Bilgisayarımda virüs var mı? Varsa nasıl bulurum?

Bir dizüstü bilgisayarda ortaya çıkan bir virüs ya da başka bir kötü amaçlı yazılım türü Kavramı görüntüsü.
vladwel / Shutterstock.com

Windows bilgisayarları bazen virüslere ve diğer kötü amaçlı yazılımlara neden olur, ancak yavaş veya kötü davranan her PC’ye kötü amaçlı yazılım bulaşmaz. Aslında bir virüs olup olmadığını ve bu şüpheli işlemin tehlikeli olup olmadığını nasıl kontrol edeceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

Virüsün Belirtileri Nelerdir?

Düşük performans, uygulama çökmeleri ve bilgisayar donmaları bazen bir virüsün ya da tahribata yol açan başka bir tür kötü amaçlı yazılımın işareti olabilir. Ancak, bu her zaman böyle değildir: Bilgisayarınızı yavaşlatabilen birçok başka sorun nedeni vardır.

Aynı şekilde, bilgisayarınızın iyi çalışıyor olması, kötü amaçlı yazılım olmadığı anlamına gelmez. On yıl önceki virüsler genellikle vahşi çalışan ve birçok sistem kaynağı kullanan şakalardı. Modern kötü amaçlı yazılımların arka planda sessizce ve gizlice gizlenmesi daha olasıdır; bu da algılamayı engellemeye çalışarak kredi kartı numaralarınızı ve diğer kişisel bilgilerinizi alabilir. Başka bir deyişle, günümüzde kötü amaçlı yazılım genellikle para kazanmak için suçlular tarafından yaratılır ve iyi hazırlanmış kötü amaçlı yazılımlar, gözle görülür PC sorunlarına neden olmaz.

Yine de, ani düşük PC performansı kötü amaçlı yazılımın bulunduğunun bir işareti olabilir. Sisteminizdeki garip uygulamalar da kötü amaçlı yazılımlara işaret edebilir – ancak bir kez daha kötü amaçlı yazılımın dahil olacağının garantisi yoktur. Bazı uygulamalar, güncelleme yaparken bir Komut İstemi penceresi açar, bu nedenle ekranınıza yanıp sönen ve hızlı bir şekilde kaybolan garip pencereler sisteminizdeki meşru yazılımın normal bir parçası olabilir.

Bilgisayarınızı gerçekten kötü amaçlı yazılım taraması yapmadan aramanız gereken tek bedene uyan tek bir kanıt yoktur. Bazen kötü amaçlı yazılımlar PC sorunlarına neden olur ve bazen arka planda hedefine sinsice yaklaşırken iyi davranır. Kötü amaçlı yazılımınızın olup olmadığını kesin olarak bilmenin tek yolu, sisteminizi bunun için incelemektir.

Bir İşlemin Virüs Olup Olmadığı Nasıl Kontrol Edilir

Bilgisayarınızda virüs olup olmadığını merak ediyor olabilirsiniz, çünkü Windows Görev Yöneticisi’nde, Ctrl + ÜstKrkt + Esc tuşlarına basarak veya Windows görev çubuğunu sağ tıklayıp “Görev Yöneticisi” ni seçerek açabileceğiniz garip bir işlem gördünüz.

Windows Görev Yöneticisi'ni Windows 10'un görev çubuğundan açma.

Burada birkaç işlem görmek normaldir; daha küçük bir liste görürseniz “Daha Fazla Ayrıntı” seçeneğini tıklayın. Bu işlemlerin çoğunun garip, kafa karıştırıcı isimleri vardır. Bu normal. Windows epeyce arka plan işlemleri içerir, PC üreticiniz bazılarını ekledi ve yüklediğiniz uygulamalar bunları sık sık ekledi.

Windows 10'un Görev Yöneticisi çalışan işlemleri gösteriyor.

Kötü niyetli davranılan kötü amaçlı yazılımlar genellikle büyük miktarda CPU, bellek veya disk kaynağı kullanır ve burada öne çıkabilir. Belirli bir programın kötü amaçlı olup olmadığını merak ediyorsanız, Görev Yöneticisi’nde sağ tıklayın ve daha fazla bilgi edinmek için “Çevrimiçi Ara” seçeneğini seçin.

İşlemi aradığınızda, kötü amaçlı yazılımla ilgili bilgiler görünürse, bu muhtemelen kötü amaçlı yazılımın bulunduğunun işaretidir. Bununla birlikte, bir işlem meşru göründüğü için bilgisayarınızın virüssüz olduğunu varsaymayın. Bir işlem yalan söyleyebilir ve “Google Chrome” veya “chrome.exe” diyebilir, ancak yalnızca sisteminizde farklı bir klasörde bulunan Google Chrome’u taklit eden kötü amaçlı yazılım olabilir. Kötü amaçlı yazılımınız olabileceğinden endişe ediyorsanız, kötü amaçlı yazılımdan koruma taraması yapmanızı öneririz.

Çevrimiçi Arama seçeneği Windows 7’de mevcut değildir. Windows 7 kullanıyorsanız, işlemin adını Google’a veya bunun yerine başka bir arama motoruna eklemeniz gerekir.

Windows Görev Yöneticisi'nden bir işlemin adını çevrimiçi olarak aranıyor.

Bilgisayarınızı Virüslere Karşı Nasıl Tararsınız

Varsayılan olarak, Windows 10 her zaman bilgisayarınızı Windows Defender olarak da bilinen tümleşik Windows Güvenlik uygulamasıyla kötü amaçlı yazılımlara karşı taramaktadır. Ancak, manuel taramalar gerçekleştirebilirsiniz.

Windows 10’da, Başlat menünüzü açın, “Güvenlik” yazın ve açmak için “Windows Güvenlik” kısayolunu tıklayın. Ayrıca Ayarlar> Güncelleme ve Güvenlik> Windows Güvenliği> Windows Güvenliğini Aç seçeneğine de gidebilirsiniz.

Windows Güvenlik uygulamasını Windows 10’un Ayarlarından açma.

Kötü amaçlı yazılımdan koruma taraması yapmak için “Virüs ve tehdit koruması” nı tıklayın.

Windows Güvenliği'nde Virüs ve tehdit koruması ayarlarını açma.

Sisteminizi kötü amaçlı yazılımlara karşı taramak için “Hızlı Tarama” yı tıklayın. Windows Güvenliği bir tarama gerçekleştirecek ve size sonuçları verecektir. Herhangi bir kötü amaçlı yazılım bulunursa, bilgisayarınızdan otomatik olarak kaldırmayı önerecektir.

Windows Güvenliği'ndeki virüsleri ve diğer kötü amaçlı yazılımları manuel olarak tarayın.

İkinci bir görüş istiyorsanız – kötü amaçlı yazılımın olabileceğinden ve birincil antivirüsünüzün hiçbir şey bulamadığından endişe duyuyorsanız her zaman iyi bir fikirdir – farklı bir güvenlik uygulamasıyla da tarama yapabilirsiniz.

PC’niz için ekstra bir koruma katmanı sağlamak üzere Windows Güvenliği ile iyi bir şekilde eşleşen Malwarebytes’i seviyoruz ve tavsiye ediyoruz. Malwarebytes’in ücretsiz sürümü, PC’nizdeki virüsleri ve diğer kötü amaçlı yazılımları kontrol etmek için el ile taramalar yapmanızı sağlar. Ücretli sürüm gerçek zamanlı koruma sağlar; ancak, yalnızca bir bilgisayarı kötü amaçlı yazılımlara karşı test etmek istiyorsanız, ücretsiz sürüm mükemmel çalışacaktır.

Windows'ta Malwarebytes ile kötü amaçlı yazılım taraması.

Windows 7, yerleşik antivirüs yazılımı içermez. Ücretsiz antivirüs için, Microsoft Security Essentials’ı indirebilir ve onunla bir tarama yapabilirsiniz. Bu, Windows 10’da yerleşik olarak bulunan Windows Defender güvenlik yazılımına benzer bir koruma sağlar.

Antivirüs uygulamanız kötü amaçlı yazılım bulursa ancak kaldırmakta sorun yaşıyorsa, Güvenli Mod’da tarama yapmayı deneyin. Ayrıca, Windows 10’u varsayılan durumuna getirerek bilgisayarınızda kötü amaçlı yazılım bulunmadığından emin olabilirsiniz.

Yorum yapın