniz, bu nedenle Apple Haritalar'dan daha faydalıdır. Bunu yapmak için, Google Haritalar uygulamasını başlatın ve sonra ana menüden Çevrimdışı Haritalar'ı seçin. Yerel bir bölgenin haritasını indirdikten sonra, aktivite arayabilir veya rotaları çevrimdışı olarak planlayabilirsiniz.

Son olarak, OpenStreetMaps tarafından sağlanan açık kaynaklı verileri kullanan MAPS.me var. Çevrimdışı olarak kullanmak, gezinmek veya ilgi çekici yerler aramak için tam destekle birlikte geniş alanları bu uygulamadan indirebilirsiniz. Yürüyüş yaparsanız, bölgeniz için OSM'den temin edebileceğiniz detay seviyesine bağlı olarak, yeterli olabilecek tek uygulama budur. Ancak, MAPS.me, özel bir yürüyüş GPS'inin yerine geçmez.

Smarthome veya Apple TV Uzaktan Kumandasına Dönüştürün

İPhone'u Apple TV Uzaktan Kumandası Olarak Kullanma

Apple’ın Home uygulamasıyla, çeşitli HomeKit uyumlu akıllı ev cihazlarınızı kontrol edebilirsiniz. Tek bir “terminal” istiyorsanız tüm aile kullanabilir, neden eski iPhone'unuzu kullanmıyorsunuz? Cihazı beşikte veya kablosuz şarj matında şarj etmek için bırakabilir ve ışıkları kısmak veya sıcaklığı ayarlamak için kullanabilirsiniz.

Eski iPhone'unuzu tamamen işlevsel bir Apple TV uzaktan kumandası olarak da kullanabilirsiniz. Uzaktan kumandayı eşleştirmek için Apple TV'nizde Ayarlar> Uzaktan Kumanda seçeneğine gidin. Birçok yönden bir iPhone standart uzaktan kumandadan daha iyi çalışır çünkü bir yazılım klavyesi ile metin yazabilirsiniz. Siri Kumandanızı kaybettiyseniz, elması yerine Apple'a 59 $ ödeyerek yener.

Onunla Müzik Yap

İPhone etkileyici bir müzik yapma uygulamaları kütüphanesine sahiptir. Bunlar arasında GarageBand gibi özel ses iş istasyonları, Auxy gibi kolay araç gereçler ve Animoog veya STARK gibi özel yazılım enstrümanları ve gitar işlemcileri sayılabilir. TouchOSC ile özel bir dokunmatik ekran MIDI denetleyicisi de oluşturabilirsiniz.

Yedek bir iPhone, MIDI klavyeye bağlı özel bir amplifikatör simülatörü veya sentezleyici olarak müzik yapma iş akışınıza güzel bir şekilde uyum sağlayabilir. Ayrıca, arama alma veya dahili belleği en sevdiğiniz yaratıcı uygulamalardan başka bir şeyle doldurma konusunda endişelenmenize gerek yok.

Doğru ekipman ve yazılım ile iOS'ta müzik yaratmanın ne kadar eğlenceli ve kolay olduğunu görünce şaşıracaksınız.

İPod olarak kullan

IPhone için Mobil VLC.

Eski iPhone'unuzu bir iPod veya müzik akışı oynatıcısı olarak da kullanabilirsiniz. 16 GB'lık bir iPhone bile müzik kitaplığınızın büyük bir bölümünü tutabilir. Müzik dosyalarınızı iTunes aracılığıyla aktarabilir veya Apple Music ve Spotify gibi müzik akışı servisleriyle senkronize edebilirsiniz. Bu şekilde, çevrimdışı dinlemek için tüm cihazınızı müzikle doldurabilirsiniz ve birincil mobil cihazınızı etkilemez.

Küçük ekranın sakıncası yoksa, cihazınızı gidip gelirken izlemek için film veya TV şovları ile yüklemek için Mobil için VLC kullanın. VLC, dosyaları bir tarayıcı aracılığıyla cihazınıza sürükleyip bırakmanıza izin verir. Uygulamayı indirin, ana menüdeki web arayüzünü etkinleştirin ve ardından dosyaları yüklemek için belirtilen adresi ziyaret edin.

Güvenlik Kamerasına Dönüştürün

Eski bir iPhone'u güvenlik kamerası olarak da kullanabilirsiniz. Hem kameranızı canlı izlemek hem de görüntüleri daha sonra kullanmak üzere buluta kaydetmek için kullanabileceğiniz çeşitli uygulamalar vardır. Bunun çalışması için iPhone'u uygun bir yere monte etmeniz ve bir Yıldırım kablosu ile güçlendirmeniz gerekir.

Bunu yapmak için kullanabileceğiniz uygulamalar AtHome, Presence ve Manything'dir. Bunlar premium ürünlerdir, bu nedenle bunlardan en iyi şekilde yararlanmak için abone olmanız gerekebilir. Ancak, otomatik hareket algılama (insanları gölgelerden ayıran AI ile), bağlı bir kameraya iki yönlü konuşma ve aynı anda birden fazla kamerayı izleme desteği gibi özellikler sunar.

Eski Android telefonları da güvenlik kameralarına dönüştürebilirsiniz.

Bir Web Kamerasına Dönüştürün

İPhone, EpocCam gibi ücretsiz uygulamalar sayesinde ideal bir web kamerasıdır. Öncelikle uygulamayı iPhone'unuza indirin ve ardından Windows veya Mac için eşlik eden uygulamayı Kinoni'den yükleyin. Sonra, yerel bir ağ üzerinden veya bir Yıldırım kablosu aracılığıyla kablosuz olarak bağlanın.

Artık çoğu cihaz yerleşik kameralarla birlikte geldiğinden, web kameraları biraz eskidir. Ancak, EpocCam ile, bilgisayarınız aracılığıyla Wi-Fi ağınızın herhangi bir yerinden yayın yapabilirsiniz. Bir daha asla bir web kamerası almayacaksın.

Yeni Mutfak Asistanınız Olun

Skiva Esnek Uzun Kol Cep Telefonu Klipsi Tutucu Standında bir iPhone Tezgah üzerine monte edilmiştir.

Bir iPad mutfak asistanı olarak daha anlamlı olsa da, bir iPhone tezgahta harikalar yaratabilir. Esnek bir montaja yerleştirebilir ve şarjlı tutabilirsiniz, böylece pişirme videolarını izleyebilir ve web'de bulduğunuz tarifleri kolayca takip edebilirsiniz.

Elleriniz doluysa veya dağınıkken Siri'den ölçümleri dönüştürmesini veya içerik değişimlerini kontrol etmesini bile isteyebilirsiniz.

Yedek olarak sakla

Ne zaman yedek bir telefona ihtiyacınız olabileceğini asla bilemezsiniz. Evinizdeki biri ana cihazını kaybederse veya kırarsa, bir yedeğin olması uygundur. Bazen yurtdışından gelen ziyaretçileriniz varsa, eski iPhone'unuza ucuz bir ön ödemeli SIM atabilir ve kaldıkları süre boyunca kullanabilirler.

İPhone'unuzu uzun süre saklamaya karar verirseniz, Apple'ın Pil Ömrünü ve Ömrü Azaltma konusundaki talimatlarını izlemeniz iyi bir fikirdir. İPhone'u yaklaşık yüzde 50 oranında şarj edin, kapatın ve sonra uzaklaştırın.

Yorum yapın