Apple Arcade Nedir? İşte Bilmeniz Gereken Her Şey

Apple TV, MacBook, iPad ve iPhone'da Apple Arcade.

Apple Arcade, sonunda iPhone, iPad, Mac ve Apple TV cihazları için 100’den fazla oyuna erişim sağlayacak yeni bir oyun abonelik hizmetidir. Bütün bir aile için aylık 4,99 $ maliyeti ve ilk ayınız ücretsiz.

Servis, iPhone, iPhone, iPad, Mac ve Apple TV versiyonlarını izler. İşte yeni servis hakkında bilmeniz gerekenler.

Apple Arcade Nedir?

Apple Arcade, başlamanıza başlamak için ücretsiz bir deneme ayıyla birlikte 4.99 ABD Doları tutarında aylık bir aboneliktir. Hizmet, yalnızca Apple Arcade üzerinden sunulan özel oyunları ve diğer platformlarda satın alınabilecek üçüncü taraf oyunlarını içerir. Apple Arcade ile sunulan oyunları ayrı olarak App Store’da satın alamazsınız.

Apple, aylık olarak hizmete yeni oyunlar ekleyeceğini söylüyor, ancak herhangi bir abonelik hizmeti gibi eski oyunların da kaybolmasını beklemelisiniz (belki de bunun yerine App Store’da satışa çıkar). Reklam yok, oyun sınırlaması yok ve Apple Arcade üzerinden indirilen oyunları oynamak için internet bağlantısına ihtiyacınız yok.

Bu hizmet PlayStation Now veya Google Stadia gibi bir oyun akış hizmeti değil. Arcade’e kaydolduğunuzda, cihazınıza sığdırabileceğiniz kadar çok oyun indirebilir ve bunları yerel olarak çalıştırabilirsiniz. Netflix gibi bir servisle karşılaştırılabilir.

Apple Arcade İyi Değer mi?

Apple Arcade’in iyi değeri temsil edip etmediği, tamamen App Store’un harcama alışkanlıklarına bağlıdır. Ayda oyun başına 5 dolardan fazla harcıyorsanız, bir Arcade aboneliğine harcayacağınız yılda $ 60’ı haklı çıkarabilirsiniz. Ayrıca, Apple Arcade’deki oyunların hiçbirinin mikro dönüşümleri veya ücretsiz oynanabilecek ekonomileri içermeyeceğini de unutmayın. 5 Dolar için, fazladan reklam veya ücret ödemeden her şeyi alırsınız.

Vaktiniz olduğunda Apple Arcade’a bile girip çıkabilirsiniz. Bazı uzun mesafeli uçuşlarınız varsa, 5 dolar tam fiyatlı bir Nintendo Switch oyununun maliyetine veya bir havalimanı gidiş salonunda bulabileceğiniz başka bir şeye benzeyen bir pazarlık gibi görünüyor.

Apple Arcade’in mükemmel bir değeri temsil ettiği alanlardan biri de Family Sharing kullanıcıları içindir. Family Sharing’i kurup abonelik satın almanız şartıyla, ayda 4,99 ABD Doları tutarındaki tek bir Apple Arcade aboneliği, tüm hane halkı arasında paylaşılabilir.

Apple Arcade ile Hangi Cihazlar Çalışır?

Apple Arcade iPhone’a 19 Eylül 2019’da iOS 13’ün piyasaya sürülmesiyle başladı. 24 Eylül’de, hizmet iPad’de iPadOS 13 güncellemesinin bir parçası olarak ve Apple TV’de TVOS 13’le yayınlanacak. macOS Catalina’nın piyasaya sürülmesiyle Mac’e varır.

Apple Arcade uyumlu cihazlar
apple.com

Servisin en büyük avantajlarından biri, bir cihazda oyun başlatma ve yerinizi kaybetmeden başkasına alma yeteneğidir.

Apple Arcade Nasıl Elde Edilir?

Apple Arcade’e kaydolmadan önce yapmanız gereken ilk şey iPhone veya iPad’inizi iOS 13’e (veya iPadOS 13) yükseltmektir. Bunu yapmak için Sistem Tercihleri> Genel> Yazılım Güncelleme bölümüne gidin ve cihazınızı güncellemek için talimatları izleyin. Yükseltmeden önce iPhone’unuzu yedeklediğinizden emin olun.

iOS 13 Uygulama Mağazası Sekme Çubuğu

İOS 13 kuruluyken, App Store’u başlatın ve ekranın altındaki sekme çubuğuna bakın. Arcade başlıklı yeni bir sekme göreceksiniz. Üzerine dokunun; ücretsiz bir Apple Arcade deneme sürümü için kaydolun. Tamamlandığında, sizin için mevcut oyunları App Store’un Arcade sekmesinde inceleyebilirsiniz.

Apple TV kullanıcılarının tvOS 13 güncellemesini yüklemeleri, ardından App Store’u başlatmaları ve Arcade sekmesini bulmaları gerekir. Mac kullanıcılarının önce macOS Catalina’ya güncelleme yapmaları, ardından Mac App Store’u başlatmaları ve Arcade sekmesini tıklamaları gerekecektir.

Apple Arcade Deneme Süresi

Ücretsiz denemenizin bir ay içinde otomatik olarak yenileneceğini unutmayın. Aboneliklerinize Ayarlar> altında erişebilirsiniz. [Your Name] > Abonelikler. Apple Arcade size otomatik yenilemeyi devre dışı bırakmak yerine ücretsiz denemenizi hemen iptal etme seçeneği sunar. Yalnızca satın almaya çalışıyorsanız ve satın alma niyetiniz azsa, denemenizi iptal etmeden önce iptal etmek için bir hatırlatıcı ayarladığınızdan emin olun.

Bir Denetleyici ile Oynayabilir misiniz?

Bir denetleyici ile oynayabilirsiniz, ancak ihtiyacınız yok. Tüm Apple Arcade oyunları standart dokunmatik kontroller üzerinden oynanabilir ve birçoğunda oyun denetleyicileri için destek de bulunur. Bir denetleyiciyi kullanmak pek çok oyunun keyfini çıkarmanın en iyi yoludur, çünkü soyulmuş mobil deneyimlerden ziyade “tam” konsol sürümleri gibi hissediyorlar.

Steelseries Nimbus ve Horipad Ultimate gibi mevcut Made for iPhone (MFi) kontrol cihazlarını kullanabilirsiniz. iOS 13 ve tvOS 13 ayrıca, Sony’nin DualShock 4’ü ve Microsoft’un Xbox One denetleyicisi de dahil olmak üzere MFi’li olmayan denetleyiciler için destek ekler.

DualShock 4 (PS4) Denetleyicisini Eşleştirme

 1. Kontrol cihazınızı alın ve ortadaki “PS” düğmesini ve “Paylaş” düğmesini dokunmatik yüzeydeki (veya kontrol cihazınızın arkasındaki) ışık yanıp sönmeye başlayana kadar basılı tutun.
 2. İOS cihazınızda Ayarlar> Bluetooth’a gidin (veya Ayarlar> Uzaktan Kumandalar ve Cihazlar> Bir Apple TV’de Bluetooth) ve kontrol cihazınızın görünmesini bekleyin.
 3. Eşleştirmek için denetleyicinizi seçin.

Sony DualShock 4

Xbox One Denetleyicisini Eşleştirme

 1. Xbox düğmesine basarak denetleyiciyi açın.
 2. Kontrol cihazının üstündeki “Bağlan” düğmesine üç saniye basılı tutun.
 3. İOS cihazınızda Ayarlar> Bluetooth’a gidin (veya Ayarlar> Uzaktan Kumandalar ve Cihazlar> Bir Apple TV’de Bluetooth) ve kontrol cihazınızın görünmesini bekleyin.
 4. Eşleştirmek için denetleyicinizi seçin.

Xbox One Denetleyici

Sistem Tercihleri> Bluetooth seçeneğine giderseniz veya Mac’in menü çubuğundaki Bluetooth simgesine tıklarsanız, kontrol cihazınızı bir Mac ile aynı şekilde eşleştirebilirsiniz.

İPhone’umu Denetleyicime Klipsleyebilir miyim?

Bir denetleyiciyi ve bir iPhone’u kullanmak Apple Arcade’in keyfini çıkarmanın en iyi yoludur, ancak bir sorun var. Ayrı bir denetleyiciyi tutarken ekranı görmek için iPhone’unuzu bir masaya koymanız veya beceriksizce tünemeniz gerekir. Keşke daha kolay bir yol olsaydı …

Neyse ki, iPhone’unuzu kontrol cihazınızın üzerine monte etmek için kullanabileceğiniz birçok klip var. Listenin başında DualShock 4 için Nyko Smart Clip var. Nyko’ya göre, klip kesildi, ancak Amazon’da sadece 15 $ utangaç için bol miktarda var. Daha ucuz klipler mevcut, ancak Nyko’nun herhangi bir portu bloke etmeme avantajı var (telefonda veya kumandada).

DualShock 4 için Nyko Akıllı Klip

Xbox One denetleyicileri için ucuz fişler Dainslef Phone Holder Clamp vardır. 10 ABD doları altındaki fiyat değeri için çoğunlukla olumlu eleştiriler aldı.

Oyunlar Nasıldır?

Apple, kullanıcılarına eğlenmeye “100+ oyun” sözü verdi. Yazarken, sadece dördü Apple Arcade’e özel olan toplam 63 oyun saydık: Nerede Kardan Adamdan Düşen Kartlar, Projeksiyon: Blowfish’ten İlk Işık, Noodlecake’den Büyülü Dünya ve Ninja Kiwi’den Kırmızı Saltanat .

Servis, Konami, Sega, Capcom, Bandai Namco, Devolver Digital ve Annapurna Interactive gibi bazı büyük isimlerin yayıncılarının yardımını aldı. Servis, geniş bir yelpazedeki oyunculara hitap etmek amacıyla iyi bir şaşırtmaca, çılgınca arcade oyunları, 5 dakikalık zaman atıcıları ve anlamlı uzun form oyunlarının bir karışımını sunar.

Özellikle ilginç olan, muhteşem bir izometrik sanat tarzı ile bir çağ öyküsüne sarılmış, Arcade’e özel bir bulmaca oyunu Where Cards Fall. Oceanhorn 2: Lost Realm Şövalyeleri, App Store’un en iyi Zelda klonunun devamıdır, ancak uygun denetleyici desteği sayesinde artık daha iyi.

Sneaky Sasquatch, zorlu bir büyük ayağın rolünü oynadığınız ve yiyecek çaldığınız, kendinizi insan olarak gizleyebileceğiniz ve golf oynadığınız sevimli bir arcade macerasıdır. Big Time Sports, retro spor oyunlarının ruhunu çağrıştırıyor, böylece arkadaşlarınıza düğme ezmede en iyi olduğunuzu kanıtlayabilirsiniz.

Ne Golf nihayet iOS’a Apple Arcade ile gelir. Şimdiye kadar oynadığın her sıkıcı golf oyununun panzehiri olarak düşün. LEGO Brawls, aynı zamanda arkadaşlarınızla ikonik LEGO aşamalarını kontrol etmek için kendi benzersiz mini modelinizi kurmanız ve savaşmanız gereken bir takım kavgacısı olarak hizmete başlar.

Apple Arcade Herhangi Bir İyi mi?

Apple Arcade’in birçok oyununu beğenecek çok şey var. Servis, piyasaya sürüldüğü sırada “100+” rakamına ulaşmasa da, Apple, çok çeşitli zevklere hitap edecek çok çeşitli yüksek kaliteli ürünler sunar. Bu, hizmetinizi sevdiğiniz bir şeyi bulmak zorunda olduğunuzdan daha cazip hale getirir.

Genel olarak, hizmetin birinci günde neler sunmasından etkilendim. Çok çeşitli oyunlar var ve Apple, mobil oyun ritimlerinin çoğuna çarptı. Kule savunması, meditatif bulmacalar ve ilginç platformerleri aksiyon maceraları, atıcılar ve anlatım odaklı rol yapma oyunları biçiminde daha fazla deneyimlemenin yanında bulacaksınız.

Tavsiye edebileceğimiz şu ana kadar oynadığımız oyunlardan bazıları şunlardır:

 • desenli: Size sonsuzca yinelenen desenleri ile puzzle parçaları eşleştirme yatıştırıcı bir puzzle oyunu. Şimdiye kadar hizmetteki en dikkatli oyunlardan biri olmalı.
 • Paten Şehri: Muhtemelen daha iyi olmadan Bir denetleyici, Skate City, ekranın her iki tarafını kaydırarak hilelerinizi çıkarabileceğiniz, yandan kaydırmalı bir paten oyunudur. Alması kolay ama ustalaşmak şeytani.
 • Dikkatli Montaj: Monument Valley geliştiricilerin günlük öğeleri sabitleyen bir anlatı odaklı bir puzzle oyunu. Çalışma düzenine geri yüklemek ve hikayeyi ilerletmek için nesneleri dokunmatik ekranla değiştirin.
 • Neo Kabin: İnteraktif kurgu, bu kasvetli distopik anlatıda, otomasyon tarafından bozulan bir dünyadaki son en büyük paylaşımcı sürücülerden biri hakkında hayatta kalma ile buluşuyor.

Apple Arcade için izleyici kitlesi oluşturmak hala zor. Servis, yalnızca iPhone’larında oyun oynayanlara değil, Apple ekosistemindeki herhangi bir kişiye yöneliktir. Zaten çok fazla oyun oynuyorsanız ve

Şimdiye kadar en iyi oyun aboneliği?

Tüm aile için ayda 4.99 ABD doları karşılığında, Apple Arcade şu anda bir oyun kütüphanesine erişmenin en ucuz ve en kolay yollarından birini temsil ediyor. Bu oyunlar yerel olarak oynanır, çevrimdışı kullanım içindir ve isteğinize göre cihazlar arasında geçiş yapmanızı sağlar. Apple’ın Arcade konusunda hem teknik açıdan hem de hangi oyunların hizmete dahil olduğu konusunda ciddi olduğu açık.

Ancak bunun için sözümüze varmayın, ilk ayınız ücretsizdir, bu yüzden kayıt olun ve tüm telaşın ne hakkında olduğunu görün. 4,99 ABD doları öksürmek istemiyorsanız, deneme sürenizi yenileme döneminden önce iptal etmeyi unutmayın.

Yorum yapın