Asus Chakram Gaming Mouse Uygulamalı İnceleme

Asus Chakram oyun faresi

Asus Chakram oyun faresi uygulamalı

“Oyun çubuğu, harika bir oyun faresine eğlenceli bir ektir, ancak kullanımı sınırlı olabilir.”

  • Joystick uçuş sims harika
  • Gerçek bir gamepad alternatifi olabilir
  • Kablosuz şarj kullanımı kolaydır
  • Çok özelleştirme
  • Çok pahalı
  • Joystick gerçek şey kadar iyi değil
  • Kablosuz şarj belirli bir yerleşim gerektirir

Hiç farenizin üzerinde joystick olmasını dilediniz mi?

Yok hayır? Çok kötü, çünkü Asus zaten bir tane yaptı.

Chakram, aksi takdirde oldukça tipik bir üst seviye oyun faresinin baş tarafındaki küçük bir top için şaşırtıcı miktarda işlevsellik sunan tuhaf bir faredir. Ancak, kaputunun altında, kablosuz Qi şarjı, özelleştirilebilir bir RGB logosu, kaydırma tekerleği DPI ayarları ve Omron’un yerinden çıkma kabiliyeti tercihinize göre değişiyor.

Tamamen eşsiz bir oyun faresi, ellerimi IFA 2019’da ele aldım. Chakram’ın avantajları ve tuhaflıkları var ama ciddi bir bedeli var.

İstediğin her şeyi kontrol et

Bir fare ve klavye, birçok oyun için en iyi giriş seçeneğidir. Atıcılardan strateji oyunlarına, kafa karıştırıcılara, gösterip tıklamaya kadar, gamepadler ölçülemez. Ancak uçuş sims, yarışçılar ve onları yendi, çok değil. Chakram ile Asus, hemen hemen her şeyi yapabilen bir fare oluşturmak için ciddi bir girişimde bulundu. Baş parmak dayanağının hemen ötesine oturan joystick, nasıl yapılandırıldığına bağlı olarak, diğer aksesuarları olmadan uçakları, yarış arabalarını ve arkadaşlarınızı yumruklamayı (bir kontrolör gibi tutarak) mümkün kılmak için hem dijital hem de analogdur.

Asus Chakram oyun faresi

Gerçek bir joystick’in üçüncü ekseninden veya bir arcade çubuğunun rahatlığı ve kontrolünden yoksun olan bu guizlerin herhangi birinde biraz riskli. Yine de çalışıyor. Bir jet uçarken Ace Savaş 7, fareyi hareket ettirerek etrafa bakabilirsiniz ancak ekranı kontrol edip joystick ile yuvarlayın. Garip bir deneyim ama birkaç dakika sonra sezgisel hissediyor. Gibi oyunlarda iyi işe yarayacağını hayal ediyorum Elit Tehlikeli.

Fareyi diğer bilgisayarlarında deneme şansım olmadı, ancak joystick ucunun kontrollerini değiştirirseniz, kontrol cihazını beat-em’up oyunları için bir gamepad gibi tutabileceğiniz söylendi. Sekiz yönlü D-Pad gibi ben de zaman içinde menü navigasyon için yeterince iyi çalıştı.

Oyun çubuğunu beğenmediniz mi ya da başka bir şey oynatırken şekilde olmasını istemiyor musunuz? Çıkar onu. İç kısımları, aksi takdirde geniş potansiyelini gizlemek için standart bir tutamak ile kaplanabilir.

Asus Chakram oyun faresi

Chakram’ın bir diğer ilginç özelliği de DPI seçimi. Bu tür tweaks yapmak için yerleşik düğmeleri ve arka uç yazılımını kullanabilseniz de Asus, doğru DPI’yu bulmanıza yardımcı olabilecek yeni bir ayar seçeneği sunar. Alt taraftaki bir düğmeye basarak, fareyi hareket ettirirken DPI üzerinde ince ayar yapmak için kaydırma tekerleğini kullanabilirsiniz. Bu size hassasiyette yaptığınız değişiklikleri hissetmeniz için pratik bir yol sunar. 3.000 ile 3.500 DPI arasındaki farkı söylemekte zorlanan oyuncular için harika olacak.

Farenin arka gövdesi çıkarılabilir ve özelleştirilebilir RGB logo diskini ortaya çıkararak kolaylıkla gelir. Her Chakram, standart Asus Cumhuriyeti Gamers Cumhuriyeti (ROG) logosuyla birlikte gelirken, seçtiğiniz bir benzersiz ve hala RGB aydınlatmalı bir logo oluşturmanıza izin vererek, kalbinizin içeriğine göre özelleştirebileceğiniz söylenenlerden birini sunar.

Bunun ötesinde, sol ve sağ fare düğmeleri de aynı şekilde kaldırılabilir, böylece nasıl çalıştıklarına yakından bakabilirsiniz. Bunları tamamen çıkarabilir ve alternatifler için takas edebilirsiniz. Chakram yalnızca standart bir Omron anahtar seti ile gelse de, çeşitli çevrimiçi kaynaklardan başkalarını satın alırsanız, tercihinize bağlı olarak bunları biraz daha sert veya daha dokunsal tıklamalar için takabilirsiniz.

Kablosuz hakimiyet için güç oyunu yapmak

Logitech’in G502 Lightspeed ve Pro Wireless fareleriyle gördüğümüz Powerplay kablosuz Qi şarjı gibi, Asus da Chakram ile benzer bir şarj teknisyeni kullanıyor. Logitech’in tasarımlarında olduğu gibi, tüm fare altlığını örtmez, ancak joystick donanımlı farenizi kullandığınızda, uyumlu bir matın sağ üst köşesine yerleştirirseniz – Balteus gibi – şarj etmeden şarj olur. sizden başka herhangi bir giriş.

Asus Chakram oyun faresi

Chakram ile hem Bluetooth hem de 2,4 GHz kablosuz bağlantıyı destekleyen güçlü bir kablosuz fare elde edersiniz. 2.4GHz bandında 100 saate kadar sürebilir ve Bluetooth kullanılırken 135 saate kadar sürebilir, ancak bu, RGB pilinin maksimum pil ömrü için devre dışı bırakılmasına bağlı olacaktır.

Hepsi bir bedeli var

Herhangi bir kablosuz oyun faresinde olduğu gibi, Chakram ucuz bir kemirgen değildir. 150 $ civarında fiyatlandırılan, 16.000 DPI’ya kadar olan hassasiyetleri destekleyen çok yetenekli ve doğru optik sensörünün yanı sıra, yukarıdaki özelliklerin hepsini sunuyor. Aynı zamanda beş programlanabilir butona ve tabii ki joystick’e sahiptir.

Asus Chakram, çok çeşitli oyunlar oynayan oyunculara hitap edecek. Uçuş simsarlarıyla gerçek bir joystick ile oynamak ve yarışçıları gerçek bir tekerlek ya da gamepad ile oynamak, her zaman bu farenin sunduğu şeyden daha iyi olacaktır, ancak Chakram, klavyeden ve fare kontrolünden başkasıyla sorunlu türlerden olan önemli bir adım.

Bu, birçok harika özelliğe sahip sağlam bir oyun faresidir. Oyunlarım için olsa da, tüm esnaf inşa edilmiş bir jack gibi geliyor. 150 $ ‘lık fiyat, Razer Mamba ve Logitech G903 Lightspeed gibi rakipler tarafından işgal edilir; bu ikisi de oyun sırasında kablosuz şarj matları kullanmak için satın alınabilir.