En İyi Monitör Ayarları ve Kalibrasyonu Nasıl Yapılır

Satın aldığınız her tüketici sınıfı monitör, ofisinizde kesinlikle korkunç görünmesi için üretici tarafından aranan varsayılan resim ayarlarına sahiptir. Bunun nedeni, monitör üreticilerinin düzgün kalibre edilmiş ekranların parlak showroom aydınlatması altında yıkanmış göründüğünü bilmeleridir. Monitörünüzden en iyi şekilde yararlanmak, bu nedenle daha hafif ev aydınlatma koşullarına uyması için gaudy varsayılan ayarlarının azaltılmasını gerektirir.

Ekranınızı gözlerinizden başka bir şeyle ve serbestçe kullanılabilir kalibrasyon araçlarıyla en iyi şekilde nasıl kalibre edeceğinizi öğrenmek için okumaya devam edin.

Ekranınızın Ayarlarında Azaltma Yapın

Kalibrasyon Kılavuzunu Görüntüle Temel Ayarlar

Öncelikle ve en önemlisi, monitörünüzün doğal çözünürlüğünü bulmanız gerekir. Bilgisayarın çözünürlüğünü ekran çözünürlüğüne ayarlamak, doğru sonuçlar için çok önemlidir. Ekranınızın parlaklık ayarını yüzde 35’e kadar çevirin. Bu sayı rastgele görünebilir, ancak çoğu ekran için en uygun parlaklık ayarı (tipik bir ekran için yaklaşık 120cd / m2 parlaklık değeri) bu işaretin etrafındadır. Kontrast ayarını yüzde 70’e düşürün. Bu noktada mükemmel şeyler elde etmek için endişelenmeyin. Bunu daha sonra kalibrasyon test desenleri yardımı ile yapacağız.

Aşağıdaki adım sezgisel görünebilir, ancak tüm resim geliştirmelerini ve diğer hileleri kapatır. İstisna yok. Buna kontrast geliştirme, dijital gürültü azaltma, dinamik arka ışık kontrolü, hareket enterpolasyonu, yerel LED karartma vb. Ayarlar dahildir. Çoğu ekran renk sıcaklığını veya beyaz nokta ayarını değiştirme seçeneğine sahiptir. Bu, 6500K olarak ayarlanmalıdır. Bu değer, monitörünüzün ayarlar menüsünde “normal” veya “orta” sıcaklık olarak etiketlenebilir.

Kalibrasyon Hazır Ayarlarını Görüntüleme

Kullanıcı Ön Ayarlarını İyi Kullanın

Monitör kalibrasyonunuzun belirli bir aydınlatma koşuluyla alakalı olduğunu unutmayın. Parlak gün ışığı ayarı için kalibre edilmiş bir ekran, gece aydınlatması koşulları için uygun olmayacaktır. Bu nedenle, ekranınızı istenen aydınlatma koşullarında kalibre etmeniz ve ayarları kullanıcı ön ayarları altında kaydetmeniz önerilir. Bu şekilde, istediğiniz ortam aydınlatma koşulları için doğru kalibre edilmiş ön ayar arasında hızlı bir şekilde geçiş yapabilirsiniz.

Son olarak, ayarlamadan önce monitörü en az otuz dakika açık bıraktığınızdan emin olun. Bunu yapmak tutarlı ve doğru sonuçlar sağlar.

Kalibrasyon Kılavuzunu Göster Lagom

Serbest Kalibrasyon Aracını Kullanma

Çok sayıda ücretsiz monitör kalibrasyon aracı bulunmaktadır, ancak birkaçı Lagom monitör test takımı kadar elverişli ve kapsamlıdır. Buraya yüklenecek bir uygulama yok. Lagom monitör kalibrasyon web sitesine gitmek, her birinin nasıl kullanılacağına ilişkin bir primer ile birlikte farklı kalibrasyon desenlerine sahip birkaç sayfa sunar. Bu kılavuz bu kalibrasyon sayfalarının çoğunu atlayacak ve sadece önemli olanlara odaklanacaktır.

Sayfayı tam ekran modunda görüntülediğinizden emin olun; F11 çoğu tarayıcıyı tuşlayın.

Kalibrasyon Kılavuzunun Siyah Seviyesini Görüntüle

1. Siyah Seviyelerinin Ayarlanması

Siyah seviye deseni ile başlıyoruz. Bu, 1’in en koyu olanı siyah olan tek bir seviyeden 255 olarak tanımlanan en saf beyaza kadar değişen renk örneklerini görüntüler. Ekranınızdaki parlaklık ayarını arka planın (renk örneklerini çevreleyen) griden aldığı noktaya düşürün siyaha.

Arka plan zaten ekranınızda siyah renkte görünüyorsa, biraz gri oluncaya kadar artırın, ardından tekrar siyah oluncaya kadar bir çentik çevirin. Başka bir azaltmanın arka plan üzerinde herhangi bir etkisi olmazsa, parlaklık seviyesini doğru çevirdiğinizi biliyorsunuz.

Siyah detay çözünürlüğü ile genel siyah çoğaltma doğruluğu arasında iyi bir denge kurması için ekranınıza ince ayar yaptığımız yer burasıdır. 1’den 10’a kadar etiketli ilk on renk örneğine dikkat edin. Parlaklık ayarı, arka plan perdesini siyah yapmak için ayarlanmış durumdayken, normal bir LCD ekranda arka plan ile on renk örneğinin tamamını ayırt edebilme ihtimaliniz çok düşüktür. Bunu yapabilirseniz, bir sonraki adıma geçebilirsiniz.

Kalibrasyon Kılavuzu Beyaz Seviyesini Görüntüleme

Düzenli bir LCD monitörünüz varsa, arka plandan en az altı renk örneği ayırt edene kadar monitörünüzün parlaklık seviyesini arttırmanız gerekecektir. Parlaklık ayarını artırmak, siyah ayrıntısı çözünürlüğünü iyileştirebilir, ancak doğru siyah çoğaltma pahasına olacaktır. Sonuç olarak siyahlar gri görünecektir.

Monitörünüzde parlaklık ayarını bıraktığınız yer, siyahların doğruluğunu korumayı tercih ettiğinize veya ekranınızın daha karanlık sahnelerde ayrıntıları daha iyi çözmesini istediğinize bağlı olarak kişisel tercihinize bağlıdır.

2. Optimum Kontrastı Ayarlama

Sıradaki beyaz doygunluk deseni. Bu desen, monitörünüzün beyaz seviyelerini çevirmede veya daha parlak ayrıntıları çözme kabiliyetinde etkilidir. Bunu doğru yapmanın sırrı, ekranınızın kontrast ayarını doğru seviyeye ayarlamaktır. Bunu yapmak için, beyaz test görüntüsünün kenarlıklarda çiçek açmasına neden olmadan kontrast seviyelerini ekranınızdaki mümkün olan en yüksek ayara getirin.

Saf beyaz arka plan 255 olan 200 ila 254 arasında değişen renk örneklerine bakıyorsunuz. Çiçeklenmeyi önlerken mümkün olan en yüksek değere ayarlanmış kontrast ile alt sıradaki en parlak renk örneklerinin olacağını fark edeceksiniz. kayboldu. Monitörünüzdeki kontrast düzeyini, 251 ila 254 etiketli son dört renk örneğini görene kadar bir adımda azaltın. 254 etiketli renk örneği göründüğünde en uygun kontrast ayarını bulacaksınız.

Kalibrasyon Kılavuzu Kontrastını Görüntüle

Bazı ekranlar beyaz arka plan ile alt satırdaki tüm renk örneklerini ayırt edemez. Bu durumda, mümkün olan en son renk örneği (254) göründüğünde kontrast seviyesini düşürmeyi bırakın. Bu, en iyi kontrast ayarı ve ekranın parlak aydınlatmalı sahnelerde ayrıntıları çözme yeteneğinin sınırıdır.

3. İnce Ayar Kontrast ve Parlaklık Ayarları

Kontrast testi deseni, parlaklık ve kontrast ayarlarınızı hassas şekilde ayarlamak için kullanışlıdır. Sol tarafta 1 etiketli en koyu degrade renk örneğini göremiyorsanız, ekranınızın parlaklık ayarını artırın. Ayarı, siyah arka planın gri görünmeye başladığı bir noktaya artırmadığınızdan emin olun.

Ekran Kalibrasyon Kılavuzunun Netliği Yanlış

Mevcut kontrast ayarınızı not edin ve sağdaki 30, 31 ve 32 etiketli son üç degrade renk örneğinin birbirinden ayırt edilip edilmediğini kontrol edin. Değilse, bu renk örnekleri arasındaki çözünürlük iyileşene kadar kontrast ayarını artırmayı veya azaltmayı deneyin. Çok fazla bir fark yaratmazsa, daha önce not ettiğiniz orijinal kontrast ayarına geri dönmeniz daha iyi olur.

4. Keskinlik ve Gama

Keskinlik deseni en iyi şekilde ekrandan mümkün olduğunca uzakta görüntülenir. Buradaki fikir, desene bir mesafeden bakmak ve görüntü düzgün gri görünene kadar ekranınızdaki netlik ayarını yapmaktır. Yukarıdaki ve altındaki iki resim, netlik deseninin, uzaktan bakıldığında doğru netlik ayarında nasıl karıştırıldığını gösterir.

Ekran Kalibrasyon Kılavuzu Keskinlik Doğru

Kalibre Edilen Ekranınızın Keyfini Çıkarın

Ekranınızı çıplak gözlerinizden başka bir şey kullanmadan ve ücretsiz, ancak güçlü bir kalibrasyon aracı kullanarak kalibre ettiniz. Bu kalibrasyon seviyesi verimlilik, oyun ve filmler için yeterince iyidir, ancak ekranınız bir bilgisayarda doğru renk çalışması için profesyonel bir monitör ise bir renkölçere ihtiyacınız olacaktır.

Yorum yapın