Apple Müzik mi Spotify mı? Hangisi daha iyi?

Spotify, talep üzerine müzik akışının tartışmasız kralı. İsveç doğumlu servis mevcut pazarın öncülüğünü yapmıştı ve sayısız milyondan fazla ücretsiz kullanıcıdan bahsetmek yerine, rekabette on milyonlarca daha fazla ödeme yapan aboneye sahipti. Ancak, üst düzey ayrıcalıklı sürümleri ve Apple’ın popüler iOS ekosistemine tam entegrasyonu ile tanınan Apple Music, her şeyden daha önemli olan sorusunu gündeme getirmek için oldukça sıcak.

İlgili müzik içeriği

Apple’ın gerçek zamanlı yayın hizmeti, dinleyiciliğin etkileyiciliğini yitirdi ve Haziran 2015’te yayınlanmasından bu yana aylık yaklaşık 60 milyon aboneye ulaştı – Spotify’ın girişinden neredeyse on yıl sonra. Aslında, şu anda Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en popüler ücretli yayın hizmetidir. Fakat Apple Music krallar arasındayken, Spotify 100 milyondan fazla abonesiyle dünya şampiyonu olmaya devam ediyor.

Apple’ın Spotify’ın tacını çalmak için gerekenlere sahip olup olmadığını görmek için aşağıdaki adımları izleyin.

Müzik kütüphanesi

Spotify, ilk olarak etkileyici 30 milyondan fazla şarkı kataloğunun gücü konusundaki baskın pozisyonunu aldı. Her gün 20.000’den fazla yeni şarkı eklemesi gerçeğiyle birleştirin ve hizmetin kulağınızın ne yapacağını bile bilmediğinden daha fazla müzik sunduğu açıktır. Kütüphanesinde birkaç delik bulunmasına rağmen, Spotify’ın kataloğu son derece derin, o kadar ki bir keresinde Taylor Swift’in bile protestosuna katılmıştı. İsveçli yayın hizmeti aynı zamanda en son kayıtların hepsini, özel canlı oturumları ve çeşitli yeni single’ları her Cuma günü Yeni Çıkanlar sekmesine getirerek, kurulan sanatçılardan ve yükselen yıldızlardan en son haberleri almak için harika bir yol sunar. (Kataloğun büyüklüğünü anlamak için en sevdiğiniz Spotify çalma listeleri koleksiyonumuza göz atın.)

screen-shot-2016/09/29-at-5-29-11-pm

Öte yandan, Apple’ın servisi Spotify’ın şu anki 35 milyon artı rakamından daha üstün olan 45 milyon şarkıdan oluşuyor ve aynı zamanda Amazon Prime Music ve Jay-Z’in Tidal gibi yeni yarışmacıları da geride bırakıyor. Ayrıca, Apple, rekabetten çok daha fazla münhasır olanı güvence altına almak için adımlar attı, çünkü büyük ölçüde ücretsiz bir katman sunmuyor. İsveçli yayın devi, Apple ile de münhasırlık anlaşmaları imzalayan sanatçılardan pek memnun değil; Spotify’ın, müziklerini ilk olarak Apple’dan serbest bırakan sanatçılar için arama sıralamalarını değiştirme öyküsü olduğu bildiriliyor.

Apple Music’in rekabette ayak uyduracağı başka bir alan daha var: iTunes kütüphanesinin entegrasyonu. Sahip olduğunuz tüm müzikler – önceden iTunes Store’dan satın alınmış, fiziksel bir CD’den kopyalanmış veya iTunes Match’e yüklenmiş olsun), Apple’ın standart kataloğunun yanı sıra kendi müziğinizi özgürce tarama seçeneği sunar. Spotify, yerel müzik dosyalarınızı ayrı bir sekmede düzenleyerek benzer bir işlev sunar, ancak yerel müziklerinize Apple Music’te olduğu gibi geniş aramalar yoluyla erişemezsiniz.

Kazanan: Apple Music

Müzik keşif

Hazırdaki o kadar çok şarkı olduğundan, akış kitaplıkları yeni müzik bulmak isteyenler için göz korkutucu görünebilir, ancak Spotify kişisel zevkinize uyacak yeni şarkılar bulmak için birçok yararlı araç sunar. Discover Weekly gibi kişiselleştirilmiş çalma listeleri, abonelere asla kendi başlarına tökezlemedikleri sanatçılardan yeni müzik dinleyebilmeleri için harika fırsatlar sunuyor. Aralarından seçim yapabileceğiniz düzinelerce temel türün derin kuyusu, toplama için yeni müziği olgunlaştırıyor ve Daily Mixes gibi diğer kişiselleştirilmiş çalma listeleri karışıma sürekli ekleniyor. Spotify, pop müzik hayranlarının en sevdikleri şarkıların arkasındaki şarkı yazarlarını dinlemelerine izin veren Secret Genius adlı bir dizi özelliğine de sahip.

Özgür kullanıcılar, günlük olarak seçilebilecek 15 isteğe bağlı (karıştırılmayan) oynatma listelerinin yanı sıra, bu oynatma listelerinden de yararlanabilecek. Bu, her gün toplamda yaklaşık 40 saat yeni müzik ekler. Bu listeler, en sevdiğiniz sanatçıları seçmenizi isteyen ücretsiz bir hesap için kaydolurken doldurduğunuz bir ankete dayanarak küratörlüğünü yapar.

Özellikle Haftalık’ı keşfedin, akış dünyasındaki övgüyü hak ediyor (Google’ın özelliği kopyalaması o kadar akıllı ki). Her pazartesi sabahı yayınınıza eklenen özellik, dinleme alışkanlıklarınıza ve benzer sanatçıları dinleyenlerin alışkanlıklarına göre iki saatlik kişiselleştirilmiş müzik önerileri listesi sunar. Çalma listeleri, daha önce hiç duymadığınız parçaların yanı sıra, sevdiğiniz sanatçıların bazılarının derinlemesine kesilişleriyle doludur, böylece dinleme repertuarınızı, arabanıza kadar uzanan bir şarkı koleksiyonu ile genişletir. Bir sürü Kara Anahtar dinlediniz mi? Haftalık çalma listeniz Black Keys gitaristi Dan Auerbach’ın bir yan projesi olan The Arcs’ı içerebilir. Dawes veya Neil Young hayranı? Çalma listenizde Laurel Canyon dahisi Jonathan Wilson’un beğenilerini bulmayı bekliyoruz. Özellik değil her zaman Bu noktada, ama genellikle etkileyici.

Keşif Noktası

Spotify ayrıca, arkadaşlarınız tarafından paylaşılanlar da dahil olmak üzere herhangi bir türden çalma listeleri oluşturma, paylaşma ve izleme şansını verir, basit bir tıklama ile, her şeyi taze tutmak için içine aldığınız her tür ruh hali veya ustalık için ustalıkla belirlenmiş çalma listeleri sunar.

Apple Music’e gelince, bir hesap oluştururken, kullanıcıların favori sanatçılarından bazılarını seçmeleri istenir, böylece hizmet zevklerini anlayabilir. Bunun için ara yüz dijital top çukuru olup, her top bir sanatçıyı temsil eder. Kullanıcılar, beğendiği sanatçıları (tek dokunuşla) veya sevmeyi (iki) belirtmek için sadece belirli toplara dokunun. En sevdiğiniz tür ve sanatçıları tekrar seçmek için, daima “For You” un sağ üst köşesindeki simgeye dokunarak erişilebilen Hesap sekmesinden de geri dönebilirsiniz. Müzik tercihlerini dikte etmenin görsel olarak çarpıcı bir yolu olmasına rağmen (beyaz zemin üzerine pembe saf Apple-chic’tir), stil yardımcı programda biraz durur. Özellikle mobil cihazlarda, toplar hızla ekranı tıkar, büyürken yavaşça zıplar ve daha fazla sanatçı seçmek için acı verir.

applemusicchoosefavoritesforyou

Neyse ki, işlem tamamlandıktan sonra, Apple Music çalma listelerini tercihlerinize hitap edecek şekilde düzenleyerek harika bir iş çıkarır. Çalma listeleri türe, belirli bir sanatçıya veya araba kullanmak gibi belirli bir etkinliğe dayanabilir. Apple, çalma listelerinin bir “uzmanlar ekibi” tarafından küratörlüğünü üstlendiğini iddia ediyor. Bu lezzet yapımcıları kabini – kim olursa olsun – iyi bir iş çıkarıyor, bir arkadaşından alabileceğiniz bir mikrop gibi, bir zamanlar tanıdık fakat çeşitli çalma listeleri oluşturuyor.

Bireysel küratörlüğün seviyesi etkileyicidir, bir DT staffer’ı hızlı bir şekilde vurgulamak için hızlı bir şekilde, stüdyo kontrol odasındaki zamanlarının en iyi müziklerinin bir kısmını yaratmalarına yardımcı olan ses mühendislerinden gelen müzikleri kapsayan bir Panoların Arkasında çalma listesini vurgulamak için hızlıdır. Spotify ayrıca “ustalıkla küllenmiş” çalma listeleri de sunuyor, ancak Apple Music’in çalma listesi seçimleri, Apple bordrosundaki DJ’lerden geliyor.

Apple Music’in 24 saat canlı radyo sunan Beats 1 Radio işlevi, müzik keşfi konusunda da önemli bir rol oynuyor. Apple’ın gerçek müzik keşiflerini kolaylaştırmak için insan yaklaşımı için sofistike algoritmaların ötesine geçtiğini görmek canlandırıcıdır – ancak Spotify iş başında kendi büyüsüne sahiptir ve kişiselleştirilmiş çalma listeleri yalnızca artmaktadır.

Spotify’ın hands-off çalma listeleri, fantastik Discover Weekly segmenti ile üstünlük sağlıyor. Apple Music bu algoritma tabanlı yaklaşımla rekabet edene kadar, Spotify’a kazanmayı sağlayacağız.

Kazanan: Spotify

Radyo

Spotify, geçmişte “radyo” sekmesini ortadan kaldırdı, bunun yerine “arama” sekmesi altında bulunabilir (doğal olarak, sanatçıları ve yeni müzik önerilerini arayabilirsin). Bu özellik size müzik ilgi alanlarınıza göre içeriğe dayalı öneriler sunar. Örneğin, sabah egzersizlerinizde size eşlik edecek bir çalma listesi oluşturmak istediğinizi varsayalım. Yardımlı çalma listelerini kullanarak, Spotify geçmiş dinleme geçmişinize dayanan önerilerin yanı sıra başkalarının kendi bağlamsal çalma listelerine ekledikleri şarkılara dayalı önerileri de çekecektir. Çalma listelerinizi parçalarla doldurmaya devam edebilirsiniz veya başlamak için birkaç tane seçtiğinizde Spotify bunları otomatik olarak doldurabilir. Kullanıcılar ayrıca bir çalma listesine eklemeden önce şarkıları arayabilir ve önizleyebilirler.

Şirket hala çalma listelerine odaklanmış, ancak premium kullanıcılar, kullanıcıların beğendiği bir sanatçıyı seçmelerine ve dinleme geçmişlerine göre kişiselleştirilmiş çalma listeleri almalarına izin veren Endless Artist Radio adlı bir özelliğe sahipler.

Bu özellik, daha önce tartışılan ücretsiz kademe listeleri seçeneğini tamamlar; bu, ücretsiz kullanıcılara, 24 saat boyunca dinleyebilecekleri müzik zevklerinden oluşturulan 15 şarkı listesinde 40 saatten fazla müzik sunar.

Bu deneyim radyo tarzı dinlemeden farklı. Size keşif ve kişiselleştirme üzerinde daha fazla kontrol sağlarken, artık basit kanal tabanlı bir yaklaşım değil.

1 radyo ekranı finalini yener

Otomasyonu önceleyen bir çağda, Apple Music’in insan dokunuşuna tercih etmesi radyo tarzı programlamaya yardımcı oluyor. Bu felsefe, Apple Music’in durmadan müzik yapan ve DJ’ler tarafından karıştırılan canlı radyo programlarında yayınlanan, önde gelen radyo istasyonu Beats 1’de yer almaktadır.

Zane Lowe gibi kurum içi DJ’ler takdire şayan bir iş yaparken, özellikle öncüllere gelince, Beats 1’deki en ilgi çekici şovlar, Annie Clark (St. Vincent), Q-Tip (A Tribe Called) gibi tanınmış müzisyenler tarafından barındırılanlar. Görev) ve Ryan Adams. Bu gösteriler, dinleyicilere hayran oldukları sanatçıların zevklerine eşsiz bir bakış açısı sağlar. Bazıları ayrıca, Clark’ın hayranlarına hayatlarında neler olup bittiğini anlatmasını ve kendilerine uygun çalma listeleri oluşturmasını söyleyen Mixtape Teslimat Hizmeti gibi ilginç biçimlere de sahiptir.

Beats 1’in ötesinde, Apple Music, sadece klasik rock, jazz veya Top 40 hitlerini dinlemek isteyenler için daha genel radyo istasyonlarına sahiptir. BBC News ve ESPN gibi müzik dışı istasyonlar da var; zor, zor seçeneklerden oluşan bir seçenek yaratıyor.

Kazanan: Apple Music

Abonelik ücretleri

Apple Music, Spotify Premium, Tidal Premium, Pandora’nın talep üzerine hizmeti ve bloktaki diğer talep üzerine abonelik hizmetlerinin hemen hepsinde olduğu gibi endüstri standardı için aylık 10 $ ‘a mal oluyor (Amazon Müzik Sınırsız, mevcut kullanıcılar için aylık 10 $ veya yeni kullanıcılar ve Amazon Prime aboneliği olanlar için 8 ABD doları). Apple başlangıçta 8 dolara, hatta ayda 5 dolara standart hizmet sunarak rakiplerinin altını çizmeyi umuyordu, ancak bu plan şirketin kataloğunun büyük çoğunluğunun haklarına sahip olan ana etiketler tarafından raydan çıkarıldı. Bir Apple Music veya Spotify aboneliğini biraz daha çekici hale getirmek için her iki şirket de, müşterilerin ayda yalnızca 15 ABD doları tutarında toplam altı bireysel hesap ekleyebilmelerini sağlayan özel aile paketleri sunmaktadır.

Her iki hizmette de biraz tasarruf etmenin başka bir yolu var. Uygulanabilir bir öğrenci e-postası olan yeni kullanıcılar, yalnızca 5 YTL’lik indirimli aylık abonelik alabilir. Spotify bu pazarlık için biraz daha ekler ve Showtime’la reklam destekli Hulu erişimi sunar.

Apple Music aboneleri, nereye bakılacağını biliyorsanız 99 $ karşılığında bir yıllık hizmet alabilir. Öncelikle Apple Music’e abone olmanız gerekir (hangi aboneliğinizin önemi yoktur). Senin başına Abonelikler App Store uygulamasında (ekranın altındaki Apple Kimliğinizle erişilir) Öne çıkan tab) ve seçin Apple Müzik. Görmelisin bireysel 99 $ için (1 yıl) seçeneği – onu seçin ve yılda yaklaşık% 20 tasarruf edin. Veya, bilirsiniz, Verizon Unlimited’e her zaman abone olabilir ve altı aylık bir üyeliği ücretsiz olarak alabilirsiniz. AT&T Unlimited & More müşterileri ise, sözleşmenin sonuna kadar sürecek ücretsiz bir Spotify Premium üyeliğini kullanma seçeneğine sahipler.

Apple’ın her olası abonesine üç ay boyunca Apple Music’i ücretsiz verdiğini göz önünde bulundurarak, hizmet, Spotify’ın kullanıcı tabanını CEO Daniel Ek’in kabul etmek istediğinden daha fazla uzağa sürüklüyor olabilir. Ancak – ve bu anahtar – Apple, Spotify gibi ücretsiz, reklam tabanlı bir seviyeye sahip değil. Bu, İsveç şirketinin ilk başta çok fazla kullanıcıyı corral etmesinin büyük bir nedeni. Spotify’ın kullanıcılarının çoğunluğu ücretsiz olarak dinliyor ve bu, Apple’ın sunabileceği üç aylık deneme veya yıl boyunca süren abonelikten daha iyi – ve tek nedeni, en rekabetçi abonelik ücretlerine sahip olmak için tacı eve götürmesi.

Kazanan: Spotify

Kullanıcı arayüzü ve mobil deneyim

Apple’ın minimalist tasarıma meraklısı olmasına rağmen, Apple Music’in mobil arayüzü geçitten sezgisel olarak daha azdı. Bununla birlikte, iOS 10 ve iOS 11’in sonraki sürümlerinde, hantal tasarım, müzikseverlerin takdir etmesi gereken daha düzenli bir deneyim haline geldi. Kütüphane artık Müzik uygulamasının ana sayfasındadır – sahip olduğunuz tüm müziklere bu sekmede erişilebilir ve istemediğiniz durumlarda Çalma Listeleri, Sanatçılar, Albümler, Şarkılar ve İndirilen Müzik ile kolayca filtreleyebilirsiniz Değerli mobil verilerinizi israf etmek için.

Sizin İçin sekmesine tıklamak şimdi birkaç kişiselleştirilmiş seçenek sunar. Yeni Müziğim Karması ve günlük temalı çalma listeleri, yeni melodileri keşfetmek için daha da fazla yol sağlarken, Gözat sekmesi size popüler müzik, video ve Apple münhasırlarını keşfetmeniz için bir yol sunar. Belirli bir şey arayanlar, kişisel kitaplığınızdan veya Apple Müzik kitaplığından hızlı bir şekilde arama yapmanızı sağlayan Arama sekmesini kullanabilir.

elma-müzik-vs-spotify-mobile

Apple ayrıca Siri’yi Apple Music ile de entegre ederek abonelerin Apple TV, iPhone veya Mac’lerinde sesli komutlar yayınlamalarına izin verdi. Siri’den 2001’den 1 numaralı şarkıyı çalmasını istemeniz durumunda, örneğin, Yaşam Evi Bir süre takılmak hızla oynamaya başlardı. Android kullanıcılarının elde edemeyeceği harika bir özellik, çünkü Siri’ye erişemiyorlar.

Apple Music’in Android sürümü, iOS sürümünden estetik olarak farklıdır, çünkü birçok Android uygulamasında olduğu gibi menüsünü ekranın sol tarafına gizler. Kullanıcıların gezinmesi gerekiyorsa, menüyü bir çekmece gibi görünüme çekebilirler. Bu, mizanpajı temiz tutar ve telefonunuzun sınırlı gayrimenkulünü iyi bir şekilde kullanır. Apple Music iOS ve Android için mevcut olsa da, Apple Music en iyi iOS’ta, özellikle de Siri işlevi ile çalışır. Spotify, diğer taraftan, daha fazla agnostik cihazdır.

Spotify, uzun süredir kullanılabilirlik konusunda sektör lideri olmuştur. Mobil ve masaüstü uygulamaları, kullanıcılara müzik taraması, şarkı listelerine erişme, internet radyosu dinleme ve yeni müzik keşfetme için kolay bir yol sunar. Hem masaüstü istemcisinin hem de mobil uygulamanın sol tarafında çalışmak, programın gezinme çubuğudur, üç ayrı bölüme ayrılmıştır: Ana, Müziğiniz ve Çalma Listeleri. Her bölüm, kullanıcılara servisin birçok özelliğine kolay erişim sağlayan kendi basit alt kategorilerine sahiptir. Arama penceresi, yalnızca Google’ın arama motoruna benzer şekilde, genellikle sadece birkaç karakter yazdıktan sonra tam olarak aradığınızı sağlayan tam olarak sonuçlar alanını doldurur.

Dış entegrasyondan bahsetmişken, hem Apple Music hem de Spotify aynı zamanda Amazon’un Echo ekosistemini de destekleyerek, abonelerin şirketin akıllı ev sistemlerinde “Mumford ve Sons tarafından şarkıları çal” gibi basit Alexa sesli komutlarıyla şarkı çalmalarına izin veriyor. Spotify, Google Cast entegrasyonunu bile sunuyor. özellikle Google’ın Chromecast gibi akış cihazlarını sevenler için kullanışlıdır, bu da ev sinema sisteminizden müzik yayını için hızlı ve kolay bir yol sağlar; Apple Music ise Apple TV ve HomePod’un münhasırlığına sahiptir.

Uygulamalara alerjisi olanlar için, Spotify uzun bir süre önce yerel masaüstü uygulaması kadar sezgisel olmasa da hızlı ve hafif erişim sunan bir web oynatıcısı teklif etti. Apple, kendi başlığının bir web oynatıcısı olan beta ile takım elbise takip etti.

Her ikisi de, şarkının sözlerini ve mümkün olan yerlerde arkasındaki sebepleri gösterme seçeneğine sahiptir.

Kazanan: Spotify

Sosyal özellikler

Spotify’ın sosyal işlevleri, abonelerin arkadaşlarını takip etmelerini ve ne dinlediklerini ve kimi izlediklerini görmelerini sağlar. Ayrıca, kullanıcılara çalma listelerini paylaşma veya tavsiye etme olanağı verirken, dinleme geçmişlerini Facebook’ta yayınlama yeteneği verir, bu da Facebook arkadaşlarına etkinlik hakkında Beğenme veya Yorum yapma fırsatı sunar.

Bu özellikler Spotify’a bir miktar sosyal önlem verirken, hizmetin takip ettiğiniz kişilerle sohbet etmenin kolay bir yolunu eklediğini görmek istiyoruz. Ayrıca, kullanıcıların uygulama içinde birbirlerine özel olarak mesajlaşmalarını sağlayan Gelen Kutusu / Mesajlar özelliğini de kaldırmıştır – şirket çoğu kullanıcının sadece kullanmadığı ve bu yüzden de bakımı çok pahalı olduğunu söylediği bir şey.

itunes-sierra ekran

Apple Music’in ana sosyal özelliği, sanatçıları ve hayranları birbirine daha yakın hale getiren ve en sevdiğiniz gruplara tam erişim kartı olarak etkin bir şekilde hizmet veren Twitter tarzı bir besleme olan Connect olarak adlandırdığı şeyden geliyor. Samimi sahne arkası fotoğraflarından yaklaşmakta olan bir müzik videosunun erken kesimlerine kadar, sanatçılar hayranlarıyla özel bir içgörü ve bilgi barındırabilir. Apple ayrıca, sanatçının geri tepme şansına sahip olmasıyla, herhangi bir sanatçının iletilerini yorumlama, beğenme veya paylaşma olanağı sağlar. Bu yayınlar, ayrı şarkılar ve albümlerle birlikte Facebook ve Twitter’da da paylaşılabilir.

Yine de, Apple Music sosyal bileşenler konusunda pek bir şey sunmuyor. Connect harika bir özellik olsa da, arkadaştan diğer arkadaşlara sosyal yönleri nispeten çıplak. Mesajlaşmasa bile, Spotify’ın sağlam sosyal medya entegrasyonunun yanı sıra, arkadaşların ve takipçilerin ne dinlediğini görebilme yeteneği, hizmete üstünlük sağlıyor.

Kazanan: Spotify

Egzersiz modları

Birçok kişi çalışırken müzik dinler ve hem Apple Music hem de Spotify antrenman temalı çalma listeleriyle yüklenir.

Spotify yerleşik egzersiz işlevlerine sahipti, ancak o zamandan beri bu özelliklerin bazılarını diğer uygulamalara aktardı. Örneğin, uygun sensörlere sahip akıllı telefonlarda, Spotify, kullanıcının çalışan temposuna uyan bir çalma listesini otomatik olarak seçmek için Runkeeper veya Nike Plus gibi bir uygulamayla birlikte kullanılabilir. Spotify için benzersiz bir özellik ve müzik seçimlerini parçaya başlamadan önce planlamak istemeyenlere hoş geldiniz – işlevselliğin artık yerel olarak desteklenmemesi utanç verici.

Öte yandan, Apple Music, egzersiz için adanmış bir çok özelliğe sahip değildir, ancak çok sayıda egzersiz listesi mevcut. Mükemmel olmamasına ve geçmişte daha iyi olmasına rağmen, Spotify’ın üçüncü taraf egzersiz uygulamalarıyla entegrasyonu kazanmayı sağlıyor.

Kazanan: Spotify

Çevrimdışı indirmeler

Apple Music, on farklı cihazda çevrimdışı çalma için bir kerede müzik indirmenize izin verir, ne kadar indireceğiniz konusunda hiçbir limitiniz yoktur. Teknik olarak, üst sınır 100.000 şarkı, ancak kelimenin tam anlamıyla gördüğünüz her albümü indirmediğiniz sürece bu numaraya ulaşmak için zorlanacaksınız. Spotify bu alanda geride kalıyor – nispeten yeni bir güncelleme ile kısıtlamayı beş cihaza 10,000’e kadar düşürüyor.

Kazanan: Apple Music

Son karar

Kazanmak için Spotify. Apple Music bazı ciddi adımlar atmış olsa da, paramız için Spotify hala üstünlük kazanıyor. Kullanıcı arayüzü erişilebilir, düzenli ve çalma listesi yönetimini basitleştiriyor. Yeni müzik keşif çalma listeleri, özellikle Discover Weekly, onu son derece taze tutar ve aynı zamanda henüz söz veremeyenler için ücretsizdir. Apple Music’in daha büyük kataloğu (ne kadar büyük olmasa da açık olmasa da), özel sürümler ve Beats 1 radyo gibi özellikler onu ciddi bir rakip haline getiriyor. Ancak şimdilik Spotify’ın hala bir kenarı var.